Posiedzenie EuroPolGazu bez rozstrzygnięć. Naftogaz: South Stream obniży wartość naszych gazociągów. Rekordowe wydobycie gazu ziemnego w USA

Ukraińskie gazociągi stracą na znaczeniu (i wartości) jeśli ruszy South Stream - rura zapewniająca Rosjanom alternatywny szlak dostaw do Europy  Południowej
Ukraińskie gazociągi stracą na znaczeniu (i wartości) jeśli ruszy South Stream – rura zapewniająca Rosjanom alternatywny szlak dostaw do Europy Południowej

Autorski przegląd informacji o energetyce

Posiedzenie EuroPolGazu bez rozstrzygnięć

(CIRE)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol gazu zostało zakończone bez podejmowania uchwał – donosi „Parkiet”. Gazeta giełdy przypomina, że na wtorek było zaplanowane WZA EuRoPol Gazu przerwane 29 czerwca. Akcjonariusze mieli podjąć uchwały między innymi odnośnie nowych członków zarządu oraz zaudytowanego raportu finansowego spółki za ubiegły rok. Jednak ostatecznie walne zostało zamknięte bez rozpatrywania jakichkolwiek uchwał. Jednocześnie „Parkiet” zwraca uwagę na niedawną decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który oddalił zażalenia wniesione przez Gazprom na postanowienia sądu rejestrowego odnośnie zmian w zarządzie EuRoPol Gazu.

Naftogaz: South Stream obniży wartość naszych gazociągów

(CIRE)

Budowa gazociągu South Stream spowoduje, że wartość ukraińskiego systemu gazociągów przesyłowych może spaść o połowę – uważa szef Naftogazu Andriej Kobolew. – Po zbudowaniu przez Rosję gazociągu South Stream i rozpoczęciu przesyłu gazu przez tą magistralę z wykorzystaniem jej pełnych możliwości technicznych wartość ukraińskiego gazowego systemu przesyłowego, obecnie szacowana na 25-35 mld USD, może spaść o połowę – powiedział Kobolew.
Jak podkreślił szef Naftogazu, South Stream „zabierze” z ukraińskich gazociągów nawet 60 mld m sześć. gazu rocznie, które dotychczas były przesyłane tranzytem przez Ukrainę. Jednocześnie szef Naftogazu zaznaczył, że ukraińskie gazociągi tranzytowe potrzebują modernizacji, tak szybko, jak to możliwe, a tymczasem 24 lipca ukraiński parlament odrzucił podczas drugiego czytania projektu ustawy, która pozwoliłby przedsiębiorstwom z UE i USA na 49 procentowy udział w spółkach zarządzających gazociągami i rurociągami naftowymi.

Sąd w USA nakazał zajęcie kurdyjskiego tankowca z ropą

(RIGZONE/REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK/WOJCIECH JAKÓBIK)

Działając na wniosek rządu w Iraku, wczoraj sąd USA w Houston podpisał wniosek nakazujący straży granicznej stanu Teksas przejąć ładunek ropy kurdyjskiej z tankowca znajdującego się u wybrzeży Teksasu. Tankowiec przewożący około 1 mln baryłek ropy, wartości ponad 100 mln dol. przybył w pobliże portu Galveston w Zatoce Meksykańskiej w sobotę. Nie rozpoczęto jeszcze wyładunku spornego towaru, ponieważ tankowiec okazał się zbyt duży, aby wejść do tego portu. Po odprawie przez straż graniczną, w minioną niedzielę zdecydowano przeładować ropę na mniejsze statki, które miały przetransportować ją do portu. Tymczasem w poniedziałek rząd iracki zwrócił się do sądu w Houston z roszczeniem interwencji prawnej wobec ładunku ropy, którą władze regionalne Kurdystanu wyeksportowały bez zgody Bagdadu i ładunek ten należałoby uznać za przemyt. Sąd Okręgowy dla Południowego Teksasu uznał roszczenie, postanowił zatrzymać ładunek tankowca i wdrożyć postępowanie. Departament Stanu USA wyraził obawy, że samowolna sprzedaż ropy przez Kurdystan może stanowić precedens i przyczynić się do rozpadu Iraku. Ropa z tego państwa należy do wszystkich Irakijczyków – ocenił Departament Stanu i ostrzegł potencjalnych nabywców przed prawnym ryzykiem. Samowolny eksport ropy z Kurdystanu do Turcji i Iranu miał już miejsce na małą skalę. Czterokrotnie ładunki kurdyjskiej ropy w b.r. zostały też dostarczone do Izraela. Irackie ministerstwo ropy naftowej zapowiedziało, że będzie ścigać wszelkie próby szmuglowania ropy naftowej przez Kurdów.

Firmy nie manipulowały ceną baryłki Brent

(REUTERS)

Sąd nowojorski w Manhattanie uznał, że BP, Shell i Morgan Stanley nie manipulowały ceną ropy naftowej Brent, benzyny i oleju grzewczego. W ten sposób upadły zarzuty, jakoby przez dwanaście lat te spółki działały w zmowie na rzecz korzystnej zmian cen tych produktów. W maju zeszłego roku inspektorzy Komisji Europejskiej przeszukali biura tych firm w Londynie.

Chińczycy zbudują morskie elektrownie atomowe dla Rosjan

(RIA NOVOSTI)

Spółka-córka rosyjskiego Rosatomu – Rusatom podpisał z chińskim CNNC New Energy memorandum o budowie pływających elektrowni atomowych. Takie instalacje mogą zostać podłączone do sieci elektrycznej przy brzegu w wybranym miejscu na mapie. Mają pomóc w dostarczeniu energii do trudno dostępnych regionów Rosji za kołem podbiegunowym oraz do platform wiertniczych. Rosatom uznał rynek Azji i Pacyfiku za priorytetowy w swojej ekspansji.

Rekordowe wydobycie gazu ziemnego w USA. Ceny w Europie i Azji dalej wysokie

(OIL PRICE)

Z analizy danych Statystycznego Przeglądu Światowej Energetyki 2014 British Petroleum wynika, że Stany Zjednoczone utrzymały pozycję największego producenta i konsumenta gazu ziemnego. Drugie miejsce pod względem wydobycia zatrzymała Rosja, trzecie zajął Iran, dalej Katar i Kanada. Co ważne, Amerykanie są importerem netto surowca. Chociaż ceny gazu w USA spadły, to globalnie cały czas rosną, ze względu na różnice między rynkiem amerykańskim a azjatyckim i europejskim. Prowokują one rozwój infrastruktury służącej do eksportu LNG w USA. Ze względu na to, że Amerykanie zajmują dopiero piąte miejsce pod względem rezerw gazu ziemnego, należy się spodziewać, że niebawem będą musieli oddać palmę pierwszeństwa w wydobyciu Rosjanom.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s