Premier o unii energetycznej. Rosja nie chce sprzedawać gazu Europie na ukraińskiej granicy. Nowe referendum ws. Visaginas

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej
Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej

Autorski przegląd informacji o energetyce

Premier w Brukseli, Paryżu i Berlinie ws. Ukrainy i unii energetycznej

(PAP)

Premier Donald Tusk od środy w Brukseli, Paryżu i Berlinie rozmawiać będzie z unijnymi przywódcami o sposobach rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym o kolejnych sankcjach wobec Rosji oraz o powstaniu tzw. unii energetycznej – informuje PAP. – Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała we wtorek PAP, że o bezpieczeństwie energetycznym Europy oraz o sytuacji na Ukrainie szef polskiego rządu w środę w Brukseli będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem; w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande’em, a w piątek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Oettinger: Niemcy powinny skorzystać z gazu łupkowego

(GAZLUPKOWY/CIRE)

Unijny komisarz ds. Energii Günther Oettinger uważa, że Niemcy powinny wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z eksploatacji gazu łupkowego, co byłoby jego zdaniem jedną z możliwych dróg uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji – napisał serwis gazlupkowy.pl. Jego zdaniem, dostawy ze wschodu mimo kryzysu politycznego nie wydają się być zagrożone, a Rosja będzie dostarczać surowiec zgodnie z umową, jednocześnie jednak komisarz uważa, że kraje unijne powinny postarać się o strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu – napisał serwis. Oettinger na łamach cytowanego przez gazlupkowy.pl „Welt am Sonntag” sprzeciwia się ograniczaniu czy też odcięciu dostaw gazu z Rosji w najbliższych latach, komisarz wskazał również na nieodzowność utrzymania dostaw gazu ziemnego z Norwegii oraz Algierii.

Gazprom chce wrócić z South Stream do Austrii

(WYBORCZA BIZ/CIRE)

Jak poinformowała „Wyborcza.biz”, Gazprom zastanawia się nad powrotem do pierwotnych planów budowy w Austrii odnogi gazociągu South Stream w Europie Środkowej. Informację taką podał rosyjski koncern po rozmowach Aleksieja Millera z szefem OMV Gerhardem Roissem i ministrem gospodarki Austrii Reinholdem Mitterlehnerem – czytamy w „Wybotrczej.biz”. Serwis przypomina, że zgodnie z pierwotnymi planami odnoga gazociągu South Stream w Europie Środkowej miała kończyć się właśnie w Austrii. Gazprom zmienił potem plany i podjął decyzję o ułożeniu końcowej odnogi South Stream przez Słowenię do północny Włoch.

Rosja nie chce sprzedawać gazu Europie na ukraińskiej granicy

(PRIME/UKRAINSKA ENERGETYKA)

Pomimo propozycji Komisji Europejskiej, Rosja nie zgadza się na sprzedaż gazu ziemnego europejskim firmom na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Premier Dmitrij Miedwiediew ocenił, że dostawy są świadczone z uwzględnieniem klauzuli take or pay. Dlatego jego zdaniem Moskwa nie ma wyjścia i będzie zmuszona wprowadzić przedpłaty na dostawy na Ukrainę jeżeli ta nie spłaci swojego długu gazowego do połowy maja. Wynosi on obecnie około 2,2 mld dolarów. Tymczasem wczoraj odbyło się spotkanie wiceprezydenta USA Joe Bidena z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Biden dzwonił w jego trakcie do premiera Słowacji Roberta Fico. Tematem rozmowy było między innymi uruchomienie rewersowych dostaw gazu ze Słowacji na Ukrainę. Biden ocenił, że żaden kraj nie powinien używać broni energetycznej przeciwko Ukrainie i całej Europie. Dlatego Waszyngton zamierza wesprzeć starania Kijowa o dostęp do nowych źródeł dostaw gazu ziemnego oraz o pożyczki zagraniczne. Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan poinformował, że dalsze rozmowy na temat uruchomienia rewersu gazowego ze Słowacji mogą być kontynuowane 24 kwietnia. Wciąż czeka jednak na potwierdzenie strony słowackiej.

Nowe referendum ws. Visaginas

(THE LITHUANIA TRIBUNE)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że w razie gdyby Wilno wróciło do pomysłu budowy elektrowni atomowej w Visaginas, odbędzie się kolejne referendum na ten temat. Według niego rozmowy z japońskim Hitachi sprawiły, że projekt zyskał lepsze perspektywy finansowe i powinien zostać ponownie rozważony. Do tej pory nie zapadła jednak żadna decyzja w tej sprawie.

Turcja chce odejść od take or pay

(AZERNEWS)

Zdaniem ministra energetyki i surowców naturalnych Turcji Tanera Yildiza jego kraj powinien zrezygnować z klauzuli take or pay w umowach gazowych z Azerbejdżanem i Iranem, podobnie jak stało się w przypadku umów z Rosją. Ankara renegocjuje kontrakty z Teheranem i Baku odpowiednio w 2014 i 2015 roku.

USA o Gazociągu Transadriatyckim

(TREND)

Ambasador USA w Azerbejdżanie Richard Morningstar wziął udział w Kaspijskim Forum Energetycznym. W jego trakcie przyznał, że azerskie surowce mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zależności Europy od dostaw z Rosji, co jest szczególnie widoczne w obliczu kryzysu na Ukrainie. USA mają zamiar dalej wspierać rozwój wydobycia z pól gazowych Szach Deniz oraz eksportu surowca z nich pochodzącego na rynek europejski za pomocą mającego powstać Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Międzynarodowe Kaspijskie Forum Energetyczne potrwa jeden dzień. W wydarzeniu biorą udział specjaliści i przedstawiciele branży energetycznej z Europy, Kaukazu i USA.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s