Wschodni Program Gazowy Rosji. Jest zagrożony ze względu na sankcje Zachodu ograniczające dostęp kapitału i sprzętu.
Wschodni Program Gazowy Rosji. Jest zagrożony ze względu na sankcje Zachodu ograniczające dostęp kapitału i sprzętu.

Autorski przegląd informacji o energetyce

MG: Rośnie liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

(Ministerstwo Gospodarki)

Już 58% Polaków jest za rozwojem energetyki jądrowej w Polsce i jest to najwyższy poziom poparcia spośród wszystkich przeprowadzonych do tej pory badań realizowanych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. To właśnie w rozwoju tego źródła energii Polacy widzą sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi oraz na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wyniki badania realizowanego przez MillwardBrown na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wskazują, że większość Polaków (58%) popiera budowę elektrowni jądrowej w kraju, 35% sprzeciwia się jej, a 7% nie ma zdania na ten temat. W porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami, w przypadku liczby zwolenników jest to wzrost o 8 punktów procentowych, a w przypadku przeciwników – spadek z poziomu 42%. Wzrosła także liczba osób (z 58% do 61%) będących zdania, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, traktując je jako niskoemisyjne źródło energii.

Aż 68% Polaków uważa, że elektrownie jądrowe są dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, co zaskakuje, bowiem we wcześniejszych badaniach ten obszar postrzegania rozwoju energetyki jądrowej nie był badany. Niewątpliwie na postawy Polaków miał wpływ konflikt na Ukrainie i związany z nim wzrost obaw o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Zgodnie z wynikami z poprzednich badań, 93% respondentów, uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej. Co piąty Polak ocenia swój stan wiedzy na temat energetyki jądrowej jako niedostateczny lub mierny, 32% – jako dostateczny, 31% – jako dobry, a 15% – bardzo dobry lub celujący. Warto zaznaczyć, że obecnie odsetek osób oceniających swoją wiedzę na temat energii jądrowej co najmniej bardzo dobrze był najwyższy spośród wszystkich do tej pory przeprowadzonych pomiarów (o 3 p.p. więcej niż rok wcześniej). Najniższa zaś była suma osób negatywnie (niedostatecznie i miernie) oceniających swoją wiedzę – 21%.

Najbardziej interesującym dla Polaków zagadnieniem związanym z energetyką jądrową jest „Bezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi”. Za interesujące uznało je 88% respondentów, w tym 58% osób jest bardzo zainteresowanych. Swoją wiedzę w następujących temat chciałoby pogłębić 80% Polaków: „Gdzie i jak składowane są odpady z elektrowni jądrowej”, „Wpływ energetyki jądrowej na środowisko naturalne” oraz „Obecna sytuacja energetyczna w Polsce i prognozy na przyszłość”. Najmniej zajmującymi Polaków tematami jest „Wykorzystywanie energetyki jądrowej w innych krajach w Europie” „Koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce” oraz „Jak działa elektrownia jądrowa, jak wytwarzany jest prąd”.

Preferencje Polaków co do rozważanych lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce pozostają bez zmian. Spośród trzech prezentowanych lokalizacji zdecydowanie najczęściej wybierany jest Żarnowiec.

Sondaż CATI został zrealizowany w listopadzie br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie respondentów. Miał na celu porównanie wyników z pomiarami zrealizowanymi w 2013 r. i w 2012 r.

Węgry uruchomią ponownie dostawy gazu na Ukrainę

(Wojciech Jakóbik)

Węgierski FGSZ poinformował, że dostawy gazu ziemnego przy użyciu węgierskich rur na Ukrainę mogą ponownie ruszyć po tym jak Węgrzy napełnili swoje magazyny gazowe, co było rzekomą przyczyną zablokowania rewersu 25 września. FGSZ podał, że za pomocą jego rur nad Dniepr może płynąć 16,8 mln m3 dziennie lub maksymalnie 6,1 mld m3 rocznie. Dostępność zależy jednak od warunków technicznych oraz komercyjnych.

