RWE przeciwko podatkowi węglowemu. 100 tysięcy miejsc pracy zagrożone. Kołomojski nie chce kontroli działalności w Ukrtransnafcie

yogaAutorski przegląd informacji o energetyce

Łotwa też będzie miała gazoport?

(Wojciech Jakóbik)

Przedstawiciele Rygi odwiedzili Norwegię, gdzie rozmawiali z firmą Statoil na temat możliwości dostarczenia gazu skroplonego. W rozmowach ustalono, że jeśli Łotwa zbuduje swój gazoport, będzie mogła importować LNG z Norwegii. Byłoby to możliwe najwcześniej za trzy lata i po wdrożeniu reformy podług trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej.

Strony nie skonkretyzowały czy chodzi o obiekt do regazyfikacji LNG (FSRU) jak w Kłajpedzie, czy pełnowymiarowy terminal LNG jak ten budowany w Świnoujściu.

RWE przeciwko podatkowi węglowemu. 100 tysięcy miejsc pracy zagrożone

(Wojciech Jakóbik)

Niemiecka spółka RWE skrytykowała propozycję ministerstwa spraw gospodarczych i energetyki RFN zmierzającą do wprowadzenia podatku węglowego. Narodowy Instrument Ochrony Klimatu ma być powiązanym z europejskim systemem handlu emisjami i pozwolić na redukcję emisji o 22 mln ton.

Według RWE regulacja spowoduje zamknięcie wielu kopalni, ze względu na opłatę 18-20 euro do tony CO2. Ma też doprowadzić do redukcji emisji o 70 mln ton, bo większość firm będzie musiała zakończyć działalność jako nierentowną. Efektem ma być także eksport emisji za granicę. Krajowe firmy nie wyprodukują energii, więc zostanie ona kupiona za granicą, od firm, które w sposób rentowny wytwarzają energię z paliw kopalnych.

Zamkniętych lub zamrożonych ma zostać nie 10 a około 40 procent elektrowni węglowych w Niemczech, co poskutkuje ubytkiem 10 GW mocy z sieci elektroenergetycznej. Razem z odejściem od atomu, które ma trwać do 2025 roku zniknie nawet do 20 GW mocy. Jedynym remedium będzie import energii zza granicy, bo rozwój OZE nie usunie braku.

W związku z tym pracę możę stracić 30 tysięcy pracowników branży. Zniknie też około 70 tysięcy miejsc pracy pośrednio związanych z nią. Oznaczałoby to stratę do 8 mld euro