Cena South Stream prawie o połowę w górę. Ukraina apeluje do UE w sprawie rewersu słowackiego

Aktualna szacunkowa cena South Stream to 50,5 mld dolarów. Jest ona bliska rocznym dochodom Gazpromu.
Aktualna szacunkowa cena South Stream to 50,5 mld dolarów. Jest ona bliska rocznym dochodom Gazpromu.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Akcja ratownicza w KWK Myłowice-Wesoła

(KATOWICKI HOLDING WĘGLOWY)

Do tragicznego zdarzenia w następstwie – najprawdopodobniej – zapalenia metanu doszło w poniedziałek, 6 października 2014 o godz. 20.55 na Ruchu Wesoła KWK Mysłowice-Wesoła, w ścianie 560 na poziomie 665 m. W rejonie zdarzenia znajdowało się wówczas 37 górników. Rozpoczęta natychmiast akcja ratownicza pozwoliła na szybkie wywiezienie na powierzchnię najpierw sześciu, potem kolejnych poszkodowanych. Trafiali do szpitali, w większości siemianowickiej oparzeniówki. Akcję prowadziły trzy zastępy ratowników z KWK Mysłowice-Wesoła i trzy z CSRG. Utrudniły ją dymy, wskazujące na pożar. Stopniowo nawiązywano kontakt z kolejnymi górnikami, z których ostatni wyjechali na powierzchnię około 1.25. Na jednego nie udało się trafić, mimo kontynuowania poszukiwań przy znacznym zadymieniu. Na miejscu akcji obecny był p.o. prezesa KHW SA Zygmunt Łukaszczyk, a także wojewoda śląski, Piotr Litwa. Tak poszkodowani jak ich rodziny zostały otoczone opieką ze strony KHW. Psychologom pracującym w Holdingu pomagali psycholodzy policyjni, specjalizujący się w kontaktach z ofiarami i ich rodzinami. 10 października 2014 o godz. 6.00 rano w szpitalach przebywało 28 górników, z tego 18 w Szpitalu Oparzeniowym w Siemianowicach Śl., siedmiu w stanie bardzo ciężkim z uwagi na oparzenia dróg oddechowych. Akcja poszukiwawcza jest nadal prowadzona. Przy czym trwa przygotowanie do stałego monitoringu chromatograficznego składu powietrza z rejonie zdarzenia. Specjalisci ocenili bowiem, iż wypływ metanu może się powtórzyć. A ponieważ wciąż nieznana jest przyczyna zapalenia, nie można ryzykować życia zastępów ratowniczych. Ratownicy zabudowali lutniociąg na 150-metrowym odcinku, na którym mogli poruszać się bezpiecznie. W tym czasie trwała budowa tamy przeciwwybuchowej. Jest to poważne przedsięwzięcie, gdyż przy przekroju chodnika ok. 22 m2 zabudowane zostaną odgradzające przegrody z kostki betonowej, a przestrzeń między nimi zostanie wypełniona materiałem szybkowiążącym. Tama będzie miała prawie 4 metry długości, do jej budowy zużyte zostanie ok. 55 ton materiałów. Jej rolą jest umożliwienie błyskawicznego odcięcia powietrza wchodzacego do chodnika i dalej idącego przez ścianę, gdyby w powietrzu wychodzącym wystąpiły wyższe stężenia gazów wybuchowych. Odcięcie powietrza zmniejszy ryzyko zapłonu, wybuchu, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ratowników. Po zakończeniu budowy tamy, ratownicy podejmą dalsze posuwanie się do przodu (w kierunu przeciwnym do ruchu powietrza), aby podejść do strefy, w której ostatni raz zlokalizowany był zaginiony pracownik. Do strefy tej podawane jest przez cały czas świeże powietrze, aby umożliwić oddychanie temu pracownikowi.

UOKIK zgodził się na budowę elektrowni atomowej

(UOKIK)

UOKiK dał zielone światło dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. Urząd uznał, ze utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PGE, KGHM, Tauron i Eneę nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2025 r. W tym celu powstała spółka PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz budowę elektrowni. Została powołana przez Polską Grupę Energetyczną PGE. W wyniku koncentracji sprzeda ona po 10 proc. udziałów dwóm innym spółkom energetycznym: Tauron Polska Energia oraz Enea, a także KGHM Polska Miedź. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Udział energii pozyskiwanej z planowanej elektrowni ma według szacunków wynieść 7 proc., nie zwiększy więc znacząco pozycji PGE, Tauronu oraz Enei na rynku wytwarzania i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. W dalszym ciągu będą oni produkować energię z innych źródeł niezależnie od siebie.Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Zagrożona umowa Wintershall-Gazprom? Cena South Stream prawie o połowę w górę

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/WEDOMOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj we Frankfurcie zarząd BASF-Wintershall poinformował, że po wtorkowym komentarzu szefa Gazpromu Aleksieja Millera w sprawie kontraktu między oboma firmami, pojawiły się spekulacje, że kontrakt ten może ulec zmianom.  Na spotkaniu w Petersburgu Miller oświadczył, że „niektóre projekty dotyczące naszych klientów końcowych w Europie mogą ulegać pewnym zmianom, mogą zostać zmodyfikowane w określony sposób.” Pytany o to stwierdzenie rzecznik Wintershall powiedział, że „chodzi o kontrakt zapewniający przejęcie przez Gazprom magazynów gazu w zamian za udział dla niemieckiej firmy w aktywach gazowych rosyjskiego koncernu”. Wintershall, firma paliwowa należąca do grupy chemicznej BASF zawarła z Gazpromem umowę, która m.in. przekazała Rosjanom kontrolę nad największymi w Niemczech magazynami gazu Wingas i Astora w zamian za udział Wintershall w syberyjskich złożach gazu należących do Gazpromu. Na tę transakcję wyraziła zgodę Komisja Europejska w połowie 2014 r. z mocą wsteczną od 1 kwietnia 2013. Transakcja miała zostać zakończona do końca 2014 roku, dotychczas w jej realizacji nie było opóźnień. Przedstawiciele niemieckiej firmy przekonują, że nie ma problemów we współpracy z Rosjanami ale realizacja porozumienia trwa dłużej niż to początkowo szacowano. Wintershall ma udział w konsorcjum South Stream. Tymczasem koszty tej inwestycji zostały po raz kolejny ponownie oszacowane i wzrosły o 47 procent. Rura ma kosztować do 50,5 mld dolarów. To dwa razy drożej, niż pierwsza część budowy chińskiego gazociągu Siła Syberii. Gazprom nie tłumaczy skąd wziął się taki wzrost ceny inwestycji. Jest ona porównywalna z EBITDA firmy za 2013 roku w wysokości 55 mld dolarów – wskazuje dziennik Wedomosti.

KE dyscyplinuje Serbię w sprawie South Stream

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo wezwania Komisji Europejskiej do zatrzymania współpracy przy projekcie South Stream przez kraje Unii Europejskiej oraz Wspólnoty Energetycznej, Serbia kontynuowała przygotowania do prac. Komisja wezwała Belgrad do przestrzegania unijnego acquis odnośnie energetyki. – Serbia musi zwiększyć wysiłek na rzecz dopasowania do unijnego prawa energetycznego, szczególnie w sprawie gazociągu South Stream – można przeczytać w raporcie Komisji.

Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej

(CIRE)

Z początkiem października Ukraina wstrzymała eksport energii elektrycznej na Białoruś, poinformował ukraiński minister energetyki Jurij Prodan. Decyzja o wstrzymaniu eksportu energii elektrycznej na Białoruś wynikała z konieczności zapewnienia zasilania na rynku wewnętrznym – tłumaczy Prodan. Jednocześnie minister wyjaśnił, że póki co, ze względów technicznych nie dojdzie do całkowitego wstrzymania eksportu energii elektrycznej na Mołdawię, ale dwa bloki elektrowni Bursztyn, z której energia trafiała do odbiorców europejskich, będą produkowały teraz energię na potrzeby krajowe. W związku z konfliktem gazowym oraz militarnym z Rosją Ukraina stoi przed problemami energetycznymi tej zimy. Oprócz odciętych przez Gazprom dostaw gazu, kraj ten ma również problemy z zaopatrzeniem w węgiel. Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że DTEK energy holding i PJSC Donbasenergo zamierzają sprowadzić do końca roku około 4 mln ton węgla z… Rosji. Natomiast PJSC Centrenergo ma kupić około 1 mln ton węgla z RPA. Póki co nie ma potwierdzonych informacji, że na Ukrainę trafi węgiel z Polski, choć jakiś czas temu mówiło się, że blisko podpisania kontraktu na dostawę 1,2 mln ton węgla do tego kraju jest KHW.

