Wschodni Program Gazowy Rosji. Jest zagrożony ze względu na sankcje Zachodu ograniczające dostęp kapitału i sprzętu.
Wschodni Program Gazowy Rosji. Jest zagrożony ze względu na sankcje Zachodu ograniczające dostęp kapitału i sprzętu.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Rosja nie zamierza przedłużać obniżki za dostawy gazu na Ukrainę

(Wojciech Jakóbik)

Pomimo sygnałów słanych przez Gazprom, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaprzeczył, jakoby firma była gotowa do przedłużenia obowiązywania obniżki na dostawy gazu na Ukrainę w ramach tzw. pakietu letniego.

– Takie postulaty pojawiają się od czasu do czasu po stronie ukraińskiej – mówił Miedwiediew. – Jednak Gazprom powinien bazować na istniejącym kontrakcie i wszelkie rozmowy o innych dokumentach są nieuprawnione. To głównie myślenie życzeniowe i PR niektórych obywateli Ukrainy – dodał, odnosząc się do tymczasowego porozumienia w sprawie obniżki obowiązującego do końca marca pod nazwą pakietu zimowego.

– Wszystkie warunki dostaw są obecnie zdefiniowane w kontrakcie i nie ma potrzeby dodawania do niego poprawek czy dodatków po 1 kwietnia – zakończył polityk. Ocenił, że rabat w wysokości 100 dolarów za 1000 m3 gazu jest możliwy ale tylko w ramach obniżki opłat eksportowych, która byłaby „wyrazem dobrej woli Rosji”. Miedwiediew nie godzi się na zapisanie obniżki w kontrakcie.

Miedwiediew: Rosja musi przyjąć do wiadomości rewolucję energetyczną

(Wojciech Jakóbik)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przyznał,  że jego kraj nie może dłużej zaprzeczać efektom rewolucji energetycznej na świecie. Odpowiedzią Moskwy na zmieniające się realia ma być plan rozwoju energetyki do 2035 roku.

Strategia nie jest jeszcze jawna ale z doniesień Kommiersanta wynika, że Rosjanie zamierzają zmniejszyć wydobycie ropy naftowej o 10 procent do 476 mln ton przy jednoczesnym zwiększeniu eksportu o 15-17 procent do połowy trzeciej dekady tego wieku.

– Musimy zauważyć, że są nowe procedury, nowe technologie. Ceny spadły znacząco. Zapotrzebowanie na energię przenosi się w sposób gwałtowny do krajów rozwijających się. I jasne jest, że musimy wziąć pod uwagę, że konkurencja na rynkach energetycznych jest coraz trudniejsza – powiedział premier Rosji.

Rosjanie zamierzają podwoić dostawy węglowodorów na nowe rynki i zwiększyć wydobycie z Dalekiego Wschodu oraz Arktyki. To z kolei jest obecnie wstrzymywane przez sankcje Zachodu.

Rosyjska energetyka będzie oszczędzać. Rządowa komisja pomoże Rosnieftowi

(Reuters/Tass/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew zapowiedział wczoraj, że projekt strategii energetycznej do 2035 przewiduje, że w rosyjskim przemyśle naftowym maszyny i sprzęt z importu będą stanowić tylko 10 proc. całego parku.

Prace nad projektem strategii energetycznej Rosji do 2035 r. mają być zakończone do jesieni b.r. Strategia będzie obejmować ramowe plany dla sektorów ropy, gazu, węgla i energii elektrycznej – zapowiedział Miedwiediew. Dla tych wszystkich sektorów będzie „mniej łatwych pieniędzy”, co oznacza obcięcie inwestycji. Premier podkreślił też, że w rosyjskiej gospodarce występuje marnotrawstwo energii. „Nasza gospodarka jest bardzo rozrzutna, energochłonna o wiele bardziej niż w najważniejszych krajach rozwiniętych i rozwijających się, „ – powiedział premier”.  Zapowiedział, że rosyjska gospodarka musi przystosować się do zmian, jakie zachodzą w światowej branży energii, do rewolucji energetycznej wprowadzającej nowe technologie wydobywcze i przeróbcze surowców energetycznych.

Miedwiediew zapowiedział, że „rosyjski sektor ropy i gazu musi zwiększyć swoją obecność na nowych, szybko rozwijających się rynkach”, nie rezygnując z ważnego rynku europejskiego. „To jest konieczne, aby Rosja utrzymała swoją wiodącą pozycję w światowym sektorze ropy i gazu, jednak przy minimalizacji kosztów”.

W ramach przygotowań do oszczędności na wniosek rządu Rosnieft powołał Grupę Doradczą, która będzie pilnować, aby inwestycje firmy były realizowane we współpracy z krajowymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Mają one wzmocnić innowacyjność spółki Igora Sieczina. Jednocześnie w założeniu Moskwy uniezależnią Rosnieft od zachodnich kontraktorów. Dzięki temu firmy energetyczne jak wymieniona mają lepiej radzić sobie w walce o rynek azjatycki, kluczowy dla uniezależnienia sektora od klientów w Europie.

Więcej w analizie o przełączeniu sektora na ręczne sterowanie

Rosjanie zrezygnują z jednego gazociągu do Chin, by skorzystać na drugim?

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Trzy niezależne źródła w rosyjskim Gazpromie cytowane przez Reutersa twierdzą, że Rosja może odwlec budowę gazociągu Siła Syberii ze Wschodniej Syberii do Chin, na rzecz uruchomienia dostaw z zachodnich, już eksploatowanych złóż. Siła Syberii musiałaby czekać na rozwinięcie wydobycia w dopiero eksplorowanych zasobach.

Oficjalnie Rosja utrzymuje plan uruchomienia gazociągu w 2019 roku. Jednocześnie jednak nadała priorytet Gazociągowi Ałtaj, który czerpałby gaz ze złóż tych samych,  z których pobierane są dostawy dla Europy. Są one gotowe do wykorzystania a słanie ich do Chin dałoby Rosjanom przewagę w rozmowach z coraz trudniejszymi klientami europejskimi, bo lokowałoby zbędny gaz z rynku europejskiego w Państwie Środka.

Ponadto Ałtaj ma być tańszy. Trwają spekulacje na temat podpisania umowy w sprawie dostaw tym szlakiem w ilości około 30 mld m3 rocznie podczas najbliższego Dnia Zwycięstwa w Moskwie.

Michaił Korczemkin, rosyjski ekspert ds. energetyki niezależny od Kremla, przekonuje, że Ałtaj byłby mniej korzystny dla Pekinu, który musiałby podporządkować mu zmiany w swoim planie pięcioletnim. Chińczycy cytowani przez Reutersa przekonują, że Chiny potrzebują bardziej dostaw od Zachodu (Siła Syberii) niż Wschodu, ponieważ braki surowca notują na zachodnich rubieżach.

Rosjanie nie rozpoczęli jeszcze budowy żadnego z wymienionych gazociągów.

Więcej o rywalizacji projektów w analizie: Gazprom zabija jeden projekt chiński drugim

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading