Wesołych Świąt! PGNiG powiększyło magazyn gazu Kosakowo. Moody’s obniża ocenę Gazpromu. Ropa nadal tania

Merry ChristmasAutorski przegląd informacji o energetyce (oraz serdeczne życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla moich czytelników)

PGNiG powiększyło podziemny magazyn Kosakowo o kolejne dwie komory

(PGNiG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA powiększyło kawernowy podziemny magazyn gazu Kosakowo w północnej Polsce o kolejne dwie komory oraz wywierciło pięć otworów do budowy następnych komór.

Pojemność czynną obu komór  udało się zwiększyć o 13% w stosunku do planowanej. Ich łączna pojemność czynna wynosić będzie 57,8 mln m3 gazu zamiast planowanych 51,2 mln m3. Nowe komory zostały przekazane do próbnej eksploatacji celem przygotowania parametrów i charakterystyk pracy budowanego magazynu. Przyrost pojemności czynnej związany z wykonaniem większych kawern solnych był możliwy dzięki sprzyjającym warunkom geologiczno – złożowym występującym w pokładowym złożu soli „Mechelinki”.

Po dodaniu dwóch komór magazyn Kosakowo będzie się składał z czterech komór o łącznej pojemności 119 mln m sześc. po ustabilizowaniu warunków geomechanicznych i termodynamicznych. Odbioru końcowego komór dokonano 22 grudnia 2014 r.

Przekazane do eksploatacji komory K-2 i K-3 wchodzą w zakres Projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego zakończenie przypada w 2015 roku.

Ponadto, w grudniu 2014 r. PGNiG przekazało wykonawcy budowy komór magazynowych czyli spółce OSM Sp. z o.o. pięć wywierconych w złożu soli otworów do budowy następnych komór magazynowych. Wykonawcą wierceń była spółka Exalo Drilling z GK PGNiG.

Dalsza budowa magazynu obejmuje zakończenie Projektu unijnego obejmującego wykonanie czterech komór w 2015 roku – uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 100 mln m3 gazu ziemnego,  zakończenie budowy w 2021 roku klastrów A i B obejmujących wykonanie 10 komór – uzyskanie pojemności czynnej co najmniej 250 mln m3 gazu oraz budowę klastrów C i D – obecnie w fazie projektowej. Wybudowane komory będą przekazywane sukcesywnie do eksploatacji, a nowe zdolności magazynowe będą udostępniane na zasadach TPA.

PGNiG SA szacuje, że w związku ze sprzyjającymi warunkami geologiczno – złożowymi występującymi w pokładowym złożu soli „Mechelinki” jest możliwe uzyskanie w 2021 roku pojemności czynnej ok. 300 mln m3 gazu, a po wybudowaniu klastrów C i D pojemność czynna magazynu KPMG Kosakowo może wynieść ok. 600 mln m3 gazu.

Magazyn poprawi warunki przesyłu gazu na Pomorzu, a w szczególności zapewni ciągłość dostaw oraz zwiększenie możliwości podłączenia do systemu nowych odbiorców.

Moc zatłaczania gazu do magazynu będzie wynosić 100.000 m3/h, a wytłaczania 400.000 m3/h.

Litwa odebrała pierwszy komercyjny transport LNG

(Wojciech Jakóbik)

We wtorek 23 grudnia Litgas oderał 141 tysięcy m3 gazu skroplonego dostarczonego do kłajpedzkiego terminala FSRU „Niepodległość”. Ma on zostać sprzedany dostawcom gazu i energii elektrycznej.

Na mocy umowy gazowej Litgas-Statoil, Litwini będą odbierać rocznie 540 mln m3 LNG.

W ukraińskich magazynach gazowych jest 12 mld m3 surowca

(MSZ)

Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) przedstawiło informację o aktualnie zgromadzonych w podziemnych zbiornikach NAK „Naftogaz Ukrainy” zapasach gazu ziemnego.

Zgodnie z tą informacją, na dzień 21 grudnia 2014 r. w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 12,14 mld m3 gazu ziemnego, czyli podziemne zbiorniki wypełnione są w 38%.

Na kontynentalnej części Ukrainy znajduje się 12 podziemnych zbiorników gazu o pojemności 31 mld m3.

ENI chce dalej szukać gazu łupkowego na Ukrainie

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Po spotkaniu władz ukraińskich z przedstawicielami włoskiej firmy ENI, spółka zakomunikowała, że zostaje na Ukrainie i planuje dalsze prace w ramach poszukiwań węglowodorów w złożach łupkowych na terenie kraju. ENI posiada koncesje poszukiwawcze na zachodzie Ukrainy w okolicach Lwowa.

Tymczasem amerykański Chevron ogłosił już, że opuszcza koncesję Oleska.

Część firm obawia się podwyższenia podatku od wydobycia, które planuje Kijów ale Ukraińcy przekonują, że regulacja będzie dotyczyła tylko nowych umów koncesyjnych.

Moody’s obniża ocenę Gazpromu

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Agencja Moody’s obniżyła rating rezerw zagranicznej waluty dla Gazpromu do Baa2 z perspektywą negatywną.

Analitycy tłumaczą swoją decyzję trwającym, przewlekłym i szybkim pogorszeniu środowiska biznesowego w Rosji oraz zwiększonym ryzykiem długiego i bolesnego spowolnienia gospodarczego.

Razem z Gazpromem w ratingach straciło ponad 60 rosyjskich firm.

Tymczasem gazowy gigant został zmuszony do cięcia inwestycji na 2015 rok. W oparciu o wyniki z 2014 roku program inwestycyjny na 2015 rok  zakłada wydatki na sumę 840,35 mld rubli. Z tych środków ma opłacić między innymi studium opłacalności dla Gazociągu Ałtaj z Rosji do Chin. Priorytetem ma być zwiększenie wydobycia ze złóż jamalskich, budowa systemu gazowego w Jakucji (w tym projekt Siła Syberii), budowa rur Korytarza Południowego (South Stream lub inny projekt) oraz rozbudowa magazynów gazowych.

Ropa nadal tania

(Wojciech Jakóbik)

Departament Handlu USA zrewidował dane na temat wzrostu gospodarczego w okresie lipiec-wrzesień 2014 o jeden procent do poziomu 5 procent.

W efekcie ropa WTI zyskała 1,3 procent wartości i kosztowała we wtorek 56 dolarów za baryłkę w kontraktach na styczeń.

U.S Crude nadal krąży wokół poziomu 50 dolarów, po poniedziałkowej deklaracji Arabii Saudyjskiej, że ta nie zamierza zmniejszać eksportu surowca.

Brent staniał w środę do 61 dolarów za baryłkę, co ma być powodem najwyższej ceny dolara od dziewięciu lat.

Odpowiedź rynku na dane z USA jest warunkowana oświadczeniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że tania ropa jest „strzałem w stopę dla światowej gospodarki”.

Największy problem z tanią ropą ma Wenezuela, której grozi załamanie budżetowe. Dochody z eksportu czarnego surowca stanowią 95 procent dochodów tego kraju. Według Wall Street Journal ryzyko bankructwa Wenezueli w 2015 roku wynosi 61 procent.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s