Węgry bronią South Stream i Rosji. Trwa ofensywa ekologów przeciwko Elektrowni Północ. Nowe narzędzia TGE

Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji. Węgry stają po stronie projektu.
Założenia projektu South Stream. Mogą jeszcze zostać zrewidowane, w zależności od polityki Europy wobec Rosji. Węgry stają po stronie projektu.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Trwa ofensywa ekologów przeciwko Elektrowni Północ

(CIRE)

Na przyszły tydzień przeciwnicy budowy Elektrowni Północ zapowiadają akcje informacyjne w Gdańsku, Tczewie i Malborku, podczas których zamierzają przekonywać mieszkańców i turystów do odnawialnych źródeł energii oraz przedstawiać argumenty przeciwko spalaniu węgla. Akcje informacyjne przeciwników budowy w Rajkowach koło Pelplina Elektrowni Północ ma trwać od przyszłego poniedziałku do środy. W tych dniach ekolodzy zamierzają przedstawiać swoje argumenty przeciwko realizacji tej inwestycji kolejno w Gdańsku, Tczewie i Malborku. Środowiska ekologiczne, które sprzeciwiają się budowie Elektrowni Północ, podkreślają jednocześnie, że są świadome „ujemnego bilansu energetycznego” Pomorza, ale w ich ocenie lepszym rozwiązaniem tego problemu jest postawienie na energetyki odnawialnej w tym mikroinstalacje prosumenckie. Póki co, i to nie tylko ze względu na protesty ekologów, do realizacji inwestycji budowy Elektrowni Północ jeszcze daleko. Z jednej strony środowiska ekologicznie utrudniają inwestorowi uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń potrzebnych rozpoczęcia budowy, a z drugiej sam inwestor ma wątpliwości co sensu ekonomicznego tej inwestycji.

Nowe narzędzia TGE

(RZECZPOSPOLITA)

W najbliższy wtorek i środę na giełdzie gazu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii pojawią się nowe instrumenty. Najpierw do obrotu wejdą tygodniowe kontrakty terminowe – informuje Rzeczpospolita. – Od środy ruszą z kolei transakcje gazem na tzw. Rynku Dnia Bieżącego. Notowania będą prowadzone codziennie w godz. 8.00–13.30. Każdego dnia w obrocie będzie 19 instrumentów godzinowych. Koniec notowania każdego kontraktu nastąpi 2,5 godz. przed rozpoczęciem dostawy. W środę w obrocie pojawią się też kontrakty weekendowe, które będą notowane na tzw. Rynku Dnia Następnego. W ich ramach dostawy gazu będą realizowane w sobotę i niedzielę. Handel będzie prowadzony w systemie notowań ciągłych w czwartek i piątek.

Węgry bronią South Stream i Rosji

(PAP)

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w sobotę w kurorcie Baile Tusnad w Rumunii, że nie chce psuć relacji handlowych Budapesztu z Rosją ani izolować Moskwy w Europie; według Orbana Węgry powinny przede wszystkim myśleć o własnych interesach. Orban powiedział, że „nie należy izolować Rosji”. „Jeśli gazociąg South Stream ma przejść przez nasz kraj, po to abyśmy zachowali dobre stosunki handlowe z Rosją, to rzecz jasna jesteśmy za South Streamem” – dodał węgierski premier cytowany przez Polską Agencję Prasową.

„Kommiersant”: sąd nakaże Rosji wypłacenie 50 mld dolarów b. udziałowcom Jukosu

(PAP/WOJCIECH JAKÓBIK)

Akcjonariusze nieistniejącego już koncernu naftowego Jukos wygrali sprawę sądową przeciwko Rosji. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosi w poniedziałek, że Moskwa musi zapłacić im 50 mld dolarów – podał dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła.

Rosjanie zapowiedzieli już, że odwołają się od decyzji trybunału w Hadze.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s