PDO w PGNiG. Spór Bułgaria-KE o South Stream. Gazprom ostrzega, że Kijów może kraść gaz

Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji
Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji

Autorski przegląd informacji o energetyce

Porozumienie PGNiG ze spółkami

(PARKIET/CIRE)

Najprawdopodobniej w poniedziałek dojdzie do podpisania porozumienia pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem i spółkami zależnymi w sprawie zasad i zakresu współpracy pomiędzy nimi – informuje „Parkiet”. Jak czytamy w gazecie giełdy, w tzw. porozumieniu holdingowym będą określone miedzy innymi zasady i warunki współpracy między spółkami z grupy PGNiG w obszarach zarządzania finansami i zasobami ludzkimi, zakupów, zarządzania majątkiem i ryzykiem, obrotu energią elektryczną i surowcami, inwestycji, współpracy międzynarodowej oraz badań i rozwoju. Porozumienie ma sprawić, że wszystkie spółki będą odpowiedzialne za realizację strategii grupy. Jak relacjonuje „Parkiet”, nadzór nad współpracą będą sprawowały dwa komitety sterujące – komitet sterujący spółek kluczowych, czyli tych bezpośrednio związanych z podstawową działalnością grupy oraz komitet sterujący spółek wsparcia i pozostałych. W skład komitetów mają wejść członkowie zarządów PGNiG oraz spółek zależnych.

PDO w PGNiG

(PARKIET/CIRE)

Do połowy maja pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą składać wnioski o objęcie ich programem dobrowolnych odejść – czytamy w „Parkiecie”. Z relacji dziennika wynika, że pracownicy PGNiG, którzy zdecydują się na udział w PDO, a do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje im więcej niż cztery lata, otrzymają w zależności od stażu pracy w spółce rekompensatę pieniężną w wysokości trzy- lub sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia. Jednocześnie dodatkowo otrzymają w zależności od stażu w pracy w grupie dodatkową kwotę w wysokości sześciu do dwunastu średnich miesięcznych wynagrodzeń. Natomiast w przypadku pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mniej niż cztery lata mogą liczyć na kwotę o połowę większą niż pozostali pracownicy korzystający z PDO – informuje „Parkiet”. Jak informuje gazeta giełdy, w PGNiG jest obecnie zatrudnionych około 8 tys. osób. Natomiast w całej grupie pracuje około 30 tys. osób i według relacji dziennika w spółkach zależnych PGNiG również dojdzie do optymalizacji zatrudnienia.

Przestój w Kampanii Węglowej

(PAP)

Dziewięć kopalni należących do Kompanii Węglowej (KW) wstrzymało od poniedziałku wydobycie, w sześciu pozostałych produkcja węgla w najbliższych dniach będzie ograniczona – w spółce rozpoczął się tzw. przestój ekonomiczny. Potrwa do 5 maja – informuje Polska Agencja Prasowa.

Rzym: Spotkanie Tusk-Renzi

(KANCELARIA PREMIERA)

Donald Tusk i Matteo Renzi dokonali wspólnej oceny kwestii bezpieczeństwa energetycznego UE i uzgodnili kontynuowanie rozmów w tej sprawie na kolejnym spotkaniu. Rząd Matteo Renziego został zaprzysiężony w lutym 2014. W lipcu 2014 Włochy przejmują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Spór Bułgaria-KE o South Stream

(EURACTIV/OIL&GAS)

Nawet po spotkaniu bułgarskiego ministra energetyki Dragomira Stojnewa oraz europejskiego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera stanowiska Bułgarii i UE odnośnie przyszłości gazociągu Gazpromu South Stream różnią się zasadniczo. Oficjalnie Sofia planuje rozpoczęcie prac na swoim odcinku gazociągu i jednocześnie przekonuje, że nie jest to omijanie przepisów prawa unijnego. Komisja Europejska zaś przytacza wiele punktów sprzecznych z prawem UE wynikających z realizacji projektu Gazpromu oraz przypomina o niezgodnych z przepisami UE międzyrządowych umowach Rosji i państw, przez które ma przebiegać rura. Spółka South Stream Bułgaria informuje, że realizacja projektu idzie zgodnie z planem oraz że jest nadzieja, iż ekonomiczne interesy okażą się ważniejsze od polityki. Po spotkaniu z Oettingerem Stojnew powiedział dziennikarzom, że realizacja South Streamu nie zostanie wstrzymana i że odrzucona została propozycja Parlamentu Europejskiego, aby projekt został zamrożony. Z powodu kryzysu ukraińskiego Parlament Europejski jest zdania, że South Stream nie powinien być realizowany, a UE powinna kupować gaz od innych dostawców zamiast od Rosji. Tymczasem Stojnew – ekonomista bliski liderowi bułgarskiej Partii Socjalistycznej Sergejowi Staniszewowi – podkreśla, że budowa South Streamu rozpocznie się w czerwca jak planowano. Oskarża opozycyjną centroprawicę, że wprowadziła w błąd KE, aby sabotować realizację projektu. Stojnew twierdzi, że pierwsza lądowa sekcja South Streamu będzie usytuowana 2 kilometry od brzegu Morza Czarnego, nie 20 kilometrów jak informowali przedstawiciele opozycji, dlatego wg. niego nie ma tu zastosowania dyrektywa unijna o liberalizacji, która odnosi się do gazociągów lądowych, ponieważ rura będzie gazociągiem morskim. Stojnew obiecał, że Sofia poinformuje KE o wprowadzonych poprawkach prawnych do ustawy o energetyce odnoszących się do South Streamu, zanim zostanie ona skierowana do dalszej procedury legislacyjnej, o ile w ogóle do tego dojdzie. 4 Kwietnia b.r. bułgarski parlament w pierwszym czytaniu uchwalił poprawki do prawa energetycznego wg., których South Stream został uznany za interkonektor, a nie typowy gazociąg. Dzięki temu projekt Gazpromu może zostać wyłączony z postanowień Trzeciego Pakietu Energetycznego UE.

Dzisiaj umowa o rewersowych dostawach gazu ze Słowacji na Ukrainę

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Słowacja i Ukraina doszły do porozumienia w sprawie uruchomienia „ograniczonych” dostaw gazu ziemnego za pomocą rewersu gazowego na granicy między krajami. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w poniedziałek. Do transportu ma zostać wykorzystana rura, której do tej pory nie wykorzystywano. Za jej pomocą Kijów będzie mógł odbierać 3 mld m3 rocznie od października tego roku i do 10 mld m3 rocznie w przyszłym roku. Bratysława odmówiła uruchomienia rewersu na rurach przez które świadczony jest tranzyt gazu od Gazpromu, ponieważ jej zdaniem godziłoby to w umowy słowackiego Eustreamu z rosyjskim gigantem. Tym samym potwierdza się analiza BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia pt. Rozmowy gazowe z Ukrainą bez szans na przełom.

Gazprom ostrzega, że Kijów może kraść gaz

(MARKET WATCH)

Wicedyrektor Gazpromu Aleksander Miedwiediew zadeklarował w piątek, że jego firma nie zatrzyma transportu gazu przez Ukrainę nawet jeżeli Ukraina nie spłaci swojego długu. Przekonuje jednak, że nie może zagwarantować, że te ilości dotrą do docelowych punktów. W ten sposób sugeruje, że Ukraina mogłaby pobierać europejski gaz na rzecz zaspokojenia własnych potrzeb. Miedwiediew mówi wprost o możliwości kradzieży surowca przez Kijów.

Rosja odrzuca propozycję Turcji dot. South Stream

(OIL & GAS EURASIA)

Ankara zaproponowała w zeszłym tygodniu Moskwie rewizję trasy przebiegu gazociągu South Stream z dna Morza Czarnego na terytorium Turcji. Minister energetyki tego kraju Taner Yildiz poinformował jednak, że po wymianie opinii na ten temat między stronami Rosja poinformowała, że nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Yildiz zadeklarował mimo to, że Turcja będzie podnosić ten temat w przyszłych rozmowach z Gazpromem. Tym samym bardziej realne stają się szlaki: oficjalny – do Włoch, ponownie rozważany – do Austrii oraz oficjalny – po dnie Morza Czarnego, rozważany przez Krym. Więcej na ten temat w naszej analizie: Wariant krymski dla South Stream.

Sankcje wobec szefów Gazpromu i Rosnieftu?

(PAP)

Prezesi dwóch rosyjskich gigantów na rynku energii: Rosnieftu – Igor Sieczyn oraz Gazpromu – Aleksiej Miller, obaj wieloletni współpracownicy prezydenta Władimira Putina, mają być objęci w poniedziałek sankcjami USA – twierdzi niedzielny „New York Times” cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Ofensywa energetyczna Rosji w Iranie

(TREND)

Pomimo lepszych relacji Iranu z Zachodem i ogłoszenia przez Teheran woli rywalizacji z Rosją o europejskich klientów gazowych, irański minister energetyki Hamid Czitczian spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem by omówić perspektywę podpisania umów w sektorze hydroenergetyki, elektroenergetyki i rozbudowy połączeń elektroenergetycznych o wartości 8-10 mld dolarów. Iran chce kupować więcej energii elektrycznej od Rosjan. Rosjanie z kolei pragną połączyć systemy elektroenergetyczne Rosji, Azerbejdżanu i Iranu. Moskwa podkreśla, że w tym kontekście szczególnie ważny jest bieżący rok, co stwarza pole do spekulacji, że rozmowy z Iranem są związane z jego poprawą relacji z Zachodem przyjmującym obecnie sankcje wobec Rosji ze względu na jej działalność na Ukrainie.

Rosyjski gaz nie prędko dotrze do Chin

(PARKIET/CIRE)

Od kilku lat Rosja zapowiada podpisanie porozumienia z Chinami w sprawie dostaw gazu, ale jak pisze „Parkiet”, nawet jeżeli takie porozumienie zostanie podpisane, to do rozpoczęcia dostaw będzie jeszcze daleko. Choć Rosjanie widzą we wschodzie, a szczególnie Chinach perspektywiczny kierunek eksportu węglowodorów, to póki co nie dysponują infrastrukturą, żeby te plany zrealizować – czytamy w gazecie giełdy. Dziennik zwraca uwagę, że gazociąg Siła Syberii może powstać najwcześniej w 2019 roku, a koszt jego budowy szacowny jest na 33 mld USD. Natomiast terminale LNG na Dalekim Wschodzie Rosji będą gotowe do eksportu gazu najwcześniej w 2018 roku.

Analiza BiznesAlert.pl na ten temat: „należy wspomnieć o częstym błędzie analitycznym polegającym na uproszczeniu, że europejskie dostawy mogą w przyszłości popłynąć na rynek azjatycki. Jak wyżej, może się to stać za pomocą obiektów połączonych z europejską infrastrukturą gazociągową jak Jamał LNG czy rozważany Kaliningrad LNG. Plan zwrotu do Azji dotyczy jednak złóż innych, niż pola z których pochodzi gaz europejski. Chodzi o Niżne Kwakczikskoje, Jużno-Kirinskoje, Czajandinskoje, Kowyktinskoje i Czikanskoje – zasoby, które Rosjanie dopiero za jakiś czas zamierzają puścić w obieg. Wschodni Plan Gazowy zakłada uruchomienie Siły Syberii – gazociągu transportującego surowiec z Zachodniej Syberii do Chin, co będzie możliwe najwcześniej w 2019 roku, jeżeli rozmowy zakończą się sukcesem w maju tego roku. Były już wielokrotnie przedłużane, ponieważ Chińczycy mają alternatywnych dostawców (Turkmenistan, LNG z innych krajów). Obecnie na Wschodzie działa zaś tylko jeden terminal LNG – Sachalin 2 (przepustowość 10 mln ton LNG – ok. 15 mld m3 rocznie). Dopiero na etapie planów jest kolejny obiekt na Sachalinie (Rosnieft-Exxon Mobil) oraz Władywostok LNG (Gazprom-Japońska Agencja Energetyczna). Dzięki Wschodniemu Planowi Gazowemu Rosjanie mogą w następnej dekadzie zastąpić eksport do Europy lub powiększyć go o wolumen słany do Azji ale nie przekierować go, bo do tego będą potrzebowali nowej infrastruktury na Starym Kontynencie.”

Tymczasem rosyjscy eksperci cytowani przez Westnik Kawkaza utrzymują, że podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Pekinie zaplanowanej na 20 maja tego roku zostaną podpisane ważne umowy: gazowa, atomowa i wojskowa, ponieważ ich zdaniem Państwu Środka zależy na pogłębieniu współpracy z Rosją ze względu na konieczność skutecznej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Stanowisko ekspertów może być zbieżne z oczekiwaniami Kremla wobec Chińczyków.

Więcej: Program pomocy dla ukraińskiego sektora gazowego

Rosnieft intensyfikuje inwestycje na Dalekim Wschodzie

(ROSNIEFT)

Dyrektor giganta naftowego Rosnieftu Igor Sieczyn odwiedził Sachalin gdzie jego firma prowadzi inwestycje w wydobycie węglowodorów. Spółka zamierza także zainwestować 79 mld rubli (2,21 mld dolarów) do 2015 na poszukiwania na szelfie Dalekiego Wschodu. Docelowo do 2020 roku ze złóż na Morzu Ochockim, Czukockim i Wschodniosyberyjskim Rosnieft chce wydobywać 30 mln ton ropy naftowej i 8 mln m3 gazu rocznie. Firma prowadzi także projekt Sachalin 1 LNG we współpracy z Exxon Mobil, Sodeco i ONGC. Ze złóż Czajwo, Odoptu i Arkutun-Dagi ma pochodzić gaz, który Rosjanie zamierzają skraplać i słać na rynek LNG. W celu wzmocnienia współpracy z regionalnymi władzami Rosnieft obiecał inwestycje w sachalińskie budownictwo mieszkaniowe i wsparcie dla weteranów II Wojny Światowej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s