Poroszenko: Ukraina samowystarczalna energetycznie za dwa lata. TANAP: Przepustowość 31 mld m3/rok w 2026 roku. Koniec problemów z libijską ropą?

Czy Korytarz Południowy zostanie przedłużony do Francji i Hiszpanii? Wzrósłby wtedy status inwestycji a razem z nim szanse na realizację
Przepustowość TANAP będzie kluczowa dla skali dostaw z regionu kaspijskiego.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Poroszenko: Ukraina samowystarczalna energetycznie za dwa lata

(INTERFAX)

Zdaniem kandydata w wyborach prezydenckich na Ukrainie Petra Poroszenki, jeżeli zostaną uruchomione rewersowe dostawy gazu ziemnego z Zachodu nad Dniepr, jego kraj uniezależni się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Przekonuje, że wtedy należałoby anulować lub skierować do sądu arbitrażowego umowę gazową z Gazpromem. Wtedy Ukraina będzie mogła osiągnąć niezależność energetyczną nawet w dwa lata. Według Poroszenki gaz ziemny stanie się w przyszłości normalnym dobrem i przestanie być narzędziem politycznym.

TANAP: Przepustowość 31 mld m3/rok w 2026 roku

(AZERNEWS)

Jak informuje azerski SOCAR, Gazociąg Transanatolijski mający transportować kaspijski gaz przez terytorium Turcji do Europy może osiągnąć przepustowość 31 mld m 3 rocznie w 2026 roku, a nawet przekroczyć ją. Tymczasem do 2023 roku gazociąg osiągnie przepustowość 23 mld m3. Wstępna przepustowość rury ma osiągnąć 16 mld m3 rok po jego ukończeniu zaplanowanym na 2018 rok. Koszt budowy to 10-11 mld dolarów. Inwestycję realizują wspólnie SOCAR, BOTAS, i TPAO. Udział w przedsięwzięciu rozważają firmy europejskie. Turcja skonsumuje 6 mld m3 dostaw rocznie. Pozostała ilość trafi na rynek Europy, gdzie klienci liczą na alternatywne dostawy w stosunku do tradycyjnie słanych wolumenów rosyjskich.

Koniec problemów z libijską ropą?

(OIL AND GAS EURASIA)

Eksport ropy naftowej z Libii może zostać podwojony po tym jak protestujący Libijczycy zgodzili się na ponowne uruchomienie ropociągów na zachodzie kraju. Dzienny eksport mógłby wtedy osiągnąć 500 tysięcy baryłek. Demonstranci zgodzili się na koniec blokady rur, gdy władze zgodziły się rozpocząć przygotowania do nowych wyborów parlamentarnych.

Gazprom kończy negocjacje z Chinami w sprawie dostaw gazu

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski wiceminister energetyki Anatolij Janowskij powiedział w poniedziałek, że przedłużające się negocjacje z Chinami w sprawie dostarczania do tego kraju rosyjskiego gazu, są w fazie końcowej. Janowskij powiedział, że te negocjacje „zostaną zakończone w przewidzianym terminie”. Czyli na ok. tydzień przed wizytą w Chinach prezydenta Putina. „Umowa jest gotowa w 98 procentach”- pochwalił się mediom Janowskij. Gazprom prowadzi z Chinami rozmowy o eksporcie gazu już ponad dziesięć lat. Ostatnio strona rosyjska stwierdziła, że ich finał nastąpi w kwietniu, ale tak się nie stało ze względu na spór o ceny dostaw. Chińczycy domagają się w zamian za ustępstwa w tym wymiarze dostępu do złóż gazu ziemnego na terenie Rosji. Gazprom stanowczo zaprzecza jakoby rozważał zgodę na takie rozwiązanie. Rosjanie obawiają się ekspansji chińskiego kapitału na terenie Rosji. Tymczasem premier Dmitrij Miedwiediew zadeklarował, że jego kraj będzie wzmacniał relacje z Chinami, szczególnie ze względu na złe relacje z Zachodem wynikające z kryzysu ukraińskiego. Miedwiediew zaleca także zainteresowanie rosyjskiej dyplomacji pozostałymi państwami regionu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s