Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)
Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Ustawa o OZE w Senacie. MG wnosi wniosek o odrzucenie poprawki prosumenckiej

(Gramwzielone/CIRE)

Podczas wczorajszego posiedzenia senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Środowiska przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki zgłosił poprawkę mającą na celu odrzucenie przez Senat przyjętej wcześniej przez Sejm tzw. poprawki prosumenckiej.

Podczas procedowania projektu ustawy o OZE przez senackie komisje gospodarki i środowiska Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, zgłosił serię poprawek do projektu ustawy o OZE przyjętego 16 stycznia przez Sejm.

Wśród poprawek zgłoszonych dzisiaj przez resort gospodarki znalazła się poprawka mająca na celu wykreślenie z przyjętej wcześniej przez Sejm ustawy o OZE ustępów 10-13, 15-18 oraz 20 z artykułu 41 dotyczących tzw. poprawki Bramory, czyli wprowadzenia taryf gwarantowanych dla producentów energii w domowych instalacjach OZE.

Poprawka prosumencka wraz z całą ustawą o OZE będzie głosowana w Senacie w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Jeśli senatorowie odrzucą proponowane w niej większe wsparcie dla rozwoju energetyki obywatelskiej, wówczas poprawka zgłoszona przez posła PSL Artura Bramorę będzie ponownie głosowana w Sejmie, gdzie musi uzyskać bezwzględną większość.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

(Ministerstwo Gospodarki)

Prezydent Bronisław Komorowski 28 stycznia 2015 r. podpisał nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.  Zmiany, które wprowadza  ustawa pozwolą dostosować polskie przepisy do wymogów unijnej dyrektywy o promocji stosowania odnawialnych źródeł energii.

Nowelizacja dotyczy m.in. zmian definicji tj. „uznanego systemu certyfikacji”, „świadectwa” czy „poświadczenia” na takie, które gwarantują spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju, wymaganych przez Komisję Europejską.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni po opublikowaniu.

Litgas sprzeda LNG z Kłajpedy Estonii

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Litewski handlarz gazem Litgas podpisał umwoe na dostawy dla estońskich Eesti Energia i Alexela Group. W 2015 roku będzie słał 30 mln m3 gazu ziemnego z gazoportu FSRU stacjonującego w litewskim porcie. Dostawy dla Alexeli ruszą 1 lutego a dla Eesti 1 marca.

Rada UE przedłużyła sankcje wobec Rosji do września

(Wojciech Jakóbik)

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej zapadła decyzja o przedłużeniu obowiązywania sankcji wobec Rosji do września 2015 roku, kiedy ulegną ponownej rewizji. To odpowiedź na utrzymujący się kryzys ukraiński wywołany przez agresję rosyjską.

Gdyby sankcje nie zostały przedłużone, ich okres obowiązywania zakończyłby się w marcu. Rada Unii Europejskiej poszerzyła także listę oficjeli krymskich, którzy będą objęci zakazem wstępu na teren Unii.

Sankcje wobec Rosji dotyczą sektorów: bankowego, obronnego i energetycznego, a także uwzględniają zakazy wizowe dla oficjeli z Rosji i okupowanego Krymu.

Turcja: Nigdy nie porzucimy TANAP

(Anadolu/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

W wywiadzie dla tureckiej agencji prasowej Anadolu minister spraw zagranicznych tego kraju Mevlut Cavusoglu ocenił, że Ankara „nigdy nie porzuci realizacji tak ważnego projektu”, jakim jest budowa Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Dzięki niemu azerski gaz miałby docierać do Turcji i Europy stanowiąc istotne źródło dywersyfikacji dostaw w stosunku do surowca rosyjskiego.

Cavusoglu twierdzi, że nie ma przeszkód dla realizacji TANAP. Podkreślił, że współpraca z Azerbejdżanem jest udana. Podkreślił, że współpracą przy projekcie jest zainteresowany Turkmenistan.

W ten sposób uspokaja obawy tych, którzy poważnie potraktowali słowa ministra energetyki Turcji Tanera Yildiza, który przyznał, że między Turkish Stream a Gazociągiem Transnanatolijskim (TANAP) rozpoczęła się „zdrowa rywalizacja”. Wcześniej przekonywał, że nie ma takiego zagrożenia, Przez TANAP ma w przyszłości płynąc do Europy kaspijski gaz z Azerbejdżanu, Iranu, Turkmenistanu i innych państw.

