Złoża ropy naftowej w Iraku ogarniętym walkami  z ISIS
Złoża ropy naftowej w Iraku ogarniętym walkami z ISIS

Autorski przegląd informacji o energetyce

Konferencja Środowisko informacji

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w konferencji „Środowisko informacji” poświęconej udostępnianiu informacji o środowisku w sieci. Zawartość publicznych baz danych z informacjami o środowisku ma ogromne znaczenie zarówno gospodarcze jak i społeczne. Wszystkie większe inwestycje w Polsce wymagają decyzji środowiskowych i konsultacji społecznych. Wpływ nowych projektów na środowisko to także temat ważny dla opinii publicznej. Konferencja poświęcona będzie temu, w jaki sposób instytucje i przedsiębiorcy mogą zasilać bazy danych w prosty sposób, a obywatele i zainteresowane podmioty wygodnie je przeszukiwać, czemu służą m.in. metadane i usługi geoprzestrzenne. Celem spotkania jest również rozwój współpracy i wymiany dobrych praktyk w zakresie gromadzenia, upubliczniania i wykorzystania danych. Wiarygodna informacja o środowisku to niezbędny czynnik nowoczesnego zarządzania, odejmowania decyzji biznesowych, minimalizowania ryzyka inwestycyjnego, czy bezpiecznego i efektywnego planowania. Każdy ma prawo do informacji o środowisku. Aby nie była to jedynie martwa reguła, niezbędne są pewne, transparentne i ustandaryzowane dane zgromadzone w ogólnodostępnych bazach. Zapraszamy wszystkich ekspertów i zainteresowanych do wspólnej wymiany poglądów – przekazuje Ministerstwo Środowiska.

Były wiceprezes PGNiG bez odprawy

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Andrzej Parafianowicz, który w czwartek zrezygnował z funkcji członka zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nie dostanie odprawy, ani dodatkowego wynagrodzenia związanego z zasiadaniem we władzach spółki – donosi „Rzeczpospolita”. Jak ustalił dziennik gdyby były członek zarządu PGNiG zajmował to stanowisko przez co najmniej 9 miesięcy wówczas przysługiwałoby mu odszkodowanie wynikające z zakazu konkurencji. Jednak w związku z faktem iż Andrzej Parafianowicz objął stanowisko 31 grudnia ubiegłego roku prawa do takiego świadczenia nabyłby z końcem wrześnie – wyjaśnia „Rz”. Rzeczpospolita przypomina, że po tym jak na media opublikowały treść rozmowy byłego już członka zarządu PGNiG z ze Sławomirem Nowakiem, w której wyrażał on między innymi wątpliwości co do terminu oddania do użytku terminala LNG w Świnoujściu, Parafianowicz został zawieszony w obowiązkach. Jak zwraca uwagę dziennik zawieszenie jednak nie przerywało jego stażu pracy i gdyby stan ten trwał do końca września wówczas Parafianowicz mógłby otrzymać odszkodowanie wynikające z zakazu konkurencji.

Badania sejsmiczne  złóż na Morzu Irlandzkim

(RIGZONE/REUTERS/BBS)

Irlandzka firma poszukiwawcza  Providence Resources rozpoczęła badania sejsmiczne na szelfie   południowo-zachodnim Irlandii, gdzie niedawno odkryto złoża ropy.  Providence poinformowała, że podpisała kontrakt z koncernami naftowymi  Polarcus MC Limited oraz Seabird na przeprowadzenie badań sejsmicznych 2D  na pasie południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii rozciągającym  się na długości 1.525 mil. Dyrektor Techniczny Providence John O’Sullivan powiedział, że to jest drugi program badań sejsmicznych na tym obszarze.  Nowe dane sejsmiczne powinny zapewnić nie tylko dobrą info o potencjale  zasobów oraz pozwolą  przygotować  prace poszukiwawcze, których termin przewidziano na 2015 r.

