Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

Autorski przegląd informacji o energetyce

Grupa Azoty i PKN Orlen rezygnują z części dostaw od PGNiG

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jedni z największych klientów PGNiG, kupujących dotąd gaz odbierany przez polskiego dostawcę od Gazpromu, rezygnują z części wolumenu na rzecz importu z innych kierunków. Sprowadzany przez nich surowiec nadal jest głównie rosyjski ale pochodzi także z połączeń gazowych na granicy z Niemcami. Azoty informują, że dostawy spoza PGNiG sięgnęły w zeszłym roku 20 procent a w tym mają osiągnąć poziom 30 procent. Część kupują w ramach kontraktów, a część na giełdzie. PKN Orlen podaje, że w przeszłości sprowadzał do 35 procent surowca z źródeł innych, niż PGNiG. W przyszłości ten wolumen może rosnąć, ze względu na liberalizację rynku gazu w Polsce – podała spółka w mailowym komunikacie dla Reutersa.

LOTOS współpracuje z krajowymi stoczniami

(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Polskie stocznie zmodernizują platformę wiertniczą dla złoża B8

Spółka LOTOS Petrobaltic podpisała umowę na przebudowę platformy z wiertniczej na eksploatacyjną z konsorcjum polskich stoczni z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Współpraca LOTOSU z krajowymi stoczniami jest przykładem biznesowego działania, które tworzy wartość dodaną dla polskiej gospodarki. Dzięki większemu wydobyciu ropy rośnie nasze bezpieczeństwo energetyczne, a polscy specjaliści utrzymują miejsca pracy – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas uroczystości podpisania umowy na modernizację platformy „Petrobaltic” na terenie Stoczni Remontowej NAUTA w Gdyni.

W skład konsorcjum, które wyremontuje platformę wchodzą stocznie: Energomontaż – Północ Gdynia i Stocznia Remontowa NAUTA i Crist.

Do tej pory platforma „Petrobaltic” była wykorzystywana do wykonywania otworów w poszukiwaniu węglowodorów pod dnem Bałtyku. Teraz jednostka zostanie dostosowana do prac wydobywczych poprzez m.in. demontaż urządzeń i instalacji wiertniczych, montaż urządzeń służących do wydobycia ropy i gazu oraz ich separacji, wymianę nóg, a także rozbudowę pontonu i części hotelowej oraz budowę modułów procesowych.

Przebudowa platformy jest istotną częścią projektu zagospodarowania złoża B8, którego finansowanie poza komercyjnymi bankami zapewnia również program Inwestycje Polskie.  Realizacja projektu wymagać będzie do 2015 r. nakładów inwestycyjnych rzędu 1,8 mld zł. Potencjał wydobywczy złoża B8 został oszacowany na ok. 3,5 mln ton ropy naftowej, co stanowi ok. 14 procent rocznego zapotrzebowania Polski. Przy rocznym wydobyciu na poziomie 250 tys. ton, będzie to trzecia pod względem wielkości kopalnia ropy naftowej w Polsce.

Rosja: Wstrzymywanie decyzji ws. OPAL polityczne

(RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)

Wstrzymywanie decyzji w sprawie zwolnienia OPAL spod regulacji trzeciego pakietu energetycznego dla pozostałych 50 procent przepustowości rury doprowadzającej gaz z Nord Stream zostało uznane przez rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka za ruch polityczny. – Wszystkie opóźnienia są tłumaczone problemami technicznymi ale nikt nie mówi o tym, jakie konkretnie problemy powinny zostać zaadresowane – ocenił Rosjanin.

Porozumienie gazowe dla Ukrainy podpisane w Brukseli

(EurActiv/Teresa Wójcik/Reuters/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)

Wczoraj wieczorem podpisane zostało porozumienie Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji po zakończeniu trójstronnych negocjacji gazowych. Porozumienie określa akceptowane przez wszystkie trzy strony warunki dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy na sezon zimowy do 31 marca 2015 r. Warunkiem dostaw jest uregulowanie przez Kijów należności za dawniejszy import rosyjskiego gazu w wysokości 3,1 mld dol. „Pakiet zimowy” dla Ukrainy – wg komunikatu KE – ma wartość 4,6 mld dol.

Z komunikatu KE wynika szereg zobowiązań dla Ukrainy. Porozumienie przewiduje, że Ukraina odbierze 4 mln m. sześc. gazu do końca 2014 r. i że będzie za niego musiała wyłożyć 1,5 mld dol. Ukraina zobowiązała się zapłacić zaległe rachunki za dostawy z listopada i grudnia ubiegłego oraz połowy obecnego roku – 1,45 mld dol. do końca listopada oraz drugą transzę 1,65 mld dol. do końca grudnia. W sumie narodowy koncern gazowy Naftogaz ma do końca b.r. wpłacić Gazpromowi 3,1 mld dol. Komisarz ds. energii Guenter Oettinger poinformował, że Kijów zabezpieczył środki w tej wysokości na specjalnym koncie w ukraińskim banku państwowym. Dzięki uregulowaniu tych zobowiązań Ukraina otrzyma redukcję ceny gazu do 100 dol. na 1 tys. m. sześc. do końca marca 2015 r. w ramach obniżki opłat celnych. Jak poinformował na wieczornej konferencji prasowej Oettinger, dzięki porozumieniu Ukraina będzie mogła zamawiać rosyjski gaz, po cenie do końca marca niższej niż 385 dol. za 1 tys. m. sześc. Jednakże jest tu warunek – Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby odbierać gaz. Oettinger zaznaczył też, że zakupy nowego gazu są opcją – Kijów nie będzie zobowiązany do ich dokonywania w ramach klauzuli take or pay.

Dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że dostawy w ilości do 114 mln m3 gazu dziennie mogą ruszyć od razu po podpisaniu dokumentów dotyczących porozumienia gazowego, do którego może dojść jeszcze w sobotę.

Na porozumienie zareagowała już brytyjska giełda gazu. Ceny surowca na kontrakty listopadowe i grudniowe spadły do poziomów najniższych w historii.

Jamał LNG dostanie wsparcie Kremla

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że dotknięty sankcjami Zachodu projekt budowy terminala dla złóż jamalskich przez Novatek zostanie dofinansowany ze środków Funduszu Bogactwa Narodowego, który zbiera pieniądze na emerytury dla Rosjan. Putin zapowiedział także pozyskanie zewnętrznego finansowania projektu przez banki, głównie chińskie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s