Ukraina apeluje do Europy w sprawie rewersu słowackiego

(AFP/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Naftogaz Andrij Kobolew zaapelował do europejskich przywódców o interwencję w sprawie ograniczenia dostaw gazu od Gazpromu na Słowację, które spowodowało problemy ze świadczeniem rewersowych dostaw nad Dniepr. Naftogaz oczekuje, że Unia Europejska zmusi Gazprom do wycofania udziałów w gazociągu Wielkie Kapuszany-Użhorod, którym mogłyby popłynąć nowe ilości surowca na Ukrainę. Przedstawiciele Słowacji na czele z premierem Robertem Fico wyrazili przekonanie, że ograniczenie dostaw przez Gazprom było formą kary za dostawy rewersowe świadczone przez Słowaków Ukraińcom. – Wierzymy, ze gdy tylko Europa udowodni Gazpromowi, że nie będzie dla nich wyjątków prawnych, ta firma podporządkuje się europejskim zasadom – przekonywał Kobolew. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że do porozumienia w rozmowach gazowych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja dojdzie jeszcze przed zimą a nad Dniepr znów popłynie rosyjski gaz. – Jestem ostrożnie optymistyczna – powiedziała Niemka.

CNPC rozpocznie budowę chińskiej części Siła Syberii w przyszłym roku

(TASS/TERESA WÓJCIK/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rząd w Pekinie poinformował wczoraj, że akceptował przedstawiony przez państwową spółkę China National Petroleum Corporation (CNPC) wstępny projekt budowy chińskiego odcinka gazociągu Siła Syberii. Budowa tego odcinka ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2015 r. Zakończenie budowy i oddanie chińskiej części rury zaplanowano na 2018 r. Projekt przewiduje, że ta część zaczyna się w mieście Heihe w prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach i przebiegać będzie kolejno przez prowincje Jilin, Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej, Liaoning, Hebei, Tianjin, Shandong, Jiangsu do Szanghaju. Chiński odcinek rury będzie podzielony na trzy części – północną, środkową i południową. Według wcześniejszych informacji Gazpromu, który jest partnerem chińskiego CNPC przy inwestycji, ma ona w całości zostać ukończona do końca 2018 r. W tym samym terminie miało pierwotnie rozpocząć się komercyjne wydobycie gazu z pola Czajandinskoje na Syberii (Jakucja) a rura miała zostać oddana do eksploatacji. Gazprom poinformował jednak, że ruszy w 2020 roku. Eksport gazu do Chin miał się rozpocząć z początkiem 2019 r. Budowa rosyjskiego odcinka rozpoczęła się 1 września br. Terminu połączenia obu odcinków Siły Syberii nie podano. Magistrala gazowa wyniesie ok. 4000 km., a jej przepustowość to 61 mld m. sześc. gazu rocznie. Gaz ma pochodzić z dwóch zasobów: pole Czajandinskoje ( 1,2 bln m. sześc. gazu) oraz Kowiktynskoje (1,5 bln m. sześc.) . Wg planów wydobycie z Czajandinskoje wyniesie do 25 mld m. sześc. gazu rocznie oraz co najmniej 1,5 mln ton ropy. Zagospodarowanie pola Czajandinskoje ma się rozpocząć w 2015 r.

Gazprom w Argentynie

(GAZLUPKOWY/CIRE)

Jak poinformował gazlupkowy.pl, podczas rozpoczętego wczoraj czwartego Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu, prezes Gazpromu Aleksiej Miller rozmawiał z argentyńskim ministrem przemysłu Deborą Giorgi, na temat ewentualnej współpracy w zakresie poszukiwania i ropy i gazu z łupków w formacji łupkowej D-129 w prowincji Chubut oraz Vaca Muerta w regionie Neuquen. Gazpromem rozmawiał z kierownictwem argentyńskiego resortu przemysłu oraz koncernem YPF o podpisaniu przedwstępnej umowy o wartości 1 mld dol., która pozwoli rosyjskiej firmie na prowadzenie prac poszukiwawczo–wydobywczych za gazem i ropą łupkową w Argentynie. Rozważany jest też udział w przedsięwzięciu należącej do koncernu BASF niemieckiej firmy Wintershall AG – czytamy w gazielupkowym.pl. Formacja Vaca Muerta może zawierać co najmniej 23 mld baryłek ropy. Udokumentowane zasoby gazu ziemnego Argentynie wynoszą 300 mld m sześc. i 300 mln ton ropy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s