Komisja sejmowa kontynuuje pracę na projektem ustawy łupkowej. Putin: Możemy zrewidować trasę South Stream. Deklaracja z Baku

Czy Korytarz Południowy zostanie przedłużony do Francji i Hiszpanii? Wzrósłby wtedy status inwestycji a razem z nim szanse na realizację
Gazociągi składające się na koncepcję Korytarza Południowego. To nimi popłynie w przyszłości surowiec z kaspijskich złóż.

Autorski przegląd informacji o energetyceKomisja sejmowa kontynuuje pracę na projektem ustawy łupkowej

(KANCELARIA SEJMU)

Nadzwyczajna sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych będzie 28 maja kontynuować drugie czytanie nad rządowym projektem ustawy nowelizującej Prawo Geologiczne i Górnicze. Zgodnie z programem prac nad tym projektem, komisja powinna zakończyć drugie czytanie 3 czerwca. Sejm zaś – przyjąć ustawę do połowy przyszłego miesiąca. Komisja ds. energetyki następnego dnia, 29 czerwca rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

Unia Europejska i Polska wspierają niskoemisyjną gospodarkę

(MINISTERSTWO GOSPODARKI)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Ministerstwem Gos podarki zapraszają do udziału w seminarium ”Unia Europejska i Polska we wspieraniu niskoemisyjnej gospodarki: plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP)”. Seminarium przeznaczone jest dla samorządów lokalnych, które wdrażają, przygotowują lub planują przygotować plany gospodarki niskoemisyjnej. Zapraszani są również wszyscy zainteresowani tematyką efektywności energetycznej z wykorzystaniem OZE i możliwością finansowania ze środków funduszy UE projektów energetycznych wynikających z tych planów. W tym przedstawicieli instytucji publicznych, pozarządowych oraz przedsiębiorców działających w tym sektorze. Seminarium odbędzie się 28 maja 2014 r. w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Gospodarki.

Litgas sprowadzi LNG od Statoila

(REUTERS)

Litewska firma Litgas informuje, że jest bliska podpisania umowy na dostawy gazu skroplonego od norweskiego Statoilu. Surowiec docierałby do litewskich odbiorców przez terminal LNG w Kłajpedzie. Pierwsze dostawy mają ruszyć w styczniu przyszłego roku. Umowa zakłada dostawy w wysokości 0,54 mld m3 rocznie przez pięć lat. Cena w kontrakcie ma być „rynkowa”. Litgas chce podpisać kilka małych umów z wieloma dostawcami, w celu oparcia ich o ceny spotowe i zdywersyfikowanie dostawców. Dyrektor finansowy Statoila Torgrim Reitan przekonuje, że dzięki rosnącej płynności rynku gazu (w tym gazu skroplonego) bezpieczeństwo dostaw w Europie nigdy nie było tak duże, nawet pomimo kryzysu ukraińskiego.

Umowa Gazprom-ENI bez indeksu ceny ropy naftowej

(THE MOSCOW TIMES)

W zeszłym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu doszło do podpisania umowy gazowej na dostawy surowca od rosyjskiego Gazpromu dla włoskiego ENI. Kontrakt nie zawiera indeksu ceny ropy naftowej a cena będzie się kształtowała w zależności do rynku spotowego w Europie. Wcześniej podobne umowy oferował Europejczykom norweski Statoil.

Putin: Możemy zrewidować trasę South Stream

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK/ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Podczas forum ekonomicznego w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jeśli Europa będzie nadal blokować budowę gazociągu South Stream na terenie krajów Unii Europejskiej to Rosja poszuka nowej trasy dla inwestycji, nieuwzględniającej terytorium UE. Wtedy, zdaniem Putina, Europa skończy z kolejnym krajem tranzytowym u swoich granic. Rosyjski przywódca zapowiedział także kontynuację rozbudowy gazociągu Nord Stream. Podkreślił, że kryzys ukraiński jest ostatecznym dowodem na to, że Rosja musi mieć bezpośredni dostęp do rynku gazu w Europie. Odniósł się także do długu gazowego Ukrainy. Wyraził oburzenie, że trwa nacisk na Rosję aby ta obniżyła cenę za dostawy gazu do kraju, który nie płaci za odbierany wolumen. Dodał, że firmy energetyczne muszą ze sobą współpracować w celu walki z promocją odnawialnych źródeł energii w Europie, która „źle interpretuje sygnały rynkowe”. Putin wyraził obawy, że może dojść do zablokowania tranzytu gazu na Ukrainie przez radykalną prawicę, której „przedstawiciele zapowiadają przerwanie dostaw z Rosji. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie” – powiedział prezydent Rosji dziennikarzom. Ponowił swoje groźby, że w czerwcu wstrzyma dostawy gazu dla Ukrainy, jeśli Kijów nie wpłaci zaliczki za import czerwcowy i nie rozpocznie spłaty zadłużania, wynoszącego wg rosyjskich roszczeń na kwotę 3,5 mld dol. Wyeliminowana z Grupy-8 Rosja nadała szczególne znaczenie tegorocznemu Międzynarodowemu Forum Ekonomicznemu w Petersburgu, które odbyło się w dniach 22 – 24 maja. Forum odbyło się tym razem pod hasłem „Budowanie zaufania w dobie transformacji.” Udział w imprezie wzięło około 6,5 tysiąca uczestników, pojawili się też przedstawiciele biznesu z Zachodu, pomimo apeli prezydenta USA o „nieobecność w Petersburgu”. Do najważniejszych tematów Forum należały problemy energetyki. Ostatniego dnia Forum odbył się szczyt firm paliwowo-energetycznych z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, który przedstawił m.in. priorytety rozwoju rosyjskiego sektora energetycznego i jego potencjał. W Petersburgu podpisana została umowa Exxon Mobil – Rosnieft o realizacji wspólnego projektu LNG w latach 2018 – 2019. Ponadto prezes Rosnieftu Sieczin i prezes Exxon Mobil Glenn Waller podpisali umowę o powołaniu konsorcjum Sachalin-1. Rosnieft łącznie podpisał w Petersburgu 12 dużych umów i kontraktów.

Minister energetyki Ukrainy: Kijów jest gotów płacić za gaz rynkową i uczciwą cenę

(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/REUTERS/AMBASADA RP NA UKRAINIE/BLOOMBERG/THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukraina „jest w stanie zapłacić za gaz, ale cena powinna być rynkowa i uczciwa” – stwierdził ukraiński minister energetyki Jurij Prodan wczoraj wieczorem po rozmowach z unijnym komisarzem ds. energii Güntherem  Oettingerem oraz rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.  „Uważam, że w tym kierunku zmierzają propozycje w naszych rozmowach w Berlinie – podkreślił Prodan – Trzeba jak najszybciej określić uczciwą cenę rynkową, a Ukraina będzie gotowa ją zapłacić i zapewnić nieprzerwany tranzyt gazu”. Jednak w odróżnieniu od komisarza Oettingera i rosyjskiego ministra Nowaka, Prodan powiedział, że obecnie nie jest jeszcze możliwe konkretne porozumienie i trzeba kontynuować negocjacje. Tymczasem ukraiński Naftogaz informuje, że nie ma postępu w rozmowach z Gazpromem. To stanowisko odmienne od przedstawionego wcześniej przez Oettingera, który wyraził nadzieje na osiągnięcie porozumienia do czerwca tego roku. Naftogaz ostrzega, że Rosjanie chcą by Ukraina spłaciła natychmiast cały dług gazowy (wg Rosjan 3,5 mld dolarów) i dopiero wtedy ruszą rozmowy na temat obniżki cen dostaw. Wcześniej media informowały, że Rosjanie są gotowi na ustępstwa w tym zakresie i chcą natychmiastowej spłaty tylko 2,5 mld dolarów długu ukraińskiego (za dostawy z poprzedniego kwartału). Jednocześnie Gazprom alarmuje, że zalega rządowi federalnemu Rosji na 800 mln dolarów, które musi opłacić z tytułu cła na eksport gazu ziemnego na Ukrainę, za który ta nie zapłaciła. Firma nie jest w stanie spłacić zaległości, dlatego prosi Moskwę o rozmowy na temat rozwiązania tego problemu. Prawdopodobnie Gazprom zwróci się do Kremla o odroczenie spłaty zaległości podatkowych do czasu wywiązania się ze swoich zobowiązań przez Naftogaz. Ambasada RP w Kijowie podaje, że „Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) przedstawiło informację o aktualnie zgromadzonych w podziemnych zbiornikach NAK „Naftogaz Ukrainy” zapasach gazu ziemnego. Zgodnie z tą informacją, na dzień dzisiejszy w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 10,9 mld m3 gazu ziemnego (dla porównania ilość gazu wtłoczonego do podziemnych zbiorników na dzień 11 maja 2014 r. stanowiła 9,3 mld m3)”. Eksperci wskazują, że na potrzeby utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę, zimą w magazynach musi znaleźć się 17-20 mld m3 surowca. Nowo wybrany prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał, że rozpocznie ofensywę w sektorze gazowym zmierzającą do zmniejszenia korupcji, zwiększenia dywersyfikacji  dostaw, co ma docelowo zmniejszyć zależność kraju od dostaw z Rosji. Kijów zaskarżył umowę gazową z Rosją do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.

Deklaracja z Baku

(TREND/NEWS AZ)

Ministrowie spraw zagranicznych z Azerbejdżanu, Turcji i Turkmenistanu przyjęli deklarację, w której zapowiadają wzmocnienie współpracy w przemyśle, energetyce, turystyce i polityce. Uczestnicy wydarzenia podkreślili wagę dużych projektów infrastrukturalnych dla dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego na świecie. Kraje mogą zostać w przyszłości połączone Gazociągiem Transkaspijskim pociągniętym pod dnem Morza Kaspijskiego. Strony mają spotykać się regularnie w ramach spotkań odpowiednich ministrów. Spotkanie w Baku było pierwszym wydarzeniem tego typu. Podobne spotkania Azerbejdżan-Turcja-Gruzja oraz Azerbejdżan-Turcja-Iran są już praktykowane. Tymczasem podczas szczytu w Baku konsorcjum Szach Deniz podpisało umowę z joint venture Saipem/Azfen w sprawie rozbudowy  Gazociągu Południowokaukaskiego. Budowa ma się zakończyć w 2017 roku.

Chiny: Roszczenia Wietnamu są „śmieszne”

(REUTERS)

Chiny uznały roszczenia Wietnamu do wód Morza Południowochińskiego na których pracuje obecnie chińska platforma wiertnicza za „śmieszne”. Z powodu umieszczenia chińskiego obiektu rośnie napięcie między Pekinem a Hanoi. Tymczasem Wietnam uznaje, że ma pełne prawo do Wysp Paracelskich i Spratly znajdujących się na Morzu Południowochińskich. Pod dnem akwenu znajduje się przypuszczalnie pokaźne skupisko węglowodorów. Chińczycy informują, że platforma na Morzu Południowochińskim wykonała już pierwszą fazę odwiertów, zebrała niezbędne dane geologiczne i podejmie dalsze prace, które mają zakończyć się w połowie sierpnia. W weekend doszło do incydentu na spornych wodach. Wietnamski okręt rybacki został zatopiony przez chińską ochronę wybrzeża stacjonującą wokół platformy wiertniczej. Załoga została uratowana. Strony sporu wysyłają także w rejon obiektu swoje jednostki ochrony wybrzeża. Chińczycy posiadają tam więcej okrętów.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s