Dlaczego torpeduje się polski projekt LNG? Wywiad dla Onetu

Zdjęcie z wizyty na gazoporcie w Świnoujściu. Fot. Stefan Kulesza
Zdjęcie z wizyty na gazoporcie w Świnoujściu. Fot. Stefan Kulesza

Polsce potrzeba Ministerstwa Energetyki, a na projekt LNG nie możemy patrzeć tylko z perspektywy niekorzystnego kontraktu z Katarem. Jak wybić się na energetyczną niezależność oraz dlaczego wokół terminala w Świnoujściu pojawia się tyle sceptycznych opinii? O tym w rozmowie z Onet Biznes mówił Wojciech Jakóbik, ekspert Instytutu Jagiellońskiego i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Marcin Gawęda: Odejście Chevronu z Polski to symboliczny początek końca łupkowych aspiracji?

Wojciech Jakóbik: Koniec polskich łupków był  ogłaszany już wielokrotnie w różnych mediach. Zachęcam jednak, żeby do sprawy podchodzić ostrożnie. Należy krytykować rząd, że przez 3 lata męczył się z prawem dla sektora łupkowego, co mocno odstraszyło inwestorów. Z drugiej strony nie grzebałbym gazu łupkowego. W Polsce działają jeszcze inne firmy. Chevron to nie jest wszystko, z resztą zawsze może wrócić, gdy poprawią się warunki. Gazu łupkowego nikt nam przecież spod ziemi potajemnie nie wypompuje. Zadaniem rządu jest stworzenie jak najlepszych warunków, żeby umożliwić łupkową rewolucję. Tego zadania dotąd nie wykonaliśmy. W 2014 roku w Polsce mieliśmy ważne 93 koncesje na poszukiwania. To o 20 mniej niż w 2013 roku. W zeszłym roku wykonano tuzin odwiertów, czyli dwa razy mniej niż dwa lata temu. Obecnie główni polscy gracze to PGNiG oraz Orlen Upstream, a zagraniczni, bo nadal tacy są, to San Leon Energy oraz Lane Energy.

W kontekście budowy terminala LNG sceptycy mówią, że będziemy mieć gaz, ale będzie on drogi. Czy nam się to opłaca?

Kiedy negocjowano umowę katarską, wydawało się, że ceny są dla nas korzystne. To było w 2009 roku i wtedy wyglądało na to, że ceny katarskiego LNG będą konkurencyjne w stosunku do rosyjskiego gazu z rur. Później okazało się, że zapotrzebowanie na gaz w Europie jest małe. W tym czasie Japonia po katastrofie w Fukushimie odłącza część elektrowni atomowych i zaczęła sprowadzać do siebie istotne ilości LNG, podnosząc ceny. Niestety do tego doszły jeszcze zapisy kontraktu, o których możemy jedynie gdybać, bo są tajne, a które w połączeniu z innymi czynnikami sprawiły, że ceny gazu skroplonego w umowie są prawdopodobnie dwa razy wyższe niż gazu rosyjskiego.

Musimy jednak pamiętać, że to nie oznacza, że za 5 lat nie będzie inaczej. Dla przykładu taniejąca ropa naftowa, od której uzależnione są ceny dostaw od Gazpromu wpływa także na drastyczny spadek cen LNG na całym świecie, co będzie także długofalowo rzutowało na konkurencyjność dostaw przez Świnoujście. W tym momencie umowa katarska jest bardzo niekorzystna, a do tego nie zmniejszyliśmy zakupów w Rosji w 2010 roku, choć była ku temu okazja i sumując te zobowiązania – będziemy mieć nadwyżkę gazu. Nie powinniśmy przejmować się tym, że katarski gaz jest drogi, ale myśleć nad negocjacjami z Katarczykami, albo o wsparciu połączenia gazowego z Ukrainą. Być może sprzedaż tego gazu na Wschód może się opłacać. Nasza polityka energetyczna musi być bardziej konstruktywna i nie może opierać się tylko na reagowaniu na posunięcia Kremla, na rosyjską politykę faktów dokonanych.

Czyli zawsze jesteśmy krok za Rosjanami, za ich polityką energetyczną?

Jest tak, ponieważ Rosjanie planują na dekady, a my niestety tylko na długość jednej kadencji Sejmu. Co rząd, to rewolucja w polityce energetycznej. Jedną z odpowiedzi na to jest organizowanie Unii Energetycznej, rozumianej jako sojuszu państw, które działają na rzecz dywersyfikacji, połączenia gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi albo dążących do sprowadzania węglowodorów przez gazoporty i naftoporty. Jednakże w kraju tylko aktywna postawa w naszym wydaniu może spowodować, że przejmiemy inicjatywę i będziemy prowadzić suwerenną politykę energetyczną. W tym kontekście gazoport może być bardzo ważnym narzędziem, ale to tylko zależy od nas.

Litwini też mają terminal, może inny niż nasz, ale część komentatorów podkreśla, że jak na nasz region to wystarczy.

Dla potrzeb Litwinów jest to dobra inwestycja, chociaż i oni postanowili ostatnio, że dobudują zbiorniki na LNG na lądzie, w pobliżu pływającego terminala, który wydzierżawili. W ten sposób wyrównują braki, jakie ma okręt do regazyfikacji, w przeciwieństwie do lądowego gazoportu jak w Świnoujściu. Tak, czy inaczej w regionie terminale będą powstawać, a rynek LNG będzie rósł. Kolejny obiekt będzie najprawdopodobniej w Finlandii, a może w Obwodzie kalinigradzkim lub na Półwyspie Jamalskim. Polska musi się troszczyć o to, żeby mieć punkt dostępu do światowego rynku gazu i w ten sposób uniezależnić się całkowicie od lokalnego rynku gazu. Wtedy będziemy mogli wybierać w dostawcach. Litewska inwestycja ma zupełnie inną skalę i potencjał.

Polski gazoport wpisany jest w europejski plan budowy korytarza północ – południe. To będzie północny czubek wielkiego energetycznego kręgosłupa, który na południu łączyć się będzie z  gazoportem Adria LNG w Chorwacji. Ten system w połączeniu z potencjałem magazynowym na Ukrainie daje możliwość stworzenia bardzo płynnego i niezależnego rynku energii. Z tej też przyczyny poszczególne części tego systemu, a gazoport w Świnoujściu w szczególności, torpedowane są przez różne środowiska, że są za drogie, że to za duże przedsięwzięcie, że mogliśmy zrobić taki mniejszy, jak Litwini. Polska musi myśleć strategicznie, tak, jak państwo o konkretnej masie geopolitycznej. Musimy planować nie na 4 a na 40 lat do przodu. Gazoport jest właśnie takim długofalowym planem, pytanie tylko czy nie przegra z całym otoczeniem. Projekt ma potencjał, ale możemy go zabić regulacjami lub zbyt wysokimi obciążeniami czy też złymi umowami.

Polityka energetyczna Polski jest dość punktowa. Mamy ogólny zarys pomysłu na to, co chcemy zrobić. Mamy jakieś punkty, które chcemy ze sobą połączyć, ale nie potrafimy tego zrobić. Gdzie leży problem? Jak stworzyć jedną mapę drogową dla polskiej energetyki, która będzie spójna dla wszystkich następujących po sobie rządów?

Mamy sto różnych map. Ma je każdy resort, każda organizacja. Polską przypadłością jest spór o kompetencje w energetyce. O kompetencje kłócą się koalicjanci u władzy i właśnie dlatego jest ona rozdarta między Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Gospodarki czy Ministerstwo Finansów. Optymalnym byłoby stworzenie resortu energetyki, który prowadziłby długofalową politykę, miałby też swoich urzędników, kadry wykraczające doświadczeniem poza jedną kadencję. Generalnie zmieniałby się minister, ale wiedziałby, w jakie ramy wchodzi i czego od niego się oczekuje. Mechanizm byłby naoliwiony, a polityczny kierownik ministerstwa byłby jego menadżerem.

Niestety każda koalicja dzieli się energetyką, stąd bierze się opór w tej materii. To poboczny efekt naszego systemu politycznego, a głównie proporcjonalnego systemu liczenia głosów w wyborach. Rządzi zawsze koalicja a w tej zawsze trzeszczy, gdy przychodzi do podziału łupów. Energetyka to intratny sektor, bo w radach nadzorczych spółek jest pełno miejsc do obsadzenia. Ministerstwo energetyki powinno powstać dla dobra Polski. Pozwoliłoby to również budować Polakom wiarygodność w relacjach z partnerami zagranicznymi jak Rosja. Wszyscy wiedzieliby, że jak resort energetyki daje na coś zgodę, to robi to na poważnie. Jeśli broni górnictwa, to zamierza je obronić. Jeżeli decyduje się na postawienie elektrowni atomowej, to można na niego liczyć. Dziś czegoś takiego nie ma, a widać to dobrze choćby w górnictwie.

Źródło: Onet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s