Tymczasem słowacki Eustream poinformował o dalszym opóźnieniu uruchomienia połączenia gazowego między Słowacją a Węgrami spowodowany technicznymi problemami i bezczynnością po stronie węgierskiej. Połączenie miało ruszyć w lutym przyszłego roku ale może zostać uruchomione później. Eustream deklaruje pełną gotowość do zakończenia prac przy inwestycji.

Kupno złóż Lewiatan było nielegalne?

(Wojciech Jakóbik)

Izraelski urząd antymonopolowy nazwał konsorcjum Delek Group i amerykańskiego Noble Energy kartelem i uznał, że nadal może ogłosić nielegalność kupna złóż Lewiatan. Zdaniem urzędu owe firmy mają zbyt dużą kontrolę nad tymi zasobnymi złożami, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Rozważa przejęcie złóż.

Rosja potwierdza: Turkish Stream zastąpi South Stream

(Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Aleksander Nowak i Peter Siyarto spotkali się aby omówić rezygnację Rosji z projektu South Stream, który był aktywnie wspierany przez Budapeszt. Minister energetyki Rosji Nowak w rozmowie ze swoim węgierskim odpowiednikiem ocenił, że ta decyzja jest skutkiem zablokowania projektu przez Komisję Europejską oraz podporządkowanie się temu ruchowi przez kluczowy dla projektu kraj, czyli Bułgarie. Rosjanin zapewnił, że Gazprom pozostanie godnym zaufania dostawcą gazu ziemnego dla Węgier. Dodał, że dalsza współpraca jest realna ale już nie w ramach projektu South Stream.

Wicedyrektor Gazpromu Aleksander Miedwiediew po raz kolejny przekonywał, że Gazociąg Południowy zostanie zastąpiony przez Turkish Stream, kolejną po Blue Stream rurę z Rosji do Turcji. Projekt nie ma jeszcze inwestorów i nieznane jest stanowisko firm zachodnich zaangażowanych wcześniej w South Stream wobec nowej propozycji. Moskwa nie skonsultowała z nimi rezygnacji z budowy.

Czarne chmury nad Rosnieftem. Kreml wystawia firmom rachunki za kryzys

(Wojciech Jakóbik)

Rosyjski Rosnieft i bank Morgan Stanley potwierdziły, że przyczyną rezygnacji z umowy o zakupie oddziału amerykańskiej instytucji zajmującej się handlem ropą było wprowadzenie sankcji zachodnich przeciwko Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainie. To nie koniec problemów firmy Igora Sieczina.

Zdaniem byłego ministra finansów Rosji Aleksieja Kudrina sprzedaż obligacji Rosnieftu szkodzi rublowi. 11 grudnia firma sprzedała papiery wartościowe na sumę 625 mld rubli. Obserwatorzy wskazywali na nierynkowy charakter tej transakcji – pisze Gazeta.ru. Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczin broni się, że nie próbował w ten sposób kupować obcej waluty. Dodaje, że w każdej chwili może sprzedać swoje rezerwy dolarów i innych walut, jeżeli taka będzie decyzja Rady Ministrów. Sieczin zapewnia, że jest w tym zakresie w stałym kontakcie z władzami.

Kudrin uważa ten komentarz za emocjonalny i nieadekwatny do sytuacji. Jego zdaniem rynek spodziewa się, że banki kupią obligacje Rosnieftu, kiedy będą chciały zwiększyć płynność na rynku. To oczekiwanie uderza w wartość rubla.

22 grudnia Rosnieft opłacił 7 mld dolarów długu za kupno TNK-BP. Tymczasem wskutek spadku wartości rubla firma staniała do 35,6 mld dolarów czyli mniej niż koszt zakupu wspomnianego TNK-BP w wysokości 54,5 mld dolarów przeprowadzonego w zeszłym roku.

Rosnieft poinformował także o możliwości zawieszenia projektów arktycznych. Chociaż zgodnie z ogłaszana przez Kreml polityką energetyczną, jego firmy miały dokonać zwrotu do Azji, ze względu na brak współpracy spółek jak amerykański Exxon Mobil, Rosnieft i inne spółki nie są w stanie udźwignąć kapitałowo oraz technologicznie zaawansowanego wydobycia w Arktyce. Także niska cena ropy naftowej uderza w rentowność takich przedsięwzięć.

Kommiesant obliczył, ze jeśli firmy rosyjskie sprzedają większość rezerw zagranicznej waluty, do budżetu wpłynie nawet 1 miliard dolarów zysku. 18 grudnia rząd zobowiązał pięć największych firm państwowych na czele z Rosnieftem i Gazpromem do sprzedaży 20-25 procent zagranicznych walut w ich posiadaniu dziennie. Kommiersant wskazuje, że może pojawić się kolejna dyrektywa zmuszająca firmy do dalszych wyrzeczeń.

Rewizja projektu Siła Syberii. Może osiągnąć większą przepustowość niż South Stream

(Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował gazetę Kommiersant o tym, że rząd pracuje nad rewizją projektu gazociągu do Chin o nazwie Siła Syberii.

Pierwotnie zakładał on pełną kontrolę Gazpromu nad rurą ale ze względu na problemy finansowe i logistyczne, rozważa budowę rury o większej przepustowości lub drugiej jej nitki (po nowej trasie), która znajdowałaby się pod kontrolą „niezależnych producentów” jak Rosnieft i Novatek.

Nowak podkreślił jednak, że niezależnie od decyzji Gazprom pozostanie jedynym eksporterem surowca i będzie pośredniczył w jego sprzedaży od innych producentów do klientów azjatyckich. Zdaniem ministra przepustowość rury mogłaby wzrosnąć z planowanych 38 nawet do 80 mld m3 rocznie.

Dostawy rurą mają ruszyć w 2018 roku ale projekt jest zagrożony opóźnieniami. Azjatyckie projekty energetyczne Rosji stoją pod znakiem zapytania w obliczu taniejącej ropy naftowej i sankcji Zachodu.

Więcej o ich problemach w analizie: Gazprom zabija jeden projekt chiński drugim

Saudowie odmawiają udziału w rynku ropy nieefektywnym projektom

(Niezawisimaja/Wojciech Jakóbik)

Arabia Saudyjska nie obawia się spadku cen ropy. – Jak bardzo nie spadłaby cena ropy naftowej, w interesie OPEC nie leży zmniejszanie eksportu – powiedział saudyjski minister ropy naftowej Ali al-Naimi. – Niezależnie od tego czy będzie kosztować 20, 40, 50 czy 60 dolarów za baryłkę. To nie ma znaczenia – dodał.

– Jeśli Arabia zmniejszy wydobycie, ceny pójdą w górę a nasze udziały w rynku przejmą Rosjanie, Brazylijczycy i poszukiwacze ropy łupkowej z USA – ocenił polityk. Podkreślił, że kraje Zatoki Perskiej poradzą sobie nawet z długotrwałym spadkiem ceny surowca, bo realny koszt wydobycia to 4-5 dolarów za baryłkę. Stwierdził, że projekty w Brazylii, Zachodniej Afryce i Arktyce będą musiały ciąć wydobycie pierwsze, ze względu na wyższe koszty wydobycia. – Tylko kraje  wydobywające ropę naftową z wysoką efektywnością zasługują na udziały na rynku.

W ten sposób odniósł się do spekulacji o spisku amerykańsko-saudyjskim wymierzonym w Rosję. – Mówienie o takich spiskach jest całkowicie nieuzasadnione i pokazuje niezrozumienie w pewnych kręgach – mówił Al-Naimi. – Nasza strategia jest oparta ściśle na założeniach ekonomicznych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s