Rosja: South Stream powstanie tylko jeśli Europa będzie go chciała. Kluczowe kraje OPEC przeciwko cięciom eksportu ropy

Aktualna szacunkowa cena South Stream to 50,5 mld dolarów. Jest ona bliska rocznym dochodom Gazpromu.
Aktualna szacunkowa cena South Stream to 50,5 mld dolarów. Jest ona bliska rocznym dochodom Gazpromu.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Rosja: South Stream powstanie tylko jeśli Europa będzie go chciała

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

– Jeśli Europie zależy na redukcji ryzyka tranzytowego, Rosja zbuduje dla niej gazociąg South Stream – powiedział minister rozwoju ekonomicznego Rosji Aleksiej Ułukłajew. – Jeżeli Europa nie wyrazi takiej potrzeby, nie będzie możliwa jego budowa.

– South Stream to sposób na zniwelowanie ryzyka tranzytowego dla klientów europejskich. Jeśli mają oni potrzebę jego zmniejszenia to zbudujemy rurę – powiedział Rosjanin.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Meszkow zapowiedział w poniedziałek w Grecji, że ma nadzieję, że „znajdzie się szybko rozwiązanie, które pozwoli kontynować projekt”. – Komisja Europejska została wymieniona. Dopiero zaczyna pracę i dlatego nasz dialog na temat South Stream nie jest kontynuowany. Rosja jest gotowa go wznowić – powiedział.

Parlament Europejski przyjął we wrześniu rezolucję wzywającą państwa Unii Europejskiej do porzucenia projektu South Stream w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainie. Komisja Europejska zamroziła prace przy jego budowie ze względu na to i zastrzeżenia do przetargów. Podporządkowały się jej Bułgaria, kluczowy kraj – ponieważ to na jego terytorium rura miałaby wchodzić na ląd. Presji KE nie uległy Serbia i Węgry, które naciskają na kontynuację współpracy z Rosją przy projekcie.

Kluczowe kraje OPEC przeciwko cięciom eksportu ropy. Chcą zmian w kartelu

(Wojciech Jakóbik)

Wczoraj, dwa dni przed szczytem OPEC – kartelu naftowego zrzeszającego część największych eksporterów tego surowca – zaplanowanym na 27 listopada, przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Rosji, Meksyku i Wenezueli opowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu ograniczeń eksportu ropy naftowej. Ocenili, że spadek ceny ropy naftowej do 80 dolarów za baryłkę nie jest groźny dla ich interesu na tyle, aby taki ruch był niezbędny.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że kraje spoza OPEC, które eksportują ropę naftową powinny zostać włączone w proces decyzyjny organizacji. Iran podkreślił, że te państwa powinny w wypadku ewentualnych cięć w OPEC, pójść za przykładem kartelu. Czterech z pięciu największych eksporterów surowca nie należy obecnie do OPEC. Kluczowym graczem stają się Stany Zjednoczone eksportujące ropę łupkową ze swoich złóż i rozważające pełną liberalizację eksportu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s