Projekt Jamał LNG
Projekt Jamał LNG

Autorski przegląd informacji o energetyce

Wzrosła moc osiągalna Elektrowni Bełchatów

(CIRE)

14 stycznia został przekazany do eksploatacji po kompleksowej modernizacji blok nr 11 – poinformowało PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Po modernizacji moc bloku wzrosła do 390 MW i moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi obecnie 5400 MW.

Dzięki modernizacji moc bloku nr 11 wzrosła z ok. 370 MW do 390 MW, a całkowita moc osiągalna Elektrowni Bełchatów z 5 380 MW do 5 400 MW.

Kompleksowa modernizacja bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów trwa od 2007 roku. Zmodernizowano już bloki nr 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 11. Obecnie w bełchatowskiej elektrowni trwa rozruch bloku nr 12. Jego synchronizacja przewidziana jest w przyszłym miesiącu. W ramach programu będą jeszcze modernizowane bloki 9 i 10. Po zakończeniu modernizacji tych trzech bloków moc Elektrowni Bełchatów na wzrosnąć o dalsze 60 MW (3 x 20 MW).

Naftogaz przekazał Gazpromowi dopłatę za gaz. Sprowadza więcej surowca z Europy

(TASS/Nadra Ukrainy/AFP/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Gazprom otrzymał od ukraińskiej spółki Naftogaz 70 mln dol. dopłaty za dostawy gazu w styczniu. W grudniu ub.r. firma otrzymała od Naftogazu 150 mln dol., jako przedpłatę za styczeń.

Według informacji służby prasowej Gazpromu, szef koncernu Aleksiej Miller poinformował premiera Dmitrija Miedwiediewa na spotkaniu w ub. tygodniu, że po 1 kwietnia b.r. rosyjski gaz będzie sprzedawany Ukrainie „po cenach określonych w umowie”. Wtedy też skończy obowiązywać pakiet zimowy, czyli porozumienie Gazpromu i Naftogazu  w sprawie tymczasowego rabatu cenowego na dostawy.

Dyrektor Naftogazu Andrij Kobolew poinformował, że Ukraina sprowadza więcej gazu z krajów Unii Europejskiej. Dzienny import gazu z tego kierunku wyniósł 42,7 mln m3. To skutek zwiększenia importu przez rewers słowacki.

Ukraina dalej wypróżnia magazyny gazowe. Są one obecnie wypełnione w 30,39 procentach. 24 stycznia spoczywało w nich 9,709 mld m3 surowca.

Gazprom chce sprzedawać gaz z Jamał LNG do Azji

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom Marketing and Trading Singapore podpisał długoterminową umowę na handel gazem skroplonym z projektu Jamał LNG. Opiewa on na 20 lat i dostawy w ilości 2,9 mln ton LNG rocznie. Gazprom podaje, że większość surowca trafi do klientów hinduskich a cena będzie uzależniona od ceny ropy naftowej.

Projekt terminala Jamał LNG jest realizowany przez rosyjski Novatek (60 procent akcji), francuski Total i chińskie CNPC (po 20 procent). Ma zapewnić przepustowość 16,5 mln ton LNG rocznie ze złoża Południowe Tambejskoje, którego wydobycie ma ruszyć w 2017 roku. Zasoby gazu na tym obszarze mają wynosić do 907 mld m. sześc. Z tej ilości do 3 mln rocznie może przejąć Gazprom na mocy umowy ze spółką-córką Novateku – Jamał Trade z 23 maja 2014 roku.

Choć umowa z Gazprom Marketing and Trading Singapore rezerwuje jamalskie LNG na potrzeby ekspansji Gazpromu w Azji, to realizacja projektu Jamał LNG stoi pod znakiem zapytania w obliczu sankcji zachodnich odcinających Novatek od kapitału. Dotąd nie zgłosił się inwestor gotów do wsparcia inwestycji zamiast zachodnich banków. Nie będzie kredytowany przez chińskie banki, choć jednym z udziałowców projektu jest CNPC.

31 grudnia 2014 roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret przyznający 150 mld rubli  (3,9 mld dol.) z Narodowego Funduszu Emerytalnego na inwestycję Jamał LNG. Jest to realizacja zapowiedzi rządu rosyjskiego z września b.r. (BiznesAlert.pl, 23 września 2014 r.). Dekret został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej rządu rosyjskiego. Dofinansowanie z tego Funduszu jest zagwarantowane emisją obligacji Jamał LNG. Dokument został podpisany 27 grudnia 2014 r., zmienia on rozporządzenie rządu rosyjskiego w sprawie budowy instalacji LNG na Półwyspie Jamalskim.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading