Pola naftowe na terenie walk terrorystów z władzami Syrii i Iraku
Pola naftowe na terenie walk terrorystów z władzami Syrii i Iraku

Autorski przegląd informacji o energetyce

Ukraina chce przywrócić poszukiwanie gazu łupkowego

(GAZ ŁUPKOWY/CIRE)

Jak poinformował gazlupkowy.pl powołując się na ITAR-TASS, po odzyskaniu kontroli nad Słowiańskiem na wchodzie Ukrainy wojsko pomaga w transporcie i przygotowaniu do rozpoczęcia prac wiertniczych w celu poszukiwania gazu łupkowego. Serwis przypomina, że dwa miesiące temu, ze względu na nasilające się walki Shell wstrzymał swoje prace poszukiwawcze na wschodzie Ukrainy w obrębie formacji łupkowej Yuzivska. Jednocześnie ITAR-TASS zwraca uwagę na negatywne nastawienie mieszkańców Słowiańska do poszukiwania gazu łupkowego, a konkretnie obaw dotyczących wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko. Mieli oni już proponować rozpisanie referendum w sprawie dalszych poszukiwań tego surowca – czytamy w gazielupkowym.pl.

W zimie wynik arbitrażu Ukraina-Rosja. Wspólnota Energetyczna zgłasza zastrzeżenia do umowy Naftogaz-Gazprom

(UKRAINSKA ENERGETYKA/INTERFAX/KYIV POST/RIA NOVOSTI/NOVINITE/WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA)

Kijów liczy na wyrok sądu arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie ceny gazu od Gazpromu latem 2015 roku. Wstępne wyniki mają zostać ogłoszone zimą. Ukraińcy nie uznają algorytmu obliczania ceny gazu przez Rosjan. Ich zdaniem cena jest polityczna i nie ma związku z sytuacją na rynku gazu. Gazprom również skierował do Sztokholmu swoje skargi przeciwko Ukraińcom, którzy zalegają z zapłatą za odebrane dostawy gazu (szacowane dotąd na 5 mld dolarów) oraz nieodebrane a zakontraktowane w ramach klauzuli take or pay (nawet 11 mld dolarów). Ukraińcy domagają się zaś 6 mld dolarów „nadpłaty” za dostawy od 2010 roku do teraz. W kwietniu 2014 roku Rosja podniosła cenę surowca dla Ukrainy z $268,5 do $485,5 za 1000 m3. 16 czerwca Gazprom wprowadził przedpłaty za dostawy. Ukraińcy nie mają pieniędzy na ich opłacenie, więc od tego czasu nie importują gazu z Rosji. Komisja Europejska liczy na to, że strony siądą do rozmów z jej udziałem w najbliższym czasie. Zostały one zamrożone przez Rosjan po wprowadzeniu przedpłat. W ramach starań Komisji z jej inicjatywy w tym tygodniu w Moskwie spotkają się komisarz ds. energii Gunther Oettinger oraz minister energetyki Rosji Aleksander Novak. Oettinger liczy na porozumienie w sprawie dostaw gazu na Ukrainę do końca lata. Wicepremier Ukrainy Oleksandr Sych poinformował, że jego kraj wprowadzi sankcje personalne i sektoralne wobec Rosji. W ciągu tygodnia mają zostać przygotowane i przyjęte. Z ukraińskiego rynku gazu znika także pośrednik RosUkrEnergo w którym udziały posiadali Gazprom i Centragas oligarchy Dmitro Firtasza. Tymczasem Sekretariat Wspólnoty Energetycznej do której należy Ukraina zalecił Kijowowi zbadanie zapisów kontraktu Naftogaz-Gazprom. Zdaniem Sekretariatu zapisy dotyczące take or pay i zakazu reeksportu surowca mogą być niezgodne z zasadami Wspólnoty, która promuje unijne acquis communautaire dla energetyki w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych z nią, jak Ukraina, Mołdawia czy kraje bałkańskie. Do 1 września Kijów ma przedstawić informacje na temat działań jakie zamierza podjąć w celu usunięcia niezgodności w umowie gazowej. W razie braku reakcji Sekretariat może ukarać Ukraińców.

Rosnieft nie przejmuje się wyrokiem ws. Jukosu

(ROSNIEFT/RBC)

Rosnieft uznaje, że wyrok Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie nacjonalizacji Jukosu nie będzie miał wpływu na jego działalność. Przekonuje, że aktywa firmy przejęte po upaństwowieniu spółki Michaiła Chodorkowskiego zostały nabyte zgodnie z prawem. Analitycy wskazują jednak, że jeśli rosyjski rząd nie zapłaci 50 mld dolarów odszkodowania zasądzonego w Hadze dla akcjonariuszy Jukosu, zagraniczne aktywa Rosnieftu przejęte od tej firmy zostaną skonfiskowane. W 2004 roku Rosnieft nabył 80 procent akcji Jukosy w aukcji zorganizowanej przez Kreml. Jukos został oskarżony o unikanie płacenia podatków w 2003 roku. Z tego tytułu dyrektor firmy Michaił Chodorkowski został skazany na 10 lat kolonii karnej. Przed aresztowaniem miał ambicje polityczne zagrażające pozycji prezydenta Władimira Putina.

RB ONZ przestrzega przed handlem surowcami z ISIS

(REUTERS)

Syryjska armia przejęła ponownie pole gazowe Szaer w pobliżu miasta Homs mocno dotkniętego przez walki z rebeliantami Państwa Islamskiego Syrii I Iraku (ISIL/ISIS), które ogłosiło powstanie Kalifatu. Mimo to bojownicy przejęli infrastrukturę w niektórych częściach Syrii i Iraku. Z inicjatywy Rosji Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przestrzegła przed handlowaniem węglowodorami z „grupami terrorystów”, ponieważ zdobyte w ten sposób środki mogłyby posłużyć do finansowania dalszej walki zagrażającej ludności cywilnej oraz aktów terroryzmu na świecie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading