PGNiG górą w sporze z Gazpromem. Brak nowych sankcji powoduje zatrzymanie spadków na rosyjskiej giełdzie

Rosyjska giełda przestaje tracić, bo w obawie przed szkodliwością dla interesów z Rosją, Europa nie wprowadza nowych sankcji po zestrzeleniu MH17 przez seperatystów. Polityka Gazpromu - karykatura z sieci
Rosyjska giełda przestaje tracić, bo w obawie przed szkodliwością dla interesów z Rosją, Europa nie wprowadza nowych sankcji po zestrzeleniu MH17 przez seperatystów. Polityka Gazpromu – karykatura z sieci

Autorski przegląd informacji o energetyce

PGNiG górą w sporze z Gazpromem

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało z Gazpromem w sporze zmiany w zarządzie spółki wprowadzone w ubiegłym roku – donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatrywał apelacje i zażalenia wniesione przez Gazprom na postanowienia sądu rejestrowego odnośnie zmian w zarządzie EuRoPol Gazu, nie dopatrzył się uchybień w procedurze powołania nowych członków zarządu właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Przypominamy, że 8 listopada ub.r. Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu w związku z aferą związaną z podpisaniem memorandum dotyczące budowy nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację. Zrezygnował też wiceprezes tej spółki. Współudziałowcy z Gazpromu opuścili tego dnia obrady WZA spółki, co uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu. PGNiG w celu powołania swoich reprezentantów w spółce wezwało akcjonariuszy do odbycia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 12 listopada 2013 roku, ale nie przybyli na nie przedstawiciele Gazpromu, a to uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu EuRoPol Gazu. Pod koniec listopada sąd rejonowy dla m. st. Warszawy przychylił się do wniosku firm PGNiG i Gas Trading o ustanowienie kuratora dla spółki EuRoPol Gaz. Celem było m.in. uzupełnienie składu zarządu spółki. Kilka dni później PGNiG powołało do zarządu spółki: Kazimierza Nowaka na funkcję prezesa zarządu oraz Tomasza Flisa na funkcję wiceprezesa, co oprotestował Gazprom.

Prezes URE zaktualizował kwotę kosztów osieroconych na 2015 rok

(URE/CIRE)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaktualizował kwotę kosztów osieroconych na 2015 rok. Pięciu wytwórców ma uzyskać w przyszłym roku z tytułu przedterminowego rozwiązania kontraktów długoterminowych nieco ponad 509 mln zł. Pierwotnie, określona w załączniku nr 3 do ustawy z 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, kwota została ustalona na poziomie prawie 303,6 mln zł. Po aktualizacji skumulowanym wskaźnikiem w wysokości 1,67695122627277 przekroczy 509 mln zł. Do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (jako następcy prawnego PGE Elektrowni Turów i PGE Elektrowni Opole) w przyszłym roku z tytułu likwidacji KDT trafić ma 250,53 mln zł. ZE PAK – Elektrownia Pątnów II otrzyma z tego tytułu ok. 117,235 mln zł, Elektrociepłownia Chorzów „ELCHO” – ok. 69,756 mln zł, Elektrociepłownia „Zielona Góra” – 45,465 mln zł, a Elektrociepłownia Nowa Sarzyna – 26 mln zł.

W okresie styczeń-maj 2014 Ukraina sprowadziła 12,5 mld m3 gazu ziemnego

(RBK UKRAINA/MSZ)

Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy opublikowała dane o poziomie importu gazu ziemnego na Ukrainę po 5 miesiącach 2014 r. Zgodnie z tymi danymi, w okresie styczeń-maj 2014 r. Ukraina zaimportowała 12,5 mld m³ gazu ziemnego o łącznej wartości 3,37 mld USD, w tym 12,2 mld m³ z Federacji Rosyjskiej na łączna kwotę 3,3 mld USD.

Zatrzymanie spadków na rosyjskiej giełdzie

(PRIME/REUTERS/RIA NOVOSTI)

Po tym jak Unia Europejska nie zdecydowała się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko Rosji, w tym w sektorze energetycznym, giełdy MICEX i RTS ruszyły z minimalnym wzrostem. MICEX wzrósł o 0,4 procent a RTS o 0,8 procent. UE ma przygotować sankcje, które wprowadzi jeśli dojdzie do zaostrzenia sytuacji. Tymczasem prezydent Władimir Putin zapowiedział, że wprowadzi dodatkowe środki na rzecz ochrony rosyjskiej gospodarki przed sankcjami zachodnimi. Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczyn przekonywał wczoraj, że atak sankcji na jego firmę jest w rzeczywistości atakiem na Rosję, która czerpie poważne zyski ze sprzedaży węglowodorów przez Rosnieft.

We wrześniu pełna liberalizacja eksportu gazu w Rosji?

(PLATTS)

Kreml rozważa liberalizację eksportu gazociągowego od pierwszego września. Niezależne spółki jak Rosnieft i Novatek będą dzięki niej mogły korzystać z rur Gazpromu w celu eksportu gazu ze złóż we Wschodniej Syberii i Dalekim Wschodzie. Rząd rosyjski ma przeanalizować potencjalne skutki wprowadzenia takiego rozwiązania. Moskwa zliberalizowała już eksport LNG.

Ruszają prace przy największej na świecie instalacji CCS

(OIL PRICE)

Departament Energii USA i firma NRG Energy poinformowały o rozpoczęciu prac przy budowie największej na świecie instalacji przechwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). Chodzi o wart 1 mld dolarów projekt Petra Nova Carbon Capture w Thompson w Teksasie.  W ramach pilotażu instalacja będzie przechwytywać emisje z 240 MW mocy elektrowni w Thompson o całkowitej mocy 3500 MW. Przechwycone gazy zostaną przetransportowane ponad 150-kilometrową rurą do zbiorników w West Ranch.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s