Ukraina zgadza się na rozmowy pośredniku w handlu gazem z Rosji

(INTERFAX/REUTERS/RIA NOVOSTI/OIL PRICE)

W lipcu tego roku Ukraina sprowadziła 221 mln metrów sześciennych gazu z Europy. W tym czasie z Polski przypłynęło nad Dniepr 118 mln m3 a z Węgier 103 mln m3. Cały import gazu do Ukrainy wyniósł w tamtym miesiącu 2,126 mld m3. W ciągu siedmiu miesięcy 2014 roku konsumpcja gazu na Ukrainie spadła o 15 procent. We wrześniu planowane jest uruchomienie rewersowych dostaw gazu ze Słowacji. Źródła  Reutersa na Ukrainie wyrażają niezadowolenie z poziomu importu surowca z Zachodu. Podkreśla, że dostawy z tego kierunku spadły o połowę w stosunku do poziomu z czerwca. W zeszłym miesiącu minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan oskarżył rosyjski Gazprom o blokowanie importu gazu z Europy. Tymczasem od 16 czerwca, kiedy Gazprom wprowadził przedpłaty, zatrzymane są dostawy surowca z Rosji. Naftogaz niechętnie zgadza się na rozpoczęcie rozmów na temat pośrednictwa firm europejskich w kupnie gazu dla Ukrainy. W takim scenariuszu spółka z Europy kupowałaby rosyjski gaz na granicy rosyjsko-ukraińskiej i sprzedawała go zadłużonemu Naftogazowi. Ukraińcy obawiają się, że taka firma w poszukiwaniu korzyści narzuciłaby swoje marże a gaz z tego kierunku byłby drogi, nawet jeżeli kupiłaby go tanio u Rosjan. Mimo to, Kijów nalega na szybką reanimację rozmów gazowych w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja. Komisarz ds. energii Gunther Oettinger odwiedzi w ostatnim tygodniu sierpnia Rosję, aby przygotować takie rozmowy, które mogłyby się odbyć we wrześniu. Kijów rozważa wprowadzenie obowiązku zakupu części surowca przez firmy ukraińskie od dostawców europejskich. Wtedy kupowałyby surowiec  z Zachodu, nawet gdyby był on droższy od oferty rosyjskiej. Gazprom wycenia dług Naftogazu na poziomie 5,3 mld dolarów. Ukraińcy twierdzą, że nie są w stanie go spłacić. Tymczasem Kijów sam niweczy szanse na rozwój krajowego wydobycia gazu ziemnego, który zmniejszyłby jego zależność od importu gazu. Wprowadzone podatki wojenne uderzą głownie w sektor gazowy i obłożą wydobycie na poziomie do 50 procent. Pierwsze firmy zachodnie szukające gazu z łupków już sygnalizowały, że muszą zweryfikować swoje plany na Ukrainie ze względu na nowy podatek. Sektor gazu łupkowego na Ukrainie nie rozwija się także ze względu na protesty społeczne w niektórych częściach kraju, biurokrację i korupcję.

Będzie ugoda między gazowymi rywalami z Rosji?

(KOMMERSANT)

Z informacji Kommersanta wynika, że Gazprom i Rosnieft będą dążyć do ugody w sprawie udzielenia dostępu do gazociągów Gazpromu na Sachalinie. Rosnieft zwrócił się do regionalnego sądu arbitrażowego ze skargą na swojego rywala na rosyjskim rynku gazu ze względu na blokowanie przez niego dostępu do rur. Gazociąg Transsachaliński o przepustowości 18,6 mld m3/rok łączy terminal LNG Sachalin 2 ze złożami na południu wyspy. Udziały w projekcie LNG posiadają Gazprom (50 procent), Shell (12,5 procent) oraz Mitsui i Mitsubishi (po 10 procent). Przepustowość rury ma zostać zwiększona po dobudowaniu dodatkowych stacji sprężania gazu. Rosnieft chce wtedy skorzystać z nowych mocy aby słać za ich pomocą surowiec do konkurencyjnego terminala Sachalin 1, który buduje we współpracy z Exxon Mobilem. Przy konieczności budowy własnej rury koszty inwestycji wzrosłyby w sposób znaczący.

Exxon Mobil ewakuuje pracowników z zagrożonego przez terrorystów Kurdystanu. Cena ropy idzie w górę

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK/FINANCIAL TIMESWOJCIECH JAKÓBIK)

Exxon Mobil Corp. ewakuuje swoich pracowników z autonomicznego regionu Kurdystan w Iraku, po ostrych starciach Kurdów z sunnickimi ekstremistami ISIR/ISIL do których doszło wczoraj. Oddziały sunnickie dominują na większości obszaru północnego Iraku i znajdują się w odległości nieco ponad 30 min. Jazdy od stolicy regionu Kurdystanu Arbil. Z miasta uciekają dziesiątki tysięcy mieszkańców. Również wczoraj w Kirkuku, mieście w północnym Iraku doszło do dwóch wielkich eksplozji ropy naftowej. Ogromne smugi czarnego dymu wyrosły nad miastem. W kierunku eksplozji odjechały liczne karetki, ale brak jakichkolwiek informacji o ofiarach. Nieco później rozpoczęła się ofensywa oddziałów ISIR/ISIL przeciwko siłom kurdyjskich bojowników. Rzecznik Exxon Mobil w Houston powiedział, że korporacja nie będzie komentować sprawy bezpieczeństwa w Kurdystanie. Tymczasem prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że zgadza się na prowadzenie przez US Air Force ataków z powietrza „jeśli będą potrzebne” na terenie Iraku kontrolowanym przez ISIS. W reakcji na tę decyzję cena baryłki Brent skoczyła do poziomu bliskiego $107. Rynek obawia się o wydobycie z bogatych w surowiec kurdyjskich pól naftowych. Te pod kontrolą rządu w Bagdadzie są już w większości nieczynne. Na razie USA nie przeprowadziły jeszcze żadnego bombardowania. Obama przekonuje, że amerykańskie siły lądowe nie wrócą do Iraku, a Waszyngton nie pozwoli się wciągnąć w nową wojnę.

Francuzi zbudują terminal LNG w Luizjanie

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Francuski GDF Suez podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy terminala eksportowego LNG w Luizjanie w USA. Chodzi o projekt Cameron LNG, który GDF Suez realizuje we współpracy ze spółką o tej samej nazwie. Obiekt ma kosztować 10 mld dolarów i zostać ukończony w 2019 roku. Francuzi chcą eksportować za jego pomocą amerykański gaz na rynki azjatyckie. Projekt będzie szóstym terminalem w USA, który otrzyma zgodę na eksport surowca poza strefę wolnego handlu ze Stanami.

Chińczycy tną prognozy wydobycia gazu łupkowego

(GAZLUPKOWY/CIRE)

Najnowsze prognozy chińskiego rządu odnośnie wydobycia gazu ze złóż łupkowych w 2020 roku są dużo mniej optymistyczne niż te przedstawione dwa lata temu – wynika z informacji serwisu gazlupkowy.pl. Jak podaje serwis w najnowszej prognozie wydobycia gazu ze złóż łupkowych na rok 2020 chiński rząd zakłada, że uda się pozyskać z łupków tylko 30 mld metrów sześciennych gazu. Jeszcze dwa lata temu prognozy mówiły o wydobyciu na poziomie 60-80 mld metrów sześciennych w 2020 roku. Czynniki, które skłoniły chiński rząd do rewizji wcześniejszych prognoz to między innymi trudne warunki geologiczne dotychczas analizowanych złóż oraz wynikające z tego wysokie koszty wydobycia. Gazlupkowy.pl zwraca uwagę, że ciężar łupkowej rewolucji w Chinach spoczywa głównie na barkach państwowych koncernów PetroChina i Sinopec Corp, bo zagraniczne firmy nie specjalnie angażują się w łupkowe przedsięwzięcia w tym kraju.

Nowe problemy z usuwaniem skażenia w Fukushimie

(OIL RIG)

TEPCO informuje, że w katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do stopienia wszystkich prętów paliwowych tamtejszych reaktorów. Miały one przetopić się przez powłoki ochronne i wejść na kilkadziesiąt centymetrów w cementową podłogę. Wcześniej firma szacowała, że stopiło się tylko dwie trzecie prętów. W nowym raporcie ocenia, że usuwanie skażenia i paliwa atomowego z miejsca zdarzenia będzie jeszcze trudniejsze. Według założeń rządu TEPCO ma oczyścić wodę na terenie obiektu do 31 marca 2015 roku. Bloomberg News ocenia, że jest to niemożliwe. Firmie nie udało się także odgrodzić wód gruntowych od materiału radioaktywnego, pomimo prób ich mrożenia. Pierwiastki radioaktywne przedostają się do ryb a razem z nimi do łańcucha pokarmowego w Japonii. Dlatego Korea Południowa utrzymuje embargo na japońskie owoce morza.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading