Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej
Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej

Autorski przegląd informacji o energetyce

URE: Średnie ceny energii w 2013 roku

(CIRE)

Urząd Regulacji Energetyki opublikował dziś informacje na temat średnich cen energii elektrycznej za ubiegły rok. W tym roku pierwszy raz URE podał średnią cenę dla odbiorców indywidualnych. W wyniku nowelizacji ustawy, po raz pierwszy w tym roku URE opublikował średnią cenę energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniającą opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczoną na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2013 r. Cena ta (zawierająca podatek akcyzowy, bez VAT) wyniosła 0,5048 zł za kWh. Jednocześnie Urząd podał średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, która za ubiegły rok wyniosła 181,55 zł/MWh. Jak wyjaśnia Urząd algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w 2013 r. obejmował sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, czyli do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii. Sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący nie została uwzględniona w tym algorytmie, bo jak tłumaczy Urząd segment ten ma charakter techniczny. Jednocześnie URE zaznacza, że w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy

(INTERFAX/ITAR-TASS/CONCORDE)

W ramach umowy gazowej z Ukrainą, rosyjski Gazprom podwyższył cenę surowca z $268,5/1000m3 w pierwszym kwartale tego roku do 385,5/1000m3 w kolejnym okresie. W ten sposób usunął zniżkę przyznaną prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi w grudniu zeszłego roku. Miała ona związek z rezygnacją Kijowa z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Obecny rząd podpisał jej polityczną część i zamierza jak najszybciej sygnować część ekonomiczną. Gazprom informuje, że z tytułu nieopłaconych rachunków za dostarczony  gaz Ukraina zalega na kwotę 1,7 mld dolarów. Do tej kwoty należy zdaniem premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa dodać około 11 mld dolarów z tytułu obniżki za stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na terytorium Ukrainy. Obecnie Rosja anektowała Krym, gdzie znajdowały się porty Floty i uznaje, obniżkę za niebyłą. W zeszłym roku Gazprom żądał także 7 mld dolarów za gaz niepobrany przez Ukrainę pomimo klauzuli take or pay w umowie gazowej. Tymczasem zdaniem analityka Concorde Capital Aleksandra Paraszija, Rosjanie mieszają dług korporacyjny (Naftogazu wobec Gazpromu) z długiem państwowym (Kijowa wobec Gazpromu). Rosyjskie pretensje dotyczące obniżki za stacjonowanie Floty i klauzuli take or pay składają się jego zdaniem na dług rządowy, a nie firmowy.

Visaginas może powstać

(LITHUANIA TRIBUNE)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz przekonuje, że budowa elektrowni atomowej w Visaginas może się powieść. Jego zdaniem we współpracy z zagranicznymi partnerami Litwini będą w stanie przedstawić rentowny projekt. Według Niewierowicza budowa obiektu jest niezbędna dla zapewnienia Litwie niezbędnej energii elektrycznej. Jednocześnie były premier Litwy Aleksandras Abisala przyznał w rozmowie z mediami, że konkurencyjny dla Visaginas projekt budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie był zagrywką polityczną, mającą zablokować realizację przedsięwzięcia litewskiego. Rosjanie ogłosili, że rezygnują z budowy elektrowni w Obwodzie Kaliningradzkim po miesiącach spekulacji medialnych na ten temat.

Niemiecka farma wiatrowa na terenie zamkniętej kopalni

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

RWE Innogy ogłosiło, że rozpoczęły się prace budowlane w ramach projektu farmy wiatrowej na terenie zamkniętej węglowej kopalni odkrywkowej Garzweiler w pobliżu Bedburga na zachodzie Niemiec. Firma postawi 21 turbin o łącznej mocy 67 MW. Miasto Bedburg posiada 49 procent udziałów w przedsięwzięciu. Farma ma zacząć pracę na koniec roku.

Dyrektor ENI może stracić stanowisko

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/REUTERS)

Dyrektor włoskiego ENI Paolo Scaroni jest przekonany, że w razie przerw dostaw, bez rosyjskiego gazu Włochy przetrwają zimę. Włosi będą wtedy sprowadzać surowiec z Rosji, Libii, Algierii i Holandii. Wcześniej podważył szanse na realizację projektu Gazociągu Południowego. Jego wypowiedź na ten temat pojawia się w cieniu wyroku sądu miejskiego w Rovigo na północnym wschodzie Włoch. Sąd uznał, że firma ENEL naruszyła normy środowiskowe w okresie, gdy jej dyrektorem był Scaroni. Główny zainteresowany powiedział, że jest zszokowany wyrokiem i zapewniał, że nie ma związku ze sprawą. Sąd przyznał mu pięć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Dlatego jego kariera w ENI stoi obecnie pod znakiem zapytania.

Gazprom zwiększył tranzyt gazu przez Białoruś

(OIL&GAS)

W 2013 roku przez terytorium Białorusi przetransportowano największą w ostatnich pięciu latach ilość rosyjskiego gazu. Przez rury zarządzane przez Gazprom Belarus przepłynęło wtedy 48,8 mld m3 surowca. białoruski odcinek Gazociągu Jamalskiego przepłynęła rekordowa ilość 34,7 mld m3 gazu. Wzrost tranzytu ma związek z rosnącym napięciem na Ukrainie, która dla Rosjan przestała być atrakcyjnym krajem tranzytowym.

Rosnieft chce pogłębić współpracę ze Statoilem

(ROSNIEFT)

Igor Sieczin – dyrektor Rosnieftu – spotkał się z dyrektorem norweskiego Statoila, Helgem Lund. Strony omówiły współpracę przy projektach na Morzu Barentsa, Morzu Ochockim. Firmy zamierzają stworzyć joint venture na potrzeby wydobycia z tamtejszych złóż. Rosnieft omówił także ze Statoilem możliwość dalszego poszerzania współpracy.

W kwietniu rozmowy o umowie gazowej Rosja-Chiny

(GŁOS ROSJI)

Następna runda rozmów chińsko-rosyjskich na temat dostaw gazu ziemnego od Gazpromu dla Państwa Środka odbędzie się 9 kwietnia w Pekinie – informuje Interfax. Do Chin polecą dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller oraz wicepremier Rosji Arkady Dworkowicz. Strony negocjują warunki 30-letniej umowy gazowej na wolumen 61 mld m3, która mogłaby zacząć obowiązywać około 2019 roku. Chińczycy nie chcą nadal zgodzić się na ceny oferowane przez rosyjskiego giganta gazowego. Tymczasem Gazpromowi zależy na uniezależnieniu się od klientów europejskich, których wymagania rosną w obliczu zmian na rynku gazu i napięcia na Ukrainie.

CNOOC i Husky Energy rozpoczynają wydobycie gazu na Morzu Południowochińskim

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Kanadyjska firma Husky Energy wraz z chińskim CNOOC rozpoczęła wydobycie gazu ziemnego ze złóż Liwan na Morzu Południowochińskim. Husky posiada 49 procent udziałów przedsięwzięciu. Większościowy pakiet należy do Chińczyków.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading