Plany odwiertów Orlenu na 2014 rok. Gazprom pewien umowy z Chińczykami. Novatek zyskuje w rywalizacji o rynek

Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji. Zaangażowanie Austrii z pewnością urealni projekt
Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji. Zaangażowanie Austrii z pewnością urealni projekt

Autorski przegląd informacji o energetyce

Plany odwiertów Orlenu na 2014 rok

(PKN ORLEN)

PKN ORLEN planuje wykonać do końca bieżącego roku przynajmniej trzy odwierty poszukiwawcze w tym kolejny odwiert horyzontalny oraz szczelinowanie hydrauliczne. Obecnie Koncern kontynuuje prace wiertnicze nad pionowym otworem konwencjonalnym Lublin-OU1. W drugiej połowie roku Grupa ORLEN zamierza wykonać kolejny horyzontalny odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w miejscowości Nowy Stręczyn, w gminie Cyców. Będzie to już czwarty odwiert horyzontalny spółki ORLEN Upstream. Równocześnie na początku sierpnia planowany jest kolejny, trzeci zabieg szczelinowania hydraulicznego w poziomym odcinku odwiertu zakończonego zaledwie kilka tygodni temu w miejscowości Kisielsk, w powiecie łukowskim. Obecnie finalizowane są już procedury przetargowe mające na celu wybór wykonawców zabiegu. ORLEN Upstream realizuje również obecnie konwencjonalny odwiert poszukiwawczy w gminie Mełgiew (Lublin-OU1), na terenie powiatu świdnickiego. Całkowita głębokość otworu osiągnie 4600m, a dotychczas wykonano już odcinek o długości ponad 1000 m. Podczas wiercenia pionowego otworu Lublin-OU1, które potrwać może około 2-3 miesięcy, wykonane zostaną badania geofizyki otworowej. Planowane jest także pobranie próbek skał oraz płynów złożowych, które następnie zostaną poddane analizom. W przypadku pozytywnych wyników otworu Lublin-OU1, wykonany zostanie krótki test produkcyjny. Jego analiza wraz z interpretacją zgromadzonych danych geologicznych umożliwią zaplanowanie dalszych działań mających na celu dokumentację potencjalnego złoża. Strategia PKN ORLEN na lata 2013-2017 zakłada dalszą intensyfikację działalności w segmencie upstream. Jednym z głównych założeń jest kontynuacja projektów poszukiwawczo-rozpoznawczych w Polsce, w tym poprzez akwizycję nowych danych sejsmicznych, interpretację archiwalnych danych geologicznych oraz prace wiertnicze i intensyfikacyjne. W ciągu nadchodzących lat Koncern może zainwestować w sektor poszukiwań i wydobycia nawet do 5,1 mld zł.

Ekolodzy krytykują nowe prawo pomocy publicznej w UE

(EURACTIV)

Zdaniem organizacji ekologicznych cytowanych przez EurActiv.com propozycje zmiany zasad udzielania pomocy państwowej dla sektora energetycznego wysunięte przez Komisję Europejską sprawią, że zmaleje wpływ dopingujący tych regulacji na rozwój sektora energii odnawialnej. Ma się tak stać ponieważ, pomoc państwowa ma być możliwa w przypadku, gdy inwestycja zmierza do zwiększenia efektywności energetycznej. To kryterium sprawia, że także inwestycje w energetykę konwencjonalną, które podniosą efektywność istniejących obiektów będą je spełniały. Nie podoba się to ekologom, którzy liczyli na to, że KE dopuści wyłączenia podatkowe dla przemysłu ciężkiego z tzw. zielonych podatków. Komisja idzie jednak dalej. Lobbing wokół projektu trwa. Nowe zasady pomocy państwowej wejdą w życie w lipcu 2014 roku.

Gazprom podpisał memorandum o budowie South Stream z Austrią

(REUTERS/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Aleksiej Miller, szef Gazpromu oficjalnie potwierdził, że Gazprom podpisał memorandum o budowie odcinka South Streamu w Austrii z firmą OMV. Wiedeń w 2010 r. początkowo zdecydował, że będzie uczestniczyć w tym projekcie Gazpromu i austriacka firma energetyczna OMV podpisała porozumienie wstępne z Rosjanami.  Jednakże potem przyłączyła się do alternatywnego projektu Nabucco. Po ostatecznym upadku tej koncepcji, Austria ponownie zainteresowała się projektem Gazpromu, a obecnie obie strony – austriacka i rosyjska oficjalnie powróciły do niego. Z tym, że jak podkreśliła strona rosyjska, szlak rury South Streamu będzie się kończył we Włoszech. OMV jest od ponad 40 lat głównym parterem Gazpromu w Austrii. W 2013 r. zakupił od rosyjskiego koncernu 5,23 mld m. sześc. gazu. Oprócz informacji o podpisaniu memorandum z Austrią, Gazprom zakomunikował o rozpoczęciu prac przy układaniu na czarnomorskim dnie rur drugiego odcinka gazociągu. Planowana przepustowość South Stream to 63 mld m3 rocznie. Odcinek austriacki ma osiągnąć przepływ na poziomie do 32 mld m3 na rok. Do końca 2015 roku mają zostać wydane wszystkie pozwolenia na budowę. Pierwsze dostawy są przewidywane na 2017 rok a uruchomienie pełnej mocy rury na styczeń 2018 roku. Projekt został oprotestowany przez Komisję Europejską, która wbrew opinii Moskwy uważa, że powinien on podlegać zasadom antymonopolowym. Wystosowała już w tej sprawie upomnienie dla Bułgarii, która kontynuuje bilateralną współpracę z Rosją, pomimo tych zastrzeżeń Komisji. Podobne upomnienie może otrzymać Austria.

Mimo spadku ratingów cena ropy nie rośnie

(NEW EUROPE/THE MOSCOW TIMES)

Agencja Standards & Poor obniżyła ratingi Gazpromu, Rosnieftu i Transnieftu oraz firm spoza sektora energetycznego. Pomimo tego faktu cena ropy naftowej spadła poniżej $101/baryłkę ze względu na łagodność sankcji wobec Rosji przyjętych przez Stany Zjednoczone.  Ropa Brent straciła 28 centów i kosztuje obecnie $108,7.

Gazprom pewien umowy z Chińczykami. Novatek zyskuje w rywalizacji o rynek

(THE MOSCOW TIMES/LNG WORLD NEWS)

Po spotkaniu Gazprom-CNPC dyrektor rosyjskiej firmy Aleksiej Miller potwierdza, że chińsko-rosyjska umowa gazowa zostanie podpisana w maju. Zapewnił, że przygotowania do asygnacji postępują zgodnie z planem a strony są pewne strategicznego znaczenia kontraktu. Tymczasem rywal Gazpromu, Novatek, po tym jak jego główny udziałowiec Giennadij Timczenko został umieszczony na liście sankcji USA, zyskuje kartę przetargową w walce o rynek. Timczenko został mianowany dyrektorem rosyjsko-chińskiej rady biznesowej, która od 2004 roku promuje współpracę firm obu krajów. Novatek prowadzi już rozmowy z CNPC na temat dostaw gazu. Firmy współpracują także przy projekcie Jamał LNG, który pozwoli na eksport gazu skroplonego z europejskich złóż do Azji i innych części świata.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s