Hiszpania – pośrednik dostaw LNG dla Europy. Rewers na Słowacji za dwa, trzy tygodnie. Kanada chce wejść na rynek LNG

LNG ceny
Rynek LNG rozwija się. Najbardziej atrakcyjni klienci znajdują się obecnie w Azji, bo tam też jest największe zapotrzebowanie i wysokie ceny

Autorski przegląd informacji o energetyce

Hiszpania – pośrednik dostaw LNG dla Europy

(FINANCIAL TIMES)

Stowarzyszenie zrzeszające firmy gazowe z Hiszpanii obliczyło, że kraj ten może zapewnić dostawy dla krajów Europejskich o wolumenie w ilości około 10 procent obecnie sprowadzanego gazu z Rosji. Minister przemysłu i energetyki Hiszpanii Jose Manuel Soria przekonuje, że jego kraj może zastąpić nawet połowę dostaw słanych przez terytorium Ukrainy. Madryt dysponuje sześcioma z dwudziestu jeden terminali regazyfikacyjnych w Europie. Odpowiadają one za 38 procent przepustowości tego typu obiektów na Starym Kontynencie. Soria przekonuje, że gaz skroplony sprowadzany przez terytorium jego państwa mógłby trafić na rynki państw zależnych od rosyjskiego surowca, jeżeli zostanie uruchomiona, dotąd zamrożona, budowa trzeciego interkonektora MidCat łączącego systemu przesyłu gazu w Hiszpanii i we Francji. Obecnie kraje bałtyckie, Bułgaria, Czechy i Finlandia sprowadzają sto procent dostaw od Rosjan.

Rewers na Słowacji za dwa, trzy tygodnie

(KOMISJA EUROPEJSKA/OIL&GAS/PRIME/INTERFAX)

Rozpoczęły się ukraińsko-słowackie rozmowy o uruchomieniu rewersowych dostaw gazu ziemnego z Zachodu na Ukrainę. W negocjacjach dotyczących technicznej strony przedsięwzięcia uczestniczą przedstawiciele Ukrtransgazu i Eustreamu, oraz urzędnicy Komisji Europejskiej. Prace nad uruchomieniem rewersu mają zakończyć się za dwa, trzy tygodnie – informuje Komisja Europejska. Jednocześnie Ukraina wdraża bolesne reformy zgodnie z warunkami pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przedstawiciel Naftogazu Juri Kolbuszkin ocenił, że rezygnacja z subsydiowania domowych rachunków za gaz doprowadzi do wzrostu ich cen nawet o 50 procent od pierwszego maja. Jego stanowisko potwierdził nowy szef Naftogazu Andrij Kobolwe a zaprzeczył mu przewodniczący Regionalnej Administracji w Doniecku Serjij Taruta, który przekonuje, że restrukturyzacja i walka z korupcją oraz „mądrze ustalone” taryfy dla gospodarstw domowych pozwolą uniknąć takiej podwyżki. Kijów zamierza równoważyć koszty reform zwiększeniem opłat tranzytowych za przesył gazu rosyjskiego przez terytorium kraju. Rozmowy na ten temat już trwają.

Gazprom liczy na 15 procent rynku LNG w 2030 roku

(GAZPROM/ITAR TASS)

Rosyjski gigant gazowy poinformował, że zamierza uczynić z handlu LNG jednym z kluczowych elementów swojej działalności. Zamierza zwiększać eksport LNG aby w 2030 roku przejąć 15 procent światowego rynku gazu skroplonego. Rozwój zdolności eksportowych w tym zakresie zapisano we Wschodnim Programie Gazowym firmy. Surowiec będą słały na rynki światowe działający terminal w Sachalinie oraz budowany obiekt we Władywostoku. Tymczasem sprzedaż gazu za pomocą gazociągów do Azji nadal stoi pod znakiem zapytania ponieważ, Gazprom nadal nie doszedł do porozumienia z chińskim CNPC odnośnie cen dostaw w umowie gazowej, której szkic został już podpisany. Chociaż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozmowy miały zakończyć się w maju, teraz Rosjanie mówią o czerwcu tego roku.

Kanada chce wejść na rynek LNG

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Minister surowców naturalnych Kanady Greg Rickford poinformował, że jego rząd udzielił zgody na eksport LNG dla czterech projektów na zachodnim wybrzeżu kraju. Kanada zamierza uniezależnić się od głównego kupca jej węglowodorów – Stanów Zjednoczonych – i wejść na rynek gazu skroplonego w Azji. Infrastruktura kanadyjska ma tutaj przewagę nad terminalami w Zatoce Meksykańskiej, z których droga na rynek azjatycki zabiera miesiąc i jest o dwa tygodnie dłuższa niż z zachodnich wybrzeży Kanady. Cztery pozwolenia umożliwią eksport do 73,4 mln ton LNG rocznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s