Timczenko zbuduje bułgarski odcinek South Stream. Rusza mały rewers Słowacja-Ukraina. Novatek liczy na współpracę z Gazpromem na rynku LNG

Budowa South Stream ma ruszyć pomimo obiekcji Komisji Europejskiej
Budowa South Stream ma ruszyć pomimo obiekcji Komisji Europejskiej

Autorski przegląd informacji o energetyce

PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu eksploatacyjnego Przemyśl

(PGNIG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło 26 maja wiercenie otworu eksploatacyjnego konwencjonalnego gazu ziemnego Przemyśl-281K na Podkarpaciu. Głównym celem geologicznym wiercenia otworu Przemyśl-281k jest udostępnienie złoża gazu ziemnego Przemyśl. W tym elemencie złożowym  udokumentowano 140 mln m3 zasobów geologicznych gazu ziemnego. Zasoby wydobywalne gazu określono na ponad 120 mln m3, a obecnie do wydobycia pozostaje ok. 80 mln m3. Odwiertem Przemyśl-281K będzie wydobywany gaz z pokładów, które do tej pory były eksploatowane jednym odwiertem. Wykonanie tego otworu pozwoli także skuteczniej wydobywać gaz z wyżej położonych pokładów gazowych. Wiercenie jest planowane do głębokości 2600 m i wraz z próbami złożowymi potrwa około 90 dni. Wykona je spółka Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG. Otwór jest położony na złożu gazu ziemnego Przemyśl, w obrębie pola Wapowce, gdzie występują najgłębsze pokłady gazowe. Odwiert będzie podłączony do kopani gazu ziemnego Maćkowice. Na całym złożu gazu Przemyśl obecnie znajdują się 294 odwierty, którymi prowadzone jest wydobycie gazu ziemnego. Oprócz otworu Przemyśl-281K w planach na rok 2014 jest również wykonanie kolejnych dwóch otworów wydobywczych na tym złożu. Sposób wiercenia otworu, użyte materiały jak i zastosowana obudowa otworu zapewnią wysokie bezpieczeństwo dla środowiska w otoczeniu projektowanego obiektu.

Timczenko zbuduje bułgarski odcinek South Stream

(NOVINITE)

Firma obłożonego sankcjami personalnymi USA Giennadija Timczenki Strojtransgaz zbuduje odcinek gazociągu South Stream na terenie Bułgarii. Tę informację krążącą wcześniej w mediach potwierdził oficjalnie dyrektor South Stream Bułgaria Władimir Inkow. Pomimo obiekcji Komisji Europejskiej budowa ma ruszyć w lipcu. Zdaniem Brukseli umowy międzyrządowe dotyczące South Stream nie uwzględniają regulacji antymonopolowych trzeciego pakietu energetycznego. Dlatego muszą zostać zrewidowane lub anulowane.