Budowę Turkish Stream będzie realizować spółka zależna Gazpromu, Gazprom-Ruskaja. Według najnowszych zapowiedzi, Moskwa jest gotowa zrealizować zamiast South Stream biegnącego do Bułgarii gazociąg do Turcji i zbudować hub na granicy tego kraju z Grecją. Miller zalecił państwom europejskim, aby szybko wybudowały infrastrukturę przesyłową prowadzącą do tego planowanego hubu, aby mogły nabywać gaz z Rosji.

Tymczasem w związku z porzuceniem projektu South Stream przez Rosjan Unia Europejska chce zwiększenia przepustowość Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) do 20 mld m3 sześciennych.

Porozumienie zostało osiągnięte podczas zeszłotygodniowego spotkania prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, ministra energetyki i zasobów naturalnych Turcji Tanera Yildiz’a oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczowicza.

Projekt TANAP zakłada budowę gazociągu z azerskiego pola Szach Deniz przez Gruzję, Turcję, do Grecji. Skąd dalej przez Albanię do południowych granic Włoch doprowadzi go Gazociąg Transadriatycki (TAP). Przez TANAP planowane jest dostarczenie 6 mld m3 gazu do Turcji oraz 10 miliardów m3 do Europy. W przyszłości pojemności gazociągu może zostać zwiększona do 31 mld m3.

– TANAP będzie jedwabnym szlakiem w sferze energetyki – powiedział turecki premier Ahmed Davudoglu.

Deloitte przeprowadzi audyt w Naftogazie

(Wojciech Jakóbik)

Niezależny audytor Deloitte przeprowadzi audyt oświadczeń finansowych ukraińskiego Naftogazu za 2014 rok oraz kwartalne i roczne zeznania z 2015 roku. Deloitte został wybrany w przetargu.

W ukraińskich zbiornikach gazu pod kontrolą Naftogazu znajdowało się na dzień 27 stycznia 2015 r. w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 9,5 mld. Były zatem wypełnione w 29,85 procentach.

Rosja bagatelizuje współpracę energetyczną Ukrainy i Chin

(Sputnik/Wojciech Jakóbik)

Rosyjska Izba Handlu i Komisja do spraw Strategicznego Rozwoju Sektora Energetycznego i Paliw oceniły, że planowana przez Ukrainę współpraca w sektorze gazowym z Chinami jest nieopłacalna ale korzystna politycznie.

Rosjanie twierdzą, że zgazowanie węgla, które Państwo Środka miałoby rozwijać w kraju Tarasa Szewczenki nie przyniesie oszczędności w zużyciu gazu, ponieważ jest nieopłacalne. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa Ukrainy jest to jednak dobra decyzja – przyznaje Rustam Tankajew, dyrektor wspomnianej Komisji.

Jak informowaliśmy wczoraj, podczas spotkania z ambasadorem Chin na Ukrainie Zhangiem Siyunem, minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn ocenił, że dzięki oszczędnościom i poprawie efektywności jego kraj może zmniejszyć import gazu z Rosji do poziomu 4 mld m3 rocznie.

Demczyszyn podkreślił, że liczy na współpracę z Państwem Srodka w ramach modernizacji elektrociepłowni oraz zgazowania węgla. Projekty realizowane w oparciu o porozumienie międzyrządowe i dzięki pożyczce z Chin ma dać także 5000 miejsc pracy.

Na mocy porozumienia z 2012 roku Chiński Bank Narodowy pożyczy Naftogazowi 3,7 mld dolarów na wdrożenie programu zgazowania węgla.

– Normalny gaz jest kilka razy tańszy od syntetycznego – przekonuje Tankajew. – Ponadto do uzyskania gazu z węgla potrzebna jest budowa infrastruktury daleko droższej od zwykłej elektrociepłowni.

Rosyjski oficjel przyznał, że w obliczu problemów finansowych Ukraina musi sięgać po wszelkie rozwiązania na rzecz zmniejszenia zależności od importu surowców, który odbywa się głownie z terytorium Rosji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading