Uruchomienie rewersu ze Słowacji na Ukrainę przyniesie poważne straty Gazpromowi. Gazprom szuka środków na Siłę Syberii

Poziom zapotrzebowania na gaz ziemny na Ukrainie z podziałem na źródła pochodzenia  - w 2013 roku i według szacunków na 2014 rok.
Poziom zapotrzebowania na gaz ziemny na Ukrainie z podziałem na źródła pochodzenia – w 2013 roku i według szacunków na 2014 rok.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Pogłębiona integracja UE dla niższych cen energii

(NEW EUROPE)

Komitet Ekonomiczno-Społeczny UE wezwał Unię do pogłębienia integracji w celu uzyskania niższych cen energii w Europie. – Koordynacja i współpraca w Europie są niezbędne dla utrzymania cen energii na odpowiednim poziomie i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw – powiedział Stephane Buffetaut podczas swojego wystąpienia. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się z jego tezami. Część z nich wyraziła rozczarowaniem rywalizacją w sektorze energetycznym między niektórymi państwami członkowskimi. Przedstawiciele KES przekonują, że w tym zakresie to Komisja Europejska powinna przejąć dowodzenie. Narzędziami do realizacji tego celu mają być Grupy Koordynacji w sektorze gazu i energii elektrycznej oraz stowarzyszenia operatorów sieci gazowych i elektrycznych – odpowiednio ENTSOE i ENTSOG. Przedstawiciele Komitetu przyznają, że te organy nie współpracują dotąd w sposób wystarczający.

Druga umowa BP-Rosnieft pomimo sankcji

(ROSNIEFT/THE MOSCOW TIMES)

W piątek doszło do podpisania drugiej umowu między brytyjskim BP a rosyjskim Rosnieftem, pomimo sankcji USA nałożonych na dyrektora rosyjskiej spółki, Igora Sieczyna, wprowadzonych po aneksji Krymu przez Rosję. Umowa dotyczy sprzedaży przez pięć lat do 12 mln ton produktów naftowych, które mogą zostać zamienione na ropę naftową. Zakłada przedpłatę w wysokości 1,5 mld dolarów ze strony BP. To drugi kontrakt po majowym porozumieniu o wspólnych poszukiwaniach ropy zamkniętej (tight oil) na Syberii. Zdaniem dyrektora BP Boba Dudleya umowa z Rosnieftem to czysty biznes. Nie odniósł się on do politycznego kontekstu jej podpisania. Dostawy mają ruszyć jeszcze w lipcu tego roku. Sieczyn uznał, że kontrakt pogłębia współpracę z Brytyjczykami, daje im bezpieczne dostawy produktów naftowych i pozwala Rosnieftowi na pozyskanie dodatkowych funduszy na inwestycje.

Uruchomienie rewersu ze Słowacji na Ukrainę przyniesie poważne straty Gazpromowi

(THE MOSCOW TIMES)

Według wyliczeń UralSib Gazprom straci blisko 3 mld dolarów w 2016 roku, jeżeli zostanie uruchomiony duży rewers gazowy ze Słowacji na Ukrainę. Ukraińcy liczą na import z tego kierunku w wysokości do 30 mld m3 rocznie. Od Gazpromy sprowadzali dotychczas 28 mld m3 rocznie. Obecnie sprowadzają przez mniejsze połączenie gazowe niezależne od Gazpromu około 2 mld m3 rocznie. W 2015 roku ta ilość może wzrosnąć do 8 mld m3 rocznie. Spadek zysków byłby związany m.in. z koniecznością sprzedawania części swojego gazu przeznaczonej dla Ukrainy w Europie, gdzie cena surowca jest niższa. Ukraina ma płacić $385/1000m3. Średnia cena europejska to $360-380/1000m3. Komisja Europejska przyznaje jednak, że uruchomienie dużego rewersu uderzyłoby w zapisy umowy słowackiego Eustreamu z Gazpromem. Podkreśla jednak, że jest ono całkowicie zgodne z przepisami trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, które ustanawia wolny dostęp do infrastruktury przesyłowej. Ukraińcy rozważają także dostawy gazu z Chorwacji, gdzie ma niebawem powstać gazoport Adria LNG oraz z Turcji, gdzie surowiec kaspijski doprowadzi w przyszłości Gazociąg Transanatolijski (TANAP).

Naftogaz: Seperatyści nie mają wpływu na gazociągi ukraińskie

(NAFTOGAZ)

Wbrew doniesieniom seperatystów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Naftogaz zaprzecza jakoby przejęli oni kontrolę nad systemem przesyłu gazu oraz magazynami na terenie regionów donieckiego i ługańskiego. Firma przyznaje, że tylko jeden korytarz tranzytowy znalazł się pod kontrolą rebeliantów. Tymczasem rosyjski Gazprom potwierdził wczoraj, że tranzyt jego gazu przez Ukrainę do Europy jest realizowany zgodnie z kontraktem.

Shell rozczarowany wynikami poszukiwań gazu łupkowego na Ukrainie

(GAZ ŁUPKOWY/CIRE)

Jak poinformował gazlupkowy.pl, według portalu OilPrice.com faktycznym powodem wstrzymania przez Shell poszukiwania gazu łupkowego na Ukrainie są rozczarowujące wyniki rentowności pierwszych odwiertów na obszarze formacji Yuzivska. Serwis przypomina, że na początku tego miesiąca Shell podjął decyzję o wstrzymaniu prac poszukiwawczych za gazem łupkowym na Ukrainie tłumacząc to obawą o bezpieczeństwo swoich pracowników spowodowaną zaostrzającymi się walkami pomiędzy siłami rządowymi i separatystami. Według byłego szefa Shella Petera Vosera, firma analizuje swoje zaangażowanie w poszukiwanie gazu łupkowego na Ukrainie, co zdaniem OilPrice.com może oznaczać, że wydobycie gazu w tym rejonie nie daje nadziei na uzyskanie rentowności i obecnie analizowane są rożne rozwiązania. Jak dotychczas Shell nie znalazł gazu w wykonanym pod koniec minionego roku odwiercie Belyayevskaya-400 – czytamy wgazielupkowym.pl.

Gazprom szuka środków na Siłę Syberii

(WYBORCZA BIZ/CIRE)

Jak poinformowała Wyborcza.biz”, według wiceprezesa Gazpromu Andrieja Krugłowa, pragnąc pozyskać środki na budowę gazociągu Siła Syberii do Chin Gazprom ubiega się o zgodę rosyjskiego rządu na duże podwyżki cen gazu oraz ulgi podatkowe. Gazprom chce, aby w latach 2015, 2016 i 2017 ceny gazu dla Rosjan wzrosły o wskaźnik inflacji plus odpowiednio 2, 3 i 4 proc. W konsekwencji przez najbliższe trzy lata ceny gazu w Rosji rosłyby o 8-10 proc.,licząc rok do roku. Rosyjski koncern szacuje, że budowa gazociągu do Chin oraz przygotowanie eksploatacji złóż na Syberii będzie kosztowała 55 mld dol. 25 mld dol. z tego Gazprom może dostać od chińskiego CNPC jako zaliczkę na poczet należności za przyszłe dostawy gazu, co wymaga jednak podpisania dodatkowego porozumienia rządów Rosji i Chin – czytamy w Wyborczej.biz.

Gazprom przyjmie ruble i juany

(FINANCIAL TIMES/RIA NOVOSTI)

Gazprom zadeklarował, że „co do zasady” jest gotów przyjąć wpłaty od azjatyckich firm w rublach lub juanach. Deklaracja dotyczy przede wszystkim umowy gazowej z chińskim CNPC, która zakłada przedpłaty w wysokości 25 mld dolarów, które mają pomóc w sfinansowaniu Siły Syberii, czyli gazociągu niezbędnego do doprowadzenia surowca do Państwa Środka. Dostawy mają ruszyć w 2019 roku. Jednocześnie przedstawiciele Gazpromu odmawiają komentarza na temat możliwości realizacji przedpłat w innej walucie, niż amerykański dolar.  Rosjanie chcą się uniezależnić od zachodnich banków, które zmniejszyły współpracę z rosyjskimi firmami wobec sankcji Zachodu związanych z aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję. Po wejściu na giełdę w Singapurze, rosyjska firma prowadzi rozmowy na temat wejścia na wymianę w Hong Kongu.

Zacofanie technologiczne rosyjskiego sektora wydobywczego

Podczas gdy w 2011 roku Schlumberger zarejestrował 7500 patentów a Exxon Mobil 6500 patentów na technologie wydobywcze, Gazprom zgłosił ich mniej niż 250. Te dane pokazują zacofanie rosyjskiego sektora wydobywczego, który nie radzi sobie bez zachodnich technologii. Z tego względu ewentualne sankcje USA w tym zakresie, którymi w obliczu trwającego kryzysu na Ukrainie grozi Waszyngton, byłyby bardzo dotkliwe. Rosja nie jest samodzielna w poszukiwaniach nowych złóż surowców.

Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę ułatwiającą eksport LNG

(AP/FOXNEWS/TERESA WÓJCIK/EXXON MOBIL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę znacznie przyspieszającą procedurę zezwolenia na eksport skroplonego gazu do krajów, z którymi Stany Zjednoczone nie mają umowy o wolnym handlu. Za ustawą głosowało 266 deputowanych, przeciw – 150. Według dotychczasowych przepisów Departament Energii USA był zobowiązany do rozpatrzenia wniosku o eksport LNG w ciągu 90 dni. Nowa ustawa przewiduje termin 30 dni. Analitycy rynku energii zwracają uwagę, że nowa regulacja pojawia się w kontekście sytuacji na Ukrainie. „Ekonomiczne aspekty tej ustawy odnoszą się nie tylko do doraźnych korzyści z eksportu gazu. Mają one ogromne znaczenie geopolityczne, dotychczas ignorowane” – powiedział po głosowaniu deputowany, autor projektu ustawy, republikanin Cory Gardner. Jego zdaniem, ta ustawa pomoże przyjaciołom Stanów Zjednoczonych zagranicą, a w kraju da kolejny impuls tworzenia nowych miejsc pracy w branży łupkowej. Po uchwaleniu przez Izbę Reprezentantów ustawa będzie jeszcze rozpatrywana przez Senat. Eksperci Amerykańskiego Sojuszu na rzecz Gazu Ziemnego przekonują, że tempo rozwoju eksportu LNG z USA jest kluczowe. Z ich wyliczeń wynika, że światowa podaż LNG ma do 2025 roku przewyższyć popyt, dlatego najbardziej konkurencyjną ofertę będą w stanie przedstawić te firmy, które zaprezentują ją najszybciej. Według szacunków pierwsze dostawy LNG z USA do Azji i Europy mogłyby ruszyć pod koniec tej dekady.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s