West Texas Intermediate musnęła wczoraj magiczną cenę 80 dolarów za baryłkę.
West Texas Intermediate musnęła wczoraj magiczną cenę 80 dolarów za baryłkę.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Litwa przyjmuje okręt do regazyfikacji LNG

(Reuters/OGE/Wojciech Jakóbik)

Okręt typu FSRU zacumował wczoraj w porcie w Kłajpedzie. Nieznany jest jeszcze termin uruchomienia dostaw gazu z Norwegii na Litwę. Wilno ogłosiło jednak, że rozpoczęcie pracy pływającego gazoportu uniezależni Litwinów od dostaw gazu z Rosji. Okręt został ochrzczony imieniem „Niepodległość”.

Tego samego dnia Gazprom ogłosił lokalizację dla swojego bałtyckiego projektu LNG. Wybrano port w Ust Łudze. Choć przepustowość obiektu w wysokości 10 mln ton LNG rocznie przekracza ponad dziesięciokrotnie moce FSRU na Litwie i dwukrotnie gazoportu w Świnoujściu, projekt nie zszedł dotąd z desek kreślarskich, a korelacja publikacji danych na temat jego lokalizacji z uruchomieniem FSRU pozwala sądzić, że jest to zabieg czysto propagandowy. Poza tym obiekt miałby eksportować gaz skroplony na rynek europejski i południowoamerykański a obiekty w Polsce oraz Litwie są obliczone na import.

Słowacja rozmawia o nowej umowie gazowej z Rosją

(Wzgljad/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje rosyjska gazeta Wzgljad słowackie SPP planuje uruchomienie rozmów na temat nowej umowy gazowej z Gazpromem, która mogłaby obowiązywać do 2028. Słowacy liczą na coroczną rewizję zamawianego wolumenu. Bratysława chciałaby podpisać porozumienie do końca roku. Rozmowy mogą wykraczać poza kontrakt i dotyczyć rewersowych dostaw surowca na Ukrainę, które technicznie umożliwia słowacki Eustream. SPP wyklucza jednak taką możliwość. Gazprom zmniejszył dostawy surowca dla Słowacji o połowę. Eksperci podejrzewają, że zrobił to w celu zablokowania rewersu gazowego na Ukrainę.

Dania: Wspólna polityka energetyczna przeciwko Rosji

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard ocenił, że chociaż Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Unii Europejskiej, to powinna zareagować na „wojnę hybrydową” na Ukrainie poprzez skoordynowaną politykę energetyczną i informacyjną.

– Nie potrafię wyobrazić sobie sytuacji w której Rosja ingeruje w krajach bałtyckich lub Polsce, albo którymkolwiek kraju członkowskim NATO – powiedział Reutersowi. – Jednak jasne jest, że mamy do czynienia z nowym rodzajem zagrożenia. To wojna hybrydowa przy użyciu zmasowanej propagandy, prowokacji, wsparcia dla określonych grup wewnątrz kraju. To nie jest jeszcze działanie zbrojne ale coś bardzo wrogiego i bliskiego takiemu działaniu.

Lidegaard jest byłym ministrem energetyki. Odniósł się także do sposobu walki z nowym zagrożeniem, które opisuje. Twierdzi, że będzie nim koordynacja unijnej polityki energetycznej. Przyznaje, że prowadzenie wspólnej polityki Unii Europejskiej wobec Rosji nie jest łatwe.

– Jeśli damy priorytet energetyce i zajmiemy się nią w Europie oraz na Ukrainie, będzie to niespotykany krok naprzód oraz nieagresywny sposób na pokazanie Rosji, że konsekwencje jej polityki będą coraz bardziej niekorzystne – ocenił Duńczyk.

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Gaz ziemny ucieka z magazynów

(Natural Gas Europe/Wojciech Jakóbik)

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Hiszpania, Niemcy, Polska, Słowacja oraz Wielka Brytania rozpoczęły zmniejszanie zapasów w magazynach gazowych – wynika z informacji GIE.  Ten ruch ma związek z rozpoczęciem sezonu grzewczego, w którym zużycie surowca rośnie.

Ukraińskie reformy energetyczne potrzebują współpracy polityków i ekspertów

(Ukrainian Energy/Wojciech Jakóbik)

Według Antona Antonenki, szefa think tanku DiXi Group zajmującego się reformami energetycznymi na Ukrainie, ich realizacja nie będzie możliwa bez współpracy władz kraju z ekspertami.

– Nowy parlament powinien przejść od deklaracji do wartościowych reform w sektorze energetycznym. Przede wszystkim należy zrealizować wszystkie zobowiązania Ukrainy wobec Wspólnoty Energetycznej, które przez długi czas odkładano – powiedział Antonenko. – Chodzi o realną a nie deklaratywną implementację trzeciego pakietu energetycznego.

– Parlament musi także przyjąć prawo antykorupcyjne, które pomoże leczyć ten jeden z najbardziej korupcjogennych sektorów – dodaje ekspert.

– Największym wyzwaniem będzie jednak profesjonalizacja – utrzymuje Ukrainiec. – Władza nie może wspierać interesów wąskich grup i bronić ich przed zmianami w sektorze energetycznym. Dlatego parlamentarzyści muszą pracować mocniej z ekspertami, w celu zrozumienia problemów, poszerzenia pespektywy i wysłuchania wszystkich punktów widzenia. Nowi deputaci nie mogą tylko organizować spotkań. Muszą słuchać uważnie przedstawianych opinii.

Cena ropy naftowej spada a razem z nią wyniki rosyjskiej giełdy

(PRIME/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)

Rosyjska giełda ruszy dzisiaj ze stratami – piszą analitycy agencji PRIME. Ma to być skutek spadających cen ropy naftowej. Brent staniał o 0,63 procent do 85,29 dolarów za baryłkę tuż przed dziewiątą moskiewskiego czasu. Także rubel tanieje. Dolar kosztował dziś rano 41,95 rubla. Także amerykańska ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku staniała do 80,36 dolara za baryłkę. Goldman Sachs przewiduje, że w pierwszej połowie 2015 roku obniżki utrzymają się. Prognoza banku zakłada spadek cen Brent do 80 dolarów a WTI do 75 dolarów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wiele zależy od decyzji kartelu OPEC o ewentualnym zmniejszeniu eksportu ropy naftowej. Zostanie ona podjęta 27 listopada, podczas spotkania organizacji w Wiedniu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s