Korzyści z tytułu liberalizacji eksportu LNG z USA według ICF International
Korzyści z tytułu liberalizacji eksportu LNG z USA według ICF International (dla American Petroleum Institute)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom opuszcza litewski sektor gazowy

(NOVINITE)

Transakcja sprzedaży udziałów Gazpromu w litewskich spółkach Lietuvos Dujos i Amber Grid doszła do skutku 19 czerwca. Gazprom był drugim po państwie litewskim udziałowcem tych firm. Dzięki przejęciu akcji przez Wilno będzie możliwa reforma zarządzania sektorem gazowym zgodna z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej, który narzuca rozdział właścicielski wydobycia, tranzytu i sprzedaży surowca, niezależnego operatora gazociągów narzucającego taryfy tranzytowe i dostęp trzeciej strony do przepustowości rur.

Postulaty Unii Energetycznej na szczycie Rady Europejskiej

(REUTERS)

Reuters dotarł do szkicu dokumentu dotyczącego strategii energetycznej Unii Europejskiej, który ma zostać przyjęty podczas kolejnego szczytu Rady Europejskiej zapowiedzianego na koniec czerwca. Wynika z niego, że najlepszą reakcją na kryzys gazowy na Ukrainie będzie zarysowanie planu stworzenia unii energetycznej w następnych pięciu latach funkcjonowania unijnych instytucji. W szkicu zapisano, że musi dojść do rewizji obecnej polityki energetycznej. Autorzy dokumentu sugerują stworzenie Unii Energetycznej, dzięki której Europa zwiększy swój dostęp do taniej, bezpiecznej i czystej energii. Reuters podkreśla, że postulaty w ramach hasła Unii Energetycznej forsowała Polska i mają one obecnie poparcie Komisji Europejskiej. Sprzeciwiać mogą się kraje broniące swojej unilateralnej polityki energetycznej. Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel nominowała na stanowisko komisarza ds. energii UE Gunthera Oettingera, który obejmuje to stanowisko obecnie i jest zwolennikiem części zapisów Unii Energetycznej. Tę nominację musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski i przewodniczący Komisji Europejskiej.

Naftogaz uelastycznia stanowisko przed rozmowami gazowymi

(GAZPROM/NAFTOGAZ/UKRAINIAN NEWS/ITAR TASS)

Gazprom sugeruje, że od 19 czerwca Ukraina może nielegalnie pobierać gaz rosyjski. Firma zapowiedziała, że w obliczu tego faktu będzie kierować przesył do Europy do innych szlaków tranzytowych. Liczy w tym zakresie na kooperację Europejczyków. Chodzi prawdopodobnie o zwolnienie gazociągów rosyjskich z ograniczeń narzuconych przez prawo antymonopolowe. Obecnie Gazprom nie może wykorzystać pełnej przepustowości gazociągu OPAL rozprowadzającego na południe gaz dostarczany przez Nord Stream. W przyszłości chciałby z tych regulacji zwolnić gazociąg South Stream będący alternatywą dla gazociągów ukraińskich. Gazprom spekuluje na temat możliwości kradzieży gazu przez Ukrainę ponieważ ilość surowca w punktach wejścia do ukraińskiego systemy przesyłowego w ostatnich dniach okresowo różni się od tej na wyjściach. Operator sieci Ukrtransgaz zapewnia jednak, że te wahania mają charakter czysto „techniczny”. Gazprom przyznaje jednocześnie, że tranzyt przebiega obecnie zgodnie z założeniami kontraktu. Przed 29 czerwca ma powstać plan zmniejszenia zużycia gazu ziemnego przez Naftogaz na wypadek przerw w dostawach z Rosji. Musi on uwzględniać spadek zużycia w regionach ogarniętych walkami z terrorystami. Naftogaz liczy jednocześnie na wznowienie rozmów w formacie KE-Ukraina-Rosja. Sygnalizuje, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom oficjeli rządowych, jest gotów na porozumienie z Rosjanami poza sądem arbitrażowym w Sztokholmie. Sugeruje, że do porozumienia mogłoby dojść nawet po rozpoczęciu postępowania w sądzie. Jutro odbędą się rozmowy Naftogazu z Komisją Europejską na temat powołania konsorcjum zarządzającego ukraińskimi gazociągami z udziałem firmy europejskiej oraz odnośnie otworzenia kolejnego rewersu gazowego ze Słowacji (Wojany-Użhorod), które pozwoli na import większych ilości gazu z Zachodu nad Dniepr.

Rebelianci przejęli kluczową iracką rafinerię

(TREND/REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Źródła telewizji Al Jazeera potwierdzają, że rebelianci ISIS przejęli rafinerię Baiji pod Tikritem. To największy obiekt tego typu w Iraku. Jest odpowiedzialny za obróbkę jednej trzeciej ropy irackiej. Zatrzymanie jej pracy może mieć wpływ na ceny surowca na światowych rynkach. We wtorek cena baryłki ropy Brent spadła poniżej poziomu $114 ze względu na utrzymanie eksportu surowca z Iraku pomimo walk sił rządowych z rebeliantami. Według analityków cytowanych przez agencję Reuters wzrośnie ona mocno, jeżeli sunnici zdecydują się na wysadzenie infrastruktury naftowej. Przekonują jednak, że odcięłoby to rebeliantów od zysków z eksportu, więc taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Liberalizacja eksportu LNG z USA korzystna dla gospodarki

(EXXON MOBIL)

Z raportu ICF International wynika, że liberalizacja eksportu LNG z USA przyniesie poważne zyski gospodarce amerykańskiej. Autorzy raportu oceniają, że zgoda na wolną sprzedaż skroplonego gazu poza strefę wolnego handlu z USA  przyniesie zysk w wysokości 10-31 mld dolarów stanom, w których wydobywany jest surowiec (np. Alaska, Luizjana, Pensylwania, Teksas), 2,6-5 mld dolarów stanom, w których wydobycie przyniesie wzrost ilości miejsc pracy w sektorze produkcji (np. Kalifornia, Illinois, Nowy Jork), stworzy do 685 tysięcy miejsc pracy na terenie całych Stanów oraz zwiększy dostępność etanu dla przemysłu petrochemicznego. Z raportu wynika, że im większa będzie skala liberalizacji, tym większe zyski ekonomiczne przyniesie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s