Po trójstronnych rozmowach UE, Ukrainy i Rosji

(AP/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/REUTERS/UKR INFORM/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Trójstronne rozmowy UE, Ukrainy i Rosji o zadłużeniu Kijowa wobec strony rosyjskiej za dostawy gazu od Gazpromu nie zakończyły się sukcesem. Pojawiła się propozycja, wg której Ukraina do końca maja zapłaci Gazpromowi 2 mld dol., zaś do 7 czerwca – kolejną kwotę 0,5 mld dol. Poinformował o niej w Berlinie po zakończeniu rozmów komisarz ds. energii Gunther Oettinger. W rozmowach uczestniczyli ukraiński minister energetyki Jurij Prodan i jego rosyjski odpowiednik Aleksander Nowak. Oettinger podkreślił, że ostateczne porozumienie ukraińsko-rosyjskie nie zostało jeszcze osiągnięte, ale on sam stał się optymistą co do ostatecznego sukcesu. Itar-Tass przekazał, że rosyjski minister wyraził nadzieję, że rząd ukraiński zaakceptuje porozumienie osiągnięte w Berlinie. Kijów i Moskwa do dzisiejszego wieczora powinny przeprowadzić konsultacje z politykami i koncernami gazowymi. Dalsze rozmowy o zadłużeniu Ukrainy za dostawy rosyjskiego gazu będą kontynuowane 30 maja. Tymczasem ukraiński Naftogaz przeczy doniesieniom Oettingera i przekonuje, że nie ma postępu w rozmowach. Kijów nie chce zaakceptować propozycji z Berlina, ponieważ spłata nawet części długu wyliczonego przez Gazprom równałaby się uznaniu ceny $485,5/1000m3 wyznaczonej przez Rosjan, uznawanej przez Ukraińców za „polityczną”. Ukraina nadal planuje skierować spór z Gazpromem do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Rosyjska firma odpiera, że jeśli tak się stanie, Ukraińcy nie dostaną obniżki. Kijów usztywnia stanowisko po zdecydowanym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Petra Poroszenki, które jest ważnym czynnikiem stabilizacyjnym wobec trwającego kryzysu na wschodzie kraju. Na potrzeby sporu w Sztokholmie zamierza wynająć doradców norweskiej kancelarii Wikborg, Rein and Company, którzy będą obrońcami Ukrainy w sądzie. Czas na porozumienie przed rozpoczęciem postępowania w Sądzie Arbitrażowym mija 29 maja. Arsenij Jaceniuk wyraził nadzieję, że wcześniej uda się dojść do porozumienia z Rosją. Podkreślił, że w tym zakresie naciska na rozmowy wielostronne, ponieważ „nie ufa” Kremlowi.

Rusza mały rewers Słowacja-Ukraina

(AMBASADA RP W KIJOWIE)

Jak podaje Ambasada RP w Kijowie: „biuro prasowe słowackiego operatora gazowego „Eustream” poinformowało o gotowości przyjmowania zamówień na dostawy gazu ziemnego na Ukrainę gazociągiem Wojany – Użhorod”. Na stronie Ambasady możemy przeczytać, że „dostawy dokonywane będą na podstawie podpisanym między słowackim operatorem gazowym „Eustream” i ukraińskim przedsiębiorstwem „Ukrtransgaz” memorandum o współpracy. Wnioski przyjmowane są do dnia 23 czerwca 2014 r.”

Novatek liczy na współpracę z Gazpromem na rynku LNG

(REUTERS/PRIME/INTERFAX)

Dyrektor Novateku Giennadij Timczenko, objęty sankcjami USA przyjętymi w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję, zadeklarował, że jego firma będąca rywalem Gazpromu na rynku wewnętrznym (planuje przejąć jego moskiewskich klientów) zamierza współpracować ze spółką Aleksieja Millera w celu rozwoju eksportu LNG przez budowany gazoport Jamał LNG. Współpracę dodatkowo uprawdopodabnia opór Europejczyków przed udostępnieniem pełnej mocy gazociągów Rosjanom. Eksport ma ruszyć w 2017 roku. Ostatnio Gazprom podpisał umowę na kupno 3 mln ton LNG rocznie ze złóż jamalskich. W ten sposób zapewnił sobie nowe wolumeny, którymi będzie mógł handlować na światowych rynkach LNG. Novatek podkreśla, że możliwe do wykorzystania zasoby Gazpromu zostały już zakontraktowane. Co ciekawe, Gazprom posiada 10 procent akcji Novateku. Firmy zamierzają współpracować na rynku LNG w rywalizacji z handlarzami z Australii, Kataru i USA oraz innych krajów eksportujących gaz skroplony. Tymczasem Novatek wystawił na sprzedaż 9 procent akcji projektu Jamał LNG. Pozostałe posiadają chińskie CNPC i francuski Total (po 20 procent). Po zaplanowanej sprzedaży Novatek zatrzyma 51 procent akcji. Firma zamierza wykupić spółki handlujące gazem w Europie. Ponadto sprzeda singapurskiemu GM&T 3 mln ton LNG rocznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s