NATO i Unia Europejska chcą międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie. Zginęło w niej prawie 300 osób. Wzrost napięcia w relacjach Zachód-Rosja już rzutuje na energetykę.
NATO i Unia Europejska chcą międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie. Zginęło w niej prawie 300 osób. Wzrost napięcia w relacjach Zachód-Rosja już rzutuje na energetykę.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Wizyta głównego geologa kraju na platformie wiertniczej

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

7 lipca na zaproszenie spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził platformę wiertniczą Baltic Beta posadowioną na podmorskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego B-3.

Ministrowi w wizycie towarzyszyli Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, oraz Jarosław Lepiarz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

LOTOS Petrobaltic S.A. posiada łącznie 8 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz 2 koncesje na ich wydobywanie. Wszystkie znajdują się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W zeszłym roku łączne wydobycie ropy naftowej spod dna Bałtyku wyniosło 145,59 tys. t (czyli prawie 16 proc. całkowitego wydobycia w Polsce).

Pieniądze z ochrony klimatu na ocieplenie budynków

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych, czy budynków administracji publicznej zostało zmodernizowanych w ramach środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2. Na skutek oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, w wyniku realizacji tych projektów, planowane jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 49 tys. ton rocznie.

Inwestycje były realizowane w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme, GIS) – Programu priorytetowego GIS Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono prawie 73 mln zł. Wśród modernizowanych obiektów znalazły się budynki m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pieniądze na inwestycje w ramach systemu GIS pochodzą ze sprzedaży jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń). Polska wygenerowała uprawnienia AAU ponieważ aż o 30 proc., względem wymaganych 6 proc., zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto. Przychody ze sprzedaży trafiają do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji.

Polska do dnia dzisiejszego zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU o wartości blisko 800 mln zł.

KE nie ma czasu na rozmowy gazowe z Rosją

(KOMISJA EUROPEJSKA/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na „zapełniony terminarz” komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger jest zmuszony przenieść rozmowy z Rosją na temat dostaw gazu na Ukrainę i możliwości zwolnienia projektu South Stream spod unijnego prawa antymonopolowego. Rzecznik komisarza poinformował, że rozważa on nowe możliwe daty organizacji spotkania. Jednocześnie odchodzący przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ocenił, że ukraiński sektor gazowy „radzi sobie” z zatrzymaniem dostaw gazu z Rosji, która oczekuje przedpłat na które nie stać Ukraińców. Wprowadzone przez Unię Europejską środki zaradcze jak uruchomienie rewersowych dostaw surowca z Polski, Słowacji i Węgier, mają być wystarczające dla zapewnienia ukraińskiemu sektorowi odpowiednich ilości gazu.

Kudrin: nowe sankcje USA są „dość miękkie”

(ITAR TASS/REUTERS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Nowe sankcje USA wobec rosyjskich przedsiębiorstw są dość miękkie, ale znacznie osłabią zaufanie inwestorów do rosyjskiego rynku i wpłyną na obniżenie wzrostu gospodarczego w Rosji – ocenia były minister finansów Rosji, ekonomista Aleksiej Kudrin. Jego zdaniem rosyjski bank centralny jest gotowy do zastosowania odpowiednich środków w celu wsparcia objętych sankcjami Gazprombanku i VEB. Uważa on, że zastosowane przez Biały Dom sankcje to jednak łagodna wersja sektorowa, nie punktowa. Nie spowodują na razie spadku aktywów, przejęcia majątku, papierów wartościowych, obsługi i wolumenu obrotów. Ich efekt nie będzie natychmiastowy, ale „zmniejszy potencjał obu tych banków”, spowoduje wiele problemów w perspektywie, zwłaszcza w kredytowaniu.  Były minister finansów Rosji podkreśla, że w dłuższym horyzoncie czasowym oba banki poniosą zwłaszcza straty „na skutek utraconych możliwości na rynkach finansowych”. Nowe sankcje obniżają jakość klimatu inwestycyjnego w Rosji. Kudrin jest zdania, że w wyniku nowych sankcji nałożonych przez USA i UE Rosja utraci 1 proc. Wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Ekonomista uważa, że jeśli nie znajdzie się rozwiązanie polityczne konfliktu ukraińskiego – Zachód zastosuje kolejne sankcje, tym razem w pełni sektorowe i znacznie twardsze. Kreml powinien z góry przygotować taktykę obronną, np. stworzyć dodatkowe możliwości dla inwestycji z Chin, krajów arabskich i azjatyckich. Z prognozą Kudrina nie zgadza się Maksim Osadczy, dyrektor analizy w Korporacyjnym Banku Finansowym cytowany przez The Moscow Times. Jego zdaniem straty dla Rosji wyniosą 0,1 do 0,2 PKB. – Zamieniając to na pieniądze wychodzi śmieszna suma – jakieś 2 do 4 mld dolarów – mówi. Zdaniem analityków sankcje utrudnią Rosjanom sięganie po międzynarodowe pożyczki. Wskazują, że objęte nimi VEB i Gazprombank to dwaj najwięksi pożyczkobiorcy w Rosji. Oceniają, że gdyby Waszyngton chciał zadać decydujące uderzenie rosyjskim bankom, objąłby sankcjami VTB i Sberbank. Ich zdaniem dużo większe oddziaływanie na Rosję miałyby podobne sankcje ze strony krajów europejskich, które dotąd nie zdecydowały się na taki krok. Według zastępcy dyrektora Centralnego Banku Rosji Michaiła Suchowa jego instytucja ma wystarczające narzędzia, by zminimalizować oddziaływanie amerykańskich sankcji na objęte nimi rosyjskie banki.

BP ocenił wstępnie skutki sankcji. Morgan Stanley będzie dalej współpracował z Rosnieftem

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Reuters poinformował wczoraj wieczorem, że BP ocenił wstępnie najnowsze sankcje Zachodu wobec Rosji. Według tych ocen największy wpływ na rosyjską gospodarkę będą mieć ograniczenia dostępu do kredytów długoterminowych i do rynków kapitałowych. BP ma prawie 20 proc. udziałów w kontrolowanym przez państwo rosyjskim koncernie paliwowym Rosnieft i generuje jedną czwartą swojej produkcji ropy z rosyjskich złóż ropy. Jest również jednym z największych odbiorców rosyjskiej ropy. BP nie analizował jeszcze prawdopodobnych skutków sankcji dla swoich wyników finansowych i ewentualnych strat. Tymczasem bank Morgan Stanley ocenił, że nowe sankcje USA nie będą miały wpływu na jego współpracę z Rosnieftem. Jego przedstawiciele uznają, że nie dotyczą one transakcji między nimi. 25 lipca Rosnieft ma przedstawić swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Moskwa planowała w nieodległej przyszłości dalszą prywatyzację firmy w celu zasilenia budżetu. Jeżeli wyniki będą słabe ze względu na sytuację międzynarodową, te plany być może zostaną zweryfikowane. Zdaniem Toma Thomsona z agencji T.Thomson and Associates cytowanego przez RIA Novosti  wpływ sankcji na rynek będzie zależał od reakcji Rosji. Jeśli wprowadzi ona symetryczne środki wobec USA, sytuacja się pogorszy. Póki co jednak Thompson wskazuje, że amerykańskie firmy współpracują dalej z rosyjskimi. Jako przykład podaje współpracę Exxon Mobil-Rosnieft.

Gorsze wyniki giełdowe Rosnieftu i Novateku po nowych sankcjach

(REUTERS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/PRIME/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj pod koniec dnia, po wprowadzeniu sankcji  kapitalizacja Rosnieftu Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie kapitalizacja Rosnieftu spadła o 111 mld rubli – do 2,476 bln rubli. Stracił też Novatek – 67 mld rubli – do poziomu 1,147 bln rubli. Na zakończenie wczorajszej sesji na giełdzie w Moskwie  cena akcji Novatek spadła o 5,52 proc. – do 378,0 rubli za akcję. Cena akcji Rosnieft straciła 4,29 proc. – do 233,7 rubli za akcję. Giełda MICEX straciła 2,31 procent a RTS 3,81 procent. Pomimo strat giełdowych Gazprombank i Novatek utrzymują, że nowe sankcje USA nie wpłyną na ich działalność. Novatek uspokaja, że projekt Jamał LNG prowadzony z Francuzami z Totalu i Chińczykami z CNPC nie jest zagrożony a jego realizacja będzie postępować zgodnie z terminarzem. Rosnieft twierdzi, że sankcje wobec niego są „niesprawiedliwe, nieobiektywne i nielegalne” ponieważ firma ta nie ma związku z kryzysem ukraińskim. Dyrektor Igor Sieczyn przekonuje, że sankcje uderzą głównie w interesy amerykańskich obywateli w Rosji. Oto dane giełdowe przekazane dziś przez agencję PRIME.

Firma Zmiana, % Ostatnia cena w rublach
Sberbank -2.72 81.50
Gazprom -1.75 140.00
Łukoil -2.24 2004.80
Novatek -5.52 378.00

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu na Ukrainie winduje ceny surowców

(RIGZONE/REUTERS)

Ze względu na ryzyko zaostrzenia relacji krajów zachodnich z Rosją po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy okupowanym przez seperatystów rosyjskich rośnie cena ropy naftowej. Inne czynniki to walki w Strefie Gazy i dalsze walki w Iraku oraz Syrii. Cena ropy naftowej Brent wzrosła o 72 centy do $107,89 za baryłkę, ropa na giełdzie NYMEX podrożała o $1,99 do $103,19 za baryłkę. W Europie podrożały węgiel i gaz ziemny.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading