Węgry chcą budować South Stream pomimo sankcji UE wobec Rosji. Dziś finał rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja? Sektor naftowy czeka na decyzję OPEC

Podstawowe informacje na temat OPEC.
Podstawowe informacje na temat OPEC.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Testowe dostawy LNG do Kłajpedy

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik)

We wtorek 28.10 rano do Kłajpedy zacumował tankowiec Golar Seal z około 107 tys. m3 LNG w zbiornikach. Surowiec zostanie wykorzystany do testów instalacji FSRU, czyli okrętu regazyfikującego, która od początku przyszłego roku ma pełnić funkcję terminalu importowego na gaz skroplony. Jego nazwa jest symboliczna – „Niepodległość”. Przy użyciu FSRU Litwa chce zmniejszyć zależność od importu gazu z Rosji. Było to dotąd jedyne źródło tego paliwa dla Litwinów.

Węgry chcą budować South Stream pomimo sankcji UE wobec Rosji

(Novinite/ICIS/Wojciech Jakóbik)

Budapeszt poinformował, że budowa węgierskiego odcinka rosyjskiego gazociągu South Stream ruszy wiosną 2016 roku. Konstrukcja pozostaje zamrożona w Bułgarii, na wniosek Komisji Europejskiej, która zgłosiła zastrzeżenia do przetargów na realizację przedsięwzięcia oraz zatrzymała rozmowy na temat wyłączenia rury spod prawa antymonopolowego po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę i przejęła Krym. Gazprom zapewnił Węgrom zapasy surowca na zimę. Wpompował do węgierskich magazynów 135 mln m3 surowca. Spoczywa go tam już 415 mln m3. Rosyjska firma może wpompować w sumie 700 mln m3. W ten sposób zabezpiecza kraj sojuszniczy przed ewentualnymi przerwami dostaw przez Ukrainę, od których Węgrzy są silnie uzależnieni.

Dziś finał rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja?

(Intefrax/Financial Times/PRIME/Wojciech Jakóbik)

Ukraina sprowadzała w sierpniu gaz za pomocą rewersowych dostaw z Europy w średniej cenie 360,9 dolara za 1000 m3. W lipcu było to 360,2 a w czerwcu 366,9 dolara. W okresie styczeń-sierpień 2014 Ukraina sprowadziła z Rosji i Europy 15,125 mld m3 gazu ziemnego za cenę 4,175 mld dolarów, z czego 1,193 mld m3 za 434 mln dolarów z Europy i 13,932 mld m3 warte 3,741 mld dolarów z Rosji. Od 16 czerwca Ukraina nie dostaje surowca od Gazpromu, bo nie stać ją na przedpłaty. Kijów przewiduje niedobór gazu ziemnego tej zimy na poziomie 5 mld m3. Mimo to dzisiaj odbędą się rozmowy brukselskie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat ponownego uruchomienia dostaw od Gazpromu. Wstępne porozumienie zakłada, że Ukraińcy opłacą z wyprzedzeniem dostawy 5 mld m3 gazu z Rosji za 385 dolarów za 1000 m3 w cenie 3,1 mld m3. Problemem pozostaje źródła finansowania tych zakupów. Unia Europejska nie zadeklarowała jeszcze pomocy finansowej w tym zakresie, na co liczy Kijów. Ukraina traci także zyski z tranzytu rosyjskiego surowca. Spadł on w październiku o 51,6 procent do 3,9 mld m3. W okresie styczeń-wrzesień tego roku spadł o 19,7 procent do 50,229 mld m3. Mimo to Ukraińcy deklarują gotowość do opłaty pierwszej transzy długu  w wysokości 1,4 mld m3 do końca października. Liczą jednak w zamian na formalne umocowanie przejściowego porozumienia z Rosją zwanego już zimowym pakietem. Wspomniana ilość surowca z Rosji ma starczyć na uzupełnienie braków w okresie listopad 2014-marzec 2015. Obserwatorzy oczekują finalnego porozumienia dzisiaj ale wskazują również, że rozmowy były wielokrotnie przedłużane lub zrywane przez poszczególne ich strony, do czego może dojść także tym razem.

BP zanotował spadek dochodów w Rosji. Inwestuje w Turcji

(Reuters/BBC/AFP/Teresa Wójcik/UPI/Wojciech Jakóbik)

Wyniki BP w trzecim kwartale są gorsze wskutek spadku światowych cen ropy i gwałtownego spadku przychodów w Rosji, co spowodowały zachodnie sankcje wobec Moskwy, m. in. wobec większościowego partnera BP w tym kraju – kontrolowanego przez Kreml Rosnieftu.

Całkowity zysk kwartalny BP był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł trzy mld. dol., ale wskaźnik zysku na akcję był skromny – wyniósł 5,3 proc. rok do roku, czyli wartość każdej akcji wzrosła o 10 centów. BP był głównym zagranicznym inwestorem naftowym w Rosji posiadając 19,75 proc. udziałów w koncernie Rosnieft. Dodatkowo wpływ na słabszy wynik finansowy miał w trzecim kwartale spadek wartości rubla o 1/5 od początku b.r. Osobne straty ponosi BP wskutek sankcji gospodarczych zastosowanych wobec Rosji przez Unię Europejską.

W tym samym czasie brytyjska firma inwestuje w Turcji, gdzie na mocy porozumienia z 2013 roku zamierza przejąć 12 procent udziałów w Gazociągu Transanatolijskim (TANAP), którym od 2018 roku mógłby płynąć kaspijski gaz do klientów europejskich. TANAP jest elementem koncepcji Korytarza Południowego na który składają się dodatkowo Gazociąg Transadriatycki (TAP) oraz Gazociąg Południowokaukaski (SCP) i, być może, Gazociąg Transkaspijski (TCP).

Sektor naftowy czeka na decyzję OPEC

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

BP i BG Group zanotowały spadki zysków w trzecim kwartale tego roku. Jednym z powodów jest spadek cen ropy naftowej. Spadki wywołały dyskusję w sektorze na temat przygotowania go na długotrwały okres zniżkujących cen ropy naftowej. Firmy czekają na decyzję kartelu OPEC, który jest odpowiedzialny za 40 procent światowego eksportu ropy naftowej. Spotkanie organizacji odbędzie się pod koniec listopada w Wiedniu. Wtedy kraje członkowskie mogą postanowić o zmniejszeniu eksportu, które przełoży się na wzrost cen. Jednak wewnątrz organizacji panują tarcia między państwami-zwolennikami ograniczeń oraz tymi, które chcą eksportować więcej, aby utrzymać konkurencyjność na kurczącym się rynku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s