Dlaczego Chiny sprzeciwiają się wolnej Szkocji

Chiny - FlagaPodczas wizyty w Londynie premier Chin, Li Keqiang zadeklarował, że jego kraj popiera „silne, prosperujące i zjednoczone Zjednoczone Królestwo”. Skąd w jego ustach taka konstrukcja językowa? Z pozoru egzotyczne zainteresowanie Państwa Środka referendum w sprawie niepodległości Szkocji staje się zrozumiałe, gdy spojrzeć na kontekst polityki wewnętrznej Chin – pisze Simon Engler w „Foreign Policy”.

We wrześniu tego roku odbędzie się głosowanie w sprawie oddzielenia Szkocji od Wielkiej Brytanii po ponad 300 latach funkcjonowania w jednym aparacie państwowym. Londyn i Bruksela obawiają się, że poprzez wykluczenie z Królestwa tradycyjnie proeuropejskich Szkotów, na brytyjskiej scenie politycznej będą dominować eurosceptycy, którzy będą działać na rzecz dezintegracji Unii Europejskiej oraz wystąpienia z niej Wielkiej Brytanii. W następnym dwudziestoleciu brytyjska gospodarka ma się stać pierwszą w Europie. Wspólnota nie może sobie pozwolić na jej wyjście.

Dlatego komentarz Keqianga oznaczający poparcie dla integralności terytorialnej Wysp został przyjęty ciepło nad Tamizą. Państwo Środka tradycyjnie sprzeciwia się separatyzmom. Opisywana wypowiedź pojawia się także w obliczu rosnących napięć na terenie prowincji Sinkiang (Xinjiang), gdzie działają separatyści Ujgurscy oraz w Tybecie. Deklaracja premiera Państwa Środka ma zatem także zastosowanie w polityce wewnętrznej tego kraju. Dlatego też Pekin będzie z uwagą przyglądał się wrześniowemu referendum na temat niepodległości Szkocji.

Źródło: Horyzont Jagielloński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s