UE za nowymi rozmowami gazowymi z Kijowem i Moskwą. South Stream zatrzymany na lata? Brent najtańszy od roku

Eksport rosyjskiego giganta gazowego do Europy maleje głównie ze względu na kryzys ukraiński. Zmiany rynkowe również szkodzą Gazpromowi. Grafika pokazuje spadki eksportu w tym roku w porównaniu z poprzednim.
Eksport rosyjskiego giganta gazowego do Europy maleje głównie ze względu na kryzys ukraiński. Zmiany rynkowe również szkodzą Gazpromowi. Grafika pokazuje spadki eksportu w tym roku w porównaniu z poprzednim.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Wstępne konsultacje projektu nowej Polityki energetycznej Polski do 2050 r.

(MINISTERSTWO GOSPODARKI)

Do 1 września 2014 r. będą trwały wstępne konsultacje przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki projektu Polityki energetycznej Polski do 2050 r.

Głównym celem polityki energetycznej jest stworzenie warunków dla stałego i zrównoważonego rozwoju gospodarki narodowej, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz zaspokojenie potrzeb energetycznych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

W dokumencie wyznaczone zostały trzy cele operacyjne, które mają służyć realizacji celu głównego:

  • zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju;
  • zwiększenie konkurencyjności i efektywności energetycznej gospodarki narodowej;
  • ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

Prezentacja

Wstępne konsultacje projektu Polityki energetycznej do 2050 r.

UE za nowymi rozmowami gazowymi z Kijowem i Moskwą

(REUTERS/ITAR TASS/OIL AND GAS EURASIA/TERESA WÓJCIK/NAFTOGAZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Unia Europejska proponuje, aby  ​ ​Moskwa i Kijów jak najszybciej wznowiły rozmowy trójstronne w sprawie gazu, które prowadziłyby do porozumienia. Jest to wniosek końcowego sprawozdania z nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, które odbyło się na Ukrainie. Porozumienie miałoby kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu dla Ukrainy i dla nieprzerwanego przesyłu gazu tranzytem przez terytorium tego kraju. Rosja i Ukraina powinny jednakowo realizować oba te cele, a żadna ze stron nie powinna podejmować działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich realizację – stwierdzono w oświadczeniu Rady Europejskiej. Rada  „przewiduje wznowienie trójstronnych rozmów na szczeblu ministrów między UE, Federacją Rosyjską i Ukrainą we wrześniu, i ma nadzieję, że rozmowy te zostaną w pełni wykorzystane w celu osiągnięcia konkretnego postępu.” Rozmowy zostały zamrożone po tym jak 16 czerwca tego roku Gazprom wprowadził przedpłaty na dostawy gazu na Ukrainę a Kijów zdecydował, że nie będzie ich opłacał ani odbierał gazu rosyjskiego. Według agencji Reuters rozmowy w formacie trójstronnym mogłyby ruszyć 29 września. Tę datę zaproponowali Rosjanie. W tej sprawie rozmawiali telefonicznie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Rosji Władimir Putin. Odnieśli się także do bieżącej sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa operacja antyterrorystyczna przeciwko rosyjskim bojownikom działającym na wschodzie kraju.

South Stream zatrzymany na lata?

(NOVINITE/BLOOMBERG)

Według organizacji badającej ryzyko rynkowe Eurasia z Nowego Jorku ze względu na kryzys ukraiński projekt gazociągu rosyjskiego South Stream może zostać zamrożony na wiele lat. Według niej Ukraina pozostanie głównym krajem tranzytowym. Cytowana przez Bloomberga specjalistka Oxford Institute for Energy Studies Katia Jafimawa ocenia, że „Komisji Europejskiej będzie trudno teraz wspierać South Stream, ponieważ takie wsparcie byłoby postrzegane jako pozbawianie Ukrainy dźwigni nacisku na Rosję. Jafmawa dodaje, że blokowanie inwestycji także będzie trudne, jeśli Komisja nie zapewni alternatywnego sposobu na dostarczenie nowych wolumenów gazu do krajów Europy Środkowej i Południowej. South Stream o planowanej przepustowości 63 mld m3 rocznie ma słać gaz z Rosji, przez Morze Czarne do Bułgarii, Węgier i Austrii oraz krajów bałkańskich zaangażowanych w projekt. Gazprom przeznaczył już na modernizację krajowej infrastruktury na potrzeby gazociągu 3,1 mld dolarów. Musi na ten cel wydać jeszcze co najmniej 18,4 mld dolarów więcej. Tymczasem eksport gazu Gazpromu do Europy w 2014 roku spada w stosunku do 2013 roku. Chociaż w pierwszej połowie 2014 roku Ukraina sprowadziła 13,93 mld m3 surowca (wzrost o 44 procent w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku) to po wprowadzeniu przedpłat zrezygnowała z importu. Dlatego w drugiej połowie 2014 roku Gazprom straci na eksporcie do tego kraju. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku firma zanotowała 37,5 procentowy spadek zysków spowodowany zmniejszeniem importu do klientów europejskich, którzy wybierają coraz częściej Odnawialne Źródła Energii i innych dostawców gazu. Mniej gazu z Rosji sprowadziła między innymi Polska. Problemem dla Rosjan będą także coraz częściej pojawiające się apele ich klientów o zmniejszenie wolumenu importowanego gazu oraz zdjęcie z niego klauzuli take or pay i indeksu ceny w stosunku do ropy naftowej.

