KE wesprze ukraiński sektor gazowy. Gunvor szuka partnera. Bułgaria chroni South Stream

Rosyjskie gazociągi oplatają Europę. Jednakże jej zachodnia część jest zsieciowana i ma dostęp do surowca z innych źródeł. Dlatego Niemcom nie straszne zakręcenie kurka z gazem.
Rosyjskie gazociągi oplatają Europę. Jednakże jej zachodnia część jest zsieciowana i ma dostęp do surowca z innych źródeł. Dlatego Niemcom nie straszne zakręcenie kurka z gazem. Czy Europa Środkowo-Wschodnia zdoła zreformować swój sektor w podobny sposób?

Autorski przegląd informacji o energetyce

KE wesprze ukraiński sektor gazowy

(INTERFAX)

Kijów rozmawia z Brukselą na temat uniezależnienia Ukrainy od dostaw gazu z Rosji. Komisja Europejska moderuje rozmowy ze Słowakami na temat uruchomienia dostaw na rewersie. Od 1 kwietnia Ukraińcy będą płacić za gaz około $380/1000m3 ze względu na koniec rabatu cenowego zapowiedziany przez Rosjan (obecnie cena surowca dla Ukrainy wynosi $268,5/1000m3). Komisja zamierza wtedy wesprzeć ukraiński sektor gazowy dostawami z krajów europejskich. W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania dyrektora ukraińskiego Naftogazu Andrija Kobolewa z dyrektorem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Strony będą rozmawiać o cenie dostaw surowca w nowym okresie rozliczeniowym.

Partie polityczne na Litwie popierają budowę elektrowni atomowej

(LITHUANIA TRIBUNE)

Litewskie partie polityczne porozumiały się odnośnie strategicznych założeń dla sektora bezpieczeństwa w latach 2014-2020. Przyjęły dokument, w którym oceniają, że elektrownia atomowa w Visaginas musi zostać zbudowana z uwzględnieniem warunków finansowych i udziałem partnerów. Wilno nie podjęło nadal decyzji odnośnie budowy obiektu. Podczas referendum w październiku 2012 roku Litwini opowiedzieli się przeciwko niej. Premier Algirdas Butkevicius informuje, że projekt mimo to jest nadal obiektem prac rządu.

Bułgaria chce wyjąć South Stream spod jurysdykcji KE

(NOVINITE)

Komisja Europejska poprosiła Sofię o wyjaśnienia odnośnie zmian w prawie energetycznym planowanym przez tamtejszy parlament. Komisja obawia się, że poprawki wyjmą gazociąg South Stream spod regulacji unijnych, a przez to zablokują możliwość implementacji prawa antymonopolowego trzeciego pakietu energetycznego do jego funkcjonowania. Bułgaria popiera budowę odcinka rosyjskiego gazociągu na jej terytorium, który ma zapewnić tanie dostawy dla krajów bałkańskich. Komisja Europejska uważa, że South Stream musi podlegać prawu Unii Europejskiej a umowy międzyrządowe jego dotyczące muszą zostać zrewidowane lub anulowane. Trzeci pakiet energetyczny blokuje monopole w sektorze gazowym, a przez to godzi w interesy rosyjskiego Gazpromu, który jest odpowiedzialny za budowę South Stream. Jednocześnie bułgarski premier Plamen Oreszarski wyraża poparcie dla budowy Korytarza Południowego mającego zapewnić dostawy gazu z regionu kaspijskiego. Liczy na to, że alternatywne dostawy surowca pozwolą zdywersyfikować bułgarski sektor gazowy.

Wielka Brytania najbardziej zależna od importu energii od 40 lat

(OIL&GAS/REUTERS)

Zależność Wielkiej Brytanii od importu energii elektrycznej netto wyniosła 47,2 procent w 2013 roku. To najwyższy wynik od 1975 roku. Powodem uzależnienia jest spadek wydobycia w sektorze węglowodorowym. Tymczasem brytyjski Igas odkrył złoża gazu łupkowego w okolicach Manchesteru. Trójwymiarowe badania sejsmiczne potwierdziły, że na obszarze około 100 kilometrów kwadratowych mogą znajdować się zasobne złoża. Do potwierdzenia wyników będą potrzebne dalsze badania.

Gazprom i Siemens rozszerzą współpracę

(GAZPROM)

Odbyło się robocze spotkanie z udziałem dyrektora Gazpromu Aleksieja Millera i prezesa  Siemensa Joe Kaesera. Strony oceniły 20-letnią współpracę jako dobrą i zdecydowały o rozszerzeniu porozumienia o strategicznym partnerstwie podpisanego w grudniu 2011 roku. Mają nadal współpracować w sektorze gazowym oraz elektroenergetycznym.

Gunvor szuka partnera

(PRIME)

Po opuszczeniu spółki Gunvor przez obłożonego sankcjami Unii Europejskiej Giennadija Timczenkę, szwedzki milioner Torbjorn Tornqvist zamierza sprzedać część swoich akcji (posiada 87 procent udziałów), ponieważ jego właścicielstwo jest zbyt skoncentrowane. Tornqvist będzie musiał przekonać inwestorów do Gunvoru, zależnego od prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w obliczu napiętej sytuacji wokół aneksji Krymu przez Rosję.

Novatek popiera monopol gazociągowy Gazpromu

(BUSINESS WEEK)

Dyrektor wykonawczy Novateku Leonid Michelson ocenił, że liberalizacja eksportu LNG w Rosji nie powinna rozszerzyć się na gazociągi. Jego zdaniem monopol Gazpromu na eksport gazu za pomocą rur nie wyklucza, że konkurencyjne firmy jak Novatek, będą mu sprzedawać surowiec, który potem gigant gazowy sprzeda za granicą.

Iran buduje terminal eksportowy kondensatu gazowego

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pierwszy w Zatoce Perskiej terminal służący do eksportu kondesatu gazowego powstanie w Iranie. Ma pomóc krajowi w rozwoju eksportu węglowodorów na światowy rynek. Pozwoli na eksport 600 tysięcy baryłek kondesatu dziennie. Zyskowny handel surowcami z Iranu będzie możliwy w obliczu zanotowanych w ostatnim czasie postępów w rozmowach na temat irańskiego programu atomowego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s