PGNiG oprócz ceny negocjuje także wolumen dostaw od Gazpromu? Ropa przestaje tanieć ale Rosja rozważa obniżenie wydobycia. Chce zwiększyć wydobycie gazu

Polska firma dalej nie dostaje takich ilości gazu od Gazpromu, na jakie zgłasza zapotrzebowanie. Negocjuje przy tym nową cenę i - być może - wolumen dostaw. Trzymam kciuki!
Polska firma dalej nie dostaje takich ilości gazu od Gazpromu, na jakie zgłasza zapotrzebowanie. Negocjuje przy tym nową cenę i – być może – wolumen dostaw. Trzymam kciuki!

Autorski przegląd informacji o energetyce

PGNiG oprócz ceny negocjuje także wolumen dostaw od Gazpromu?

(Prime/Wojciech Jakóbik)

Źródło agencji Prime zbliżone do toczących się negocjacji gazowych PGNiG- Gazprom informuje, że polska firma negocjuje z Rosjanami nie tylko obniżkę ceny, ale także wolumenu dostaw. Spółka odmówiła komentarza w tej sprawie.

5 listopada PGNiG inicjowanło nowe negocjacje, wysyłając Gazpromowi wezwanie do obniżki ceny w dostawach. W razie niezadowalających wyników rozmów, strony mają prawo odwołać się do arbitrażu.

Jak podaje Prime, PGNiG sprowadził w 2014 roku od Gazpromu 10,2 mld m3 do 2022 roku.

Dlaczego należy obniżyć wolumen dostaw? Piszemy o tym w naszej analizie

Gazprom chce zwiększyć wydobycie na Półwyspie Jamalskim

(TASS/Reuters/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Służba prasowa Kremla podała, że Gazprom rozpocznie 22 grudnia kolejną fazę wydobycia ze złoża gazu na polu Bowanenkowo na Półwyspie Jamalskim. To największe złoże w tamtejszym regionie. Kreml poinformował, że rozruch będzie przez wideo obserwował prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, co ma nadać całej operacji charakter politycznego wydarzenia.

Pole Bowanenkowo ma udokumentowane zasoby prawie 5 bln m.sześc. kondensatu gazu. Zostało oddane do użytku w październiku 2012 r. W 2013 r. z pola wydobyto 22.8 mld m. sześc. gazu, w b.r. przywiduje się produkcję 38,4 mld m. sześc. W czwartym kwartale 2017 r. wydobycie z pola Bowanenkowo wyniesie ok. 115 mld m. sześc. rocznie, zaś w dłuższej perspektywie, roczna produkcja samego gazu ma wzrosnąć do 140 mld m. sześc. Nie podano wolumenu wydobycia ropy i kondensatu.

Pole Bowanenkowo zostało odkryte w październiku 1971. Jest to unikalna kombinacja złóż węglowodorów. Wydobywalne zasoby wynoszą prawie 5 bln m. sześc. gazu, ropy 5,7 mln ton i kondensatu prawie 112 mln ton. Pole znajduje się na półwyspie Jamał w odległości 340 km od miejscowości Nowy Port. Nazwano je od nazwiska geofizyka i inżyniera Wadima Dmitrijewicza Bowanenko (1930-1968), badacza zasobów ropy i gazu na półwyspie Jamał-Nienieckim. Zasoby pola są bardzo duże, ale są to jedyne nowe w eksploatacji złoża w Rosji, dające perspektywę dużego wydobycia przez około 30 lat.

Ropa przestaje tanieć ale Rosja rozważa obniżenie wydobycia

(Bloomberg/Globes/Teresa Wójcik/Sputnik/Wojciech Jakóbik)

W niedzielę w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbyła się X Arabska Konferencja Energetyczna, na której minister ds. energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Mohammed Faraj al-Mazrui ponownie poparł decyzję OPEC utrzymującą na dotychczasowym poziomie własne wydobycie ropy. „Ta decyzja daje czas na samoistne ustabilizowanie sytuacji na globalnym rynku surowca. Mamy w związku z tym nadzieję, że producenci ropy z krajów nienależących do OPEC obniżą wydobycie, bo nadpodaż psuje rynek. Jeśli tak się stanie – sytuacja powróci do normalności wystarczająco szybko” – powiedział. Z kolei sekretarz generalny OPEC Abdullah Salem El-Badri w rozmowie z dziennikarzami zapewniał, że „światowa cena ropy może wrócić do równowagi do końca 2015 roku”. Dodał jednak, że„dopiero w drugiej połowie 2015 r. okaże się jak rynek będzie reagować na takie niskie ceny.”

Al-Mazrui przekonywał na konferencji, że arabskie kraje OPEC liczą się z tym, że znaczny spadek cen ropy miał wpływ na sytuację gospodarczą wielu państw produkujących ropę. Jego zdaniem, więc „konieczne jest opracowanie środków, które będą stabilizować rynek surowców energetycznych, a tym samym wzmocnią pozycję kartelu na światowym rynku ropy. „

Oceniając sytuację globalną, minister ropy i zasobów mineralnych Arabii Saudyjskiej Ali bin Ibrahim Al-Naimi, wyraził przekonanie, że „rynek ropy sam spowoduje niebawem wzrost ceny globalnej”. Minister kolejny raz podkreślił, że jego państwo nie może zredukować poziomu wydobycia ropy i jednocześnie zachować swój udział w rynku globalnym. Podobna jest sytuacja także innych członków OPEC. Zdaniem ministra Al-Naimiego, za spadek cen ropy są odpowiedzialne kraje, które nie są członkami kartelu. „Arabia Saudyjska i niektóre inne kraje szukały sposobów ustabilizowania globalnego rynku, ale brak współpracy producentów spoza OPEC, rozpowszechnianie dezinformacji i spekulacja doprowadziły do ​​drastycznego spadku cen” – powiedział minister.

Kraje OPEC na spotkaniu, które odbyło się w dniu 27 listopada w Wiedniu, postanowiły utrzymać kontyngent wydobycia ropy na poziomie 30 mln baryłek dziennie na kraj. Decyzja ta doprowadziła do dalszego spadku światowych cen.

W świetle tych zmian rosyjskie ministerstwo energetyki przyznaje, że Rosja może zmniejszyć wydobycie ropy naftowej, ze względu na „obecną sytuację ekonomiczną w kraju”, która jest skutkiem taniejącej ropy i rubla. Według ministra Aleksandra Nowaka spadnie wydobycie na starych złożach, ale będzie dalej rosło na nowoodkrytych jak Prirazłomnoje, Imilorskoje, Trebs i Totw.

Nowak przyznaje, że „kiedy nasi zachodni partnerzy opuszczają rosyjskie projekty wydobywcze wbrew ich woli ze względu na sankcje Zachodu, musimy rozwiązać jednocześnie dwa problemy: znaleźć nowych partnerów i zastąpić technologię dostarczaną przez starych”. Rosjanie liczą w tym kontekście na firmy hinduskie i chińskie, ale te nie posiadają know how równego firmom zachodnim.

Tymczasem ceny ropy naftowej w poniedziałek rosły nieznacznie powyżej poziomu 60 dolarów za baryłkę w odpowiedzi na lepsze dane gospodarcze z Azji oraz przekonanie analityków, że Brent do końca bieżacego roku nie spadnie poniżej tego poziomu. Ropa Brent kosztowała dziś rano 62,23 dolara za baryłkę a U.S Crude 57,82 dolara.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s