Problemów Gazpromu ciąg dalszy

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Od stycznia do lipca Gazprom zanotował spadek poziomu wydobycia gazu ziemnego o 1,7 proc i to nie koniec złych wiadomości dla rosyjskiego koncernu, bo jak informuje „Rzeczpospolita”, ta tendencja może jeszcze się pogłębić. Dziennik powołuje się na analizy agencji RIA Rating, która prognozuje, że w tym roku wydobycie gazu przez Gazprom może spaść o 5 proc. Analitycy zwracają uwagę, że popyt na rosyjskim rynku spadał już o około 10 proc., a dodatkowo Gazprom zaczyna tracić rynek na rzecz niezależnych producentów, którzy zapewniają korzystniejsze warunki dostaw i ceny. Jak czytamy w „Rz”, problemy Gazpromu to między innymi efekt spadających cen gazu na europejskich giełdach. Według danych RIA Rating średnia cena gazu w pierwszym półroczu na giełdzie Powernext spadła o 18,4 proc. do 312 USD za tys. m sześc., a na EEX o 16,7 proc. do 307 USD. Gaz z Rosji był w tym okresie droższy średnio o 75 USD, a w czerwcu różnica sięgnęła nawet 100 USD. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ocenie analityków RIA Rating taka sytuacja sprawia, że Gazprom coraz częściej będzie szedł na ustępstwa swoim klientom. Dziennik podkreśla jednocześnie, że pozycję Gazpromu osłabia również fakt, iż na koniec lipca europejskie magazyny gazu były zapełnione w ok. 75 proc. (obecnie 85 proc.), podczas gdy rok wcześniej było to tylko 45 proc.

Kolejne uderzenie w teorię Peak Shale Gas

(OIL PRICE)

Sceptycy łupkowej rewolucji mają twardy orzech do zgryzienia. Wbrew ich tezom wraz ze spadkiem ilości odwiertów na złożu Marcellus Shale, ilość wydobytego gazu łupkowego rośnie. Przemysł zdołał zwiększyć wydobycie na odwiert. Wzrost w stosunku do zeszłego dziesięciolecia jest prawie dwudziestokrotny. Jeżeli w 2007 roku wydobycie na odwiert wynosiło średnio 12 mln m3 dziennie, to w 2014 wzrosło do 226,5 mln m3 dziennie. Niektóre firmy amerykańskie przyspieszyły także prace wiertnicze, przez co dodatkowo zwiększyły efektywność wydobycia. Z tych danych wynika, że wraz z rozwojem sektora łupkowego w USA rosną możliwości technologiczne bardziej skutecznego wydobycia gazu z łupków, przez co teorie o rychłym zakończeniu łupkowej rewolucji tracą na aktualności.

Ropa Brent najtańsza od ponad roku

(REUTERS/BLOOMBERG/BBC/TERESA WÓJCIK/WOJCIECH JAKÓBIK)

W Londynie 14 sierpnia cena  baryłki ropy Brent spadła o 2 dol. na baryłce, do 102,3 dol., czyli do poziomu sprzed 13 miesięcy. Podobnie gwałtowny spadek cen ropy naftowej nastąpił tego samego dnia na wszystkich światowych rynkach surowcowych. Na giełdzie w Londynie w ciągu sesji 14 sierpnia  cena ropy Brent  jakiś czas wynosiła nawet 1,98 dol. za baryłkę. Obroty były na poziomie o ok. 15 proc. wyższe niż średnia w ciągu ostatnich 100 dni. Na giełdzie nowojorskiej transakcje terminowe na wrzesień na ropę WTI przyjmowały ceny niższe o 1,41 dol. – do 96,18 dol. za baryłkę. Obroty były wyższe o ok.50 proc. niż średnia za ostatnie 100 dni. Ceny ropy po obu stronach Atlantyku spadły po opublikowaniu danych o zatrzymaniu wzrostu gospodarczego w strefie euro w drugim kwartale. Gospodarka UE wykazała wzrost zerowy, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,1. Uznano to za bliskie zagrożenie recesją. Duże znaczenie miała też informacja o nasyceniu podaży na rynku światowym ropy, w tym o spadku zapotrzebowania na ropę w wyraźnie spowalniającej gospodarce chińskiej.  Analitycy zwracają uwagę, że trend spadku cen ropy jest silny i stały pomimo geopolitycznych napięć w kilku regionach. Specjaliści cytowani przez Reutersa twierdzą, że czynnikiem nieprzewidywalnym jest sytuacja w Libii, która obecnie jest spokojna ale może się znów zaognić. Rynek uspokajają jednak interwencja USA w Iraku, która umożliwiła sprawny transport dostaw ropy ze złóż kurdyjskich oraz postępy Ukraińców w ich kampanii antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s