PEP poprawia wyniki. Giennadij Timczenko chce przekazać wszystkie swoje aktywa państwu. Nie ma układu Iran-Rosja

South Stream - odcinek morski będzie najdroższy ale część bułgarska stoi pod znakiem zapytania ze względów politycznych.
South Stream – odcinek morski będzie najdroższy ale część bułgarska stoi pod znakiem zapytania ze względów politycznych.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Enea, KGHM oraz Tauron bliżej jądrowej spółki z PGE

(CIRE)

Z końcem ubiegłego tygodnia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek związany z planowanym zakupem przez Eneę, KGHM i Taurona udziałów w PGE EJ1. Jak informuje UKOIK 1 sierpnia do Urzędu wpłynął wniosek złożony przez spółki: PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy pod firmą PGE EJ 1. Obecnie właścicielem spółki PGE EJ 1 jest PGE, która 23 września 2013 roku podpisała umowę z Eneą, KGHM i Tauronem na mocy, której spółki te mają docelowo objąć po 10 proc. udziałów w jądrowej spółce. Większościowy pakiet ma nadal należeć do PGE, które ma zaprosić do projektu partnera strategicznego. Przypominamy, że zgodnie z umowa z września ubiegłego roku w sprawie nabycia udziałów w PGE EJ1 przez Eneę, KGHM i Tauron spółki będą zobowiązane do finalizacji transakcji po spełnieniu dwóch warunków zawieszających; uzyskania bezwarunkowej zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji oraz przyjęcia przez Radę Ministrów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Program jak wiadomo został przyjęty w styczniu, należy więc oczekiwać, że po akceptacji UOKiK Enea, KGHM oraz Tauron wejdą do jądrowej spółki.

PEP poprawia wyniki

(CIRE)

Wzrost przychodów ze sprzedaży oraz zysków odnotowała w pierwszym półroczu 2014 roku Grupa Kapitałowa Polish Energy Partners. Przychody ze sprzedaży GK PEP po pierwszym półroczu 2014 roku wyniosły 74,5 mln zł , co oznacza wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o nieco ponad 7 proc. EBITDA wypracowana przez spółkę w tym okresie wyniosła 27,8 mln zł, wobec 22,8 mln z rok wcześniej (+21,9 proc.). Zysk z działalności operacyjnej był na poziomie 13,3 mln zł (+64,9 proc.). Na wzrost ten złoży się głównej lepsza o 2,6 mln zł EBITDA farm wiatrowych oraz wyższa o 3,9 mln zł EBITDA projektów biomasowych. Osłabiła go natomiast niższa o 1,8 mln zł EBITDA segmentu outsourcingu. Zysk netto spółki wyniósł 6,0 mln zł, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszego półrocza 2013 roku o 70,7 proc. Natomiast zysk netto na działalności kontynuowanej z eliminacją efektu różnic kursowych z wyceny bilansowej był na poziomie 6, 2 mln zł, wobec 6, 1mln zł rok wcześniej.

Budowa South Stream w Bułgarii zawieszona

(CIRE)

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew zapowiedział we wtorek, że realizacja inwestycji budowy gazociągu South Stream w tym kraju zostanie zawieszona do czasu wydania przez Komisje Europejską decyzji w tej sprawie. ”Popieram budowę projektu South Stream, zgodnie z przepisami europejskimi. Jednak do czasu podjęcia przez KE decyzji w tej sprawie, projekt South Stream w Bułgarii zostanie zamrożony – zapowiedział cytowany przez agencję Inter-Tass prezydent Plewnelijew. Przypominamy, że KE wszczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa przy wyborze wykonawcy inwestycji budowy South Stream w Bułgarii i zażądała wstrzymania budowy. We wtorek pojawiły się również informacje, że budzący kontrowersje wykonawca – firma Strojtransgaz, należąca w 80 procentach do oligarchy rosyjskiego Giennadija Timczenki, wycofuje się z budowy bułgarskiego odcinka South Stream.

