Polski sektor gazowy jest bezpieczny. KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji. Rosyjski bank ratuje Rosnieft przed skutkami sankcji

Magazyny gazowe w Europie
Magazyny gazowe w Europie

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gaz-System: Polski sektor gazowy jest bezpieczny

Jak podaje TVN24BiŚ.pl, Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu, który nadzoruje polskie gazociągi, uspokaja, że na razie nie ma żadnych sygnałów o przerwach w dostawach gazu przez Ukrainę. Potwierdził przy tym swoją wypowiedź dla TVN24 Biznes i Świat sprzed miesiąca zapewniając, że nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do odbiorców, nawet w przypadku ograniczenia lub wstrzymania dostaw gazu z Ukrainy. – W przypadku ewentualnego zakłócenia dostaw z tego kierunku, przy aktualnym poziomie zapotrzebowania, dostawy do odbiorców będą realizowane bez problemów – powiedział Chadam. – Jesteśmy w ciągłym kontakcie z operatorem ukraińskiego systemu przesyłowego. Obecnie nie mamy żadnych informacji o ewentualnych problemach w odbiorze gazu z kierunku wschodniego przez punkt Drozdowicze na granicy polsko–ukraińskiej – podkreślił w rozmowie z TVN24BiŚ.pl.

Rusza interkonektor gazowy Mołdawia-Rumunia

(BNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Połączenie gazowe między Mołdawią a Rumunią zostało oficjalnie uruchomione 27 sierpnia. Gazociąg Jassy-Ungheni pozwoli na import surowca do Mołdawii z pominięciem Rosji. Kiszyniów liczy na to, że dzięki niemu poprawi swoje bezpieczeństwo energetyczne i przestanie być wyspą energetyczną. Gaz ziemny odpowiada za realizację 65 procent mołdawskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Kraj zużywa rocznie od 3 do 3,5 mld m3 gazu ziemnego. Tylko 1 mld m3 zużywane jest na terytorium kontrolowanym przez rząd, reszta trafia do Naddniestrza kontrolowanego przez seperatystów – informuje Anita Sobjak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji

(REUTERS/AP/AFP/TERESA WÓJCIK/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

– Sytuacja w energetyce jest trudna. Wiemy, że Rosja planuje całkowite wstrzymanie tranzytu gazu także do krajów Unii Europejskiej. To dlatego rosyjscy operatorzy gazu dostali zadanie, aby maksymalnie zapełnić magazyny gazu w krajach UE – powiedział  wczoraj premier Jaceniuk – Wiemy też, że Rosja chce faktycznie odłączyć Ukrainę od wszelkich dostaw surowców energetycznych – dodał. Szef rządu ukraińskiego poinformował, że dotychczas Ukraina zgromadziła w swoich magazynach  podziemnych 15 mld m. sześc. gazu. Obecnie stara się o dywersyfikację dostaw węgla. Sytuacja w sektorze węgla jest na Ukrainie o tyle trudniejsza, że  rosyjskie siły i rosyjscy najemnicy bombardują i niszczą kopalnie ukraińskie, z których wydobywa się węgiel energetyczny.  W tej sytuacji – podkreślił Jaceniuk – Ukraina liczy na kontynuację konsultacji trójstronnych z UE i Rosją, których celem jest rozwiązanie spornych kwestii w energetyce. W ubiegłą sobotę, podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w Kijowie, szef rządu zaproponował ogłoszenie publicznego przetargu dla firm międzynarodowych, które chciałyby uczestniczyć w  zarządzaniu ukraińskimi sieciami przesyłu gazu. Nawiązując do planowanego na 4-5 września szczycie NATO w Newport w Walii ( będzie na nim obecny prezydent Poroszenko) premier stwierdził, że Ukraina oczekuje od NATO „praktycznej pomocy”. Jego rząd miał wczoraj zatwierdzić roczny plan współpracy Ukraina-NATO.  Szef rządu ukraińskiego przed wczorajszym posiedzeniem rządu nawiązał do obaw Rosjan przed  wejściem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Tymczasem jest to umowa  o strefie wolnego handlu z UE i nie niesie żadnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki – podkreślił Jaceniuk. W reakcji na wypowiedź premiera Ukrainy, rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak ocenił jako bezpodstawne twierdzenia polityków ukraińskich, jakoby Rosja planowała wstrzymać tranzyt gazu do państw Unii Europejskiej.  Nowak zaprzeczył, aby Rosja miała takie zamiary. Jego zdaniem – są to próby umyślnego dezinformowania odbiorców rosyjskiego gazu. Podkreślam – powiedział Nowak, że stanowisko Rosji jest w tej kwestii niezmienne – dokonamy maksimum wysiłków, aby wykonać nasze zobowiązania handlowe wobec europejskich importerów. Po tym jak rosyjskie wojska wkroczyły na południowy-wschód Ukrainy w okolicach Mariupola, ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło nadzieję na jak najszybszą reanimację rozmów grupy kontaktowej składającej się z przedstawicieli Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Tymczasem po konsultacjach UE-Rosja zaplanowanych na 29.08, 6.09 odbędą się nowe rozmowy gazowe KE-Ukraina-Rosja. Kijów już teraz deklaruje, że będzie się opowiadał za przyznaniem Naftogazowi tymczasowej ceny kupna gazu od Gazpromu. Ma ona wynieść średnią z najniższych i najwyższych cen dostaw z ostatniego półrocza, a zatem musi się zmieścić w przedziale między 320 a 385 dolarów za 1000 m3.

Za trzy lata cena gazu od Gazpromu spadnie o 28 procent

(KOMMERSANT/NEWS AZ)

Według wyliczeń rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego na które powołuje się gazeta Kommersant, w nadchodzących trzech latach cena oferowana przez Gazprom jego zagranicznym klientom spadnie średnio o 28 procent z $387 do $302/1000m3. Przez to o około 4 mld dolarów spadną zyski Gazpromu, który w 2013 roku zarobił na eksporcie 2,1 bln rubli czyli 62 procent ogólnych zysków. Presję cenową tworzą relatywnie niskie ceny na rynku spotowym spowodowane łagodną zimą, sięgające poziomu $220-260/1000m3. Cena surowca na granicy niemieckiej (indeks BAFA) spadła z $398,5/1000m3 w styczniu do $323/1000m3 w czerwcu tego roku. Spadków cen spodziewają się także Azerowie. Ilham Szaban z Centrum Studiów Naftowych w Baku ocenił, że Azerbejdżan może sprzedawać gaz z zyskiem nawet jeśli cena surowca spadnie do $300/1000m3.

Rosyjski bank ratuje Rosnieft przed skutkami sankcji

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Gigant naftowy z Rosji – Rosnieft – otrzymał pożyczkę z Promswiazbanku na rzecz złagodzenia skutków sankcji zachodnich przeciwko firmie. Ma również otrzymać pomoc z budżetu państwowego. Rosnieft miał problem z pozyskaniem nowych pożyczek. W połowie sierpnia zwrócił się o pomoc do Kremla w wysokości 1,5 bln rubli w formie wykupu obligacji firmy przez Fundusz Bogactwa Narodowego. Ta suma jest równa długowi Rosnieftu za drugą połowę 2014 roku. Kreml nie jest jednak chętny do udzielenia tak dużej pomocy. Deklaruje dofinansowanie, ale na mniejszą skalę. Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego proponuje na przykład powołanie specjalnego funduszu inwestycyjnego, do którego miałyby trafić pieniądze. W ten sposób Rosnieft nie mógłby przekazać ich bezpośrednio na spłatę długu. Mimo sankcji, zachodnie firmy jak Statoil i Exxon Mobil nadal współpracują z Rosnieftem. Jednakże obostrzenia zachodnie zablokowały dalszą prywatyzację spółki, która miała ruszyć w drugiej połowie 2014 roku. Obecnie ministerstwo gospodarki Rosji deklaruje, że trwają przygotowania do prywatyzacji, która mogłaby odbyć się w dwóch transzach. Moskwa chce sprzedać 19,5 procent akcji Rosnieftu. Zysk ze sprzedaży papierów wartościowych miałby zasilić rosyjski budżet.

Iran zwiększa wydolność sektora gazowego

(NIGC)

Gazowy monopolista z Iranu NIGC podaje, że eksport gazu ziemnego z tego kraju sięgnął w zeszłym roku 10 mld m3. Do 182 mld m3, czyli o 1,5 mld m3 wzrosła także moc przerobowa gazu ziemnego dzięki instalacji siedmiu kompresorów.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

2 uwagi do wpisu “Polski sektor gazowy jest bezpieczny. KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji. Rosyjski bank ratuje Rosnieft przed skutkami sankcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s