Giennadij Timczenko chce przekazać wszystkie swoje aktywa państwu

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK/FINANCIAL TIMES/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj  rosyjski oligarcha Giennadij Timczenko poinformował w Moskwie, że jest gotowy przekazać wszystkie swoje aktywa rosyjskiemu państwu. Rzecznik Timczenki uzupełnił, że dotyczy to w pierwszym rzędzie aktywów Grupy Wołga, a przekazanie aktywów  nie jest związane z sankcjami wobec Rosji. „Giennadij Timczenko wielokrotnie podkreślał, że rosyjski interes publiczny jest dla niego o wiele ważniejszy niż osobiste bogactwo. Dla Timczenki rozwój gospodarki Rosji ma pierwszeństwo przed pomnażaniem własnego majątku” – napisał  rzecznik na Facebooku – i dodał, że deklaracje Timczenki nie są  ucieczką przed sankcjami, jakie wymierzyły w oligarchę i jego spółki Stany Zjednoczone i Unia Europejska.  Oligarcha jest właścicielem Novateku – rywala Gazpromu, Strojtransgazu – firmy, która miała budować bułgarski odcinek South Stream ale została wypchnięta z projektu przez zachodnie sankcje. Do niedawna był współwłaścicielem Gunvoru – domu handlowego sprzedającego rosyjskie węglowodory. Po wprowadzeniu obostrzeń Zachodu sprzedał swoje 43 procent udziałów współzałożycielowi firmy Finowi Torbjornowi Torngvistowi. Sam Gunvor uspokaja, że mimo sankcji zabezpieczył alternatywne źródła pożyczek na kwotę 290 mln dolarów. Tymczasem zgodnie z oczekiwaniami analityków rosyjska giełda traci ze względu na obawy inwestorów o skutek wprowadzenia zachodnich sankcji przeciwko Rosji. Czekają na ogłoszenie przez Waszyngton zapowiadanych, kolejnych sankcji przeciwko przemysłowi naftowemu. Giełda Micex ruszyła dziś ze stratą 0,36 procent. RTS stracił 0,89 procent.

Libia: Koniec kryzysu naftowego

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Libijski rząd poinformował, że poradził sobie z zabezpieczeniem prac w portach eksportujących ropę naftową. Cztery porty na wybrzeżu libijskim musiały kilkukrotnie zawiesić funkcjonowanie ze względu na walki bojowników poszczególnych stronnictw walczących o władzę w Trypolisie. Wahania eksportu tego surowca z Libii miały wpływ na jego ceny na giełdach świata.

Nie ma układu Iran-Rosja

(THE TELEGRAPH/TERESA WÓJCIK/REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Media informowały, jakoby starając się obejść sankcje nałożone na Rosję przez Zachód, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał umowę z Iranem wartą 20 mld dol. Zgodnie z tą umową Rosja będzie kupować od Iranu 0,5 mln baryłek ropy dziennie przez pięć lat. Umowa przewiduje również udział Rosji w rozwoju wydobycia ropy i gazu w Iranie, współpracę w budowie gazociągów i ropociągów, będzie dostarczać do Iranu maszyny i urządzenia dla sektora ropy i gazu oraz dla budowy elektrowni. Umowa z Iranem przygotowana w bardzo szybkim tempie – jak podały źródła oficjalne w Moskwie, jest reakcją Kremla na sankcje Zachodu jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu Putin. Rosja od początku nie uznawała sankcji obowiązujących wobec Teheranu nałożonych przez USA i Unię Europejską. Jak jednak podał Reuters ministerstwo energetyki Rosji wycofało oświadczenie o współpracy z Iranem. Nowe oświadczenie ma zostać przedstawione dzisiaj.

Kurdowie zgadzają się na poszukiwania ropy naftowej przez Gazprom

(BASNEWS)

Do końca 2014 roku Gazprom planuje rozpocząć poszukiwania ropy naftowej w irackiej prowincji Halabja kontrolowanej przez Kurdów. W zamian za zgodę na prace, Gazprom ma zapewnić prowincji dofinansowanie na rozwój ośrodków akademickich i sportowych oraz staże dla studentów w Rosji. Irak nie ma kontroli nad terenami zajmowanymi przez Kurdów, którzy niezależnie od Bagdadu próbują sprzedawać węglowodory. Państwa zachodnie opowiadają się za zwierzchnością rządu irackiego nad złożami na terenie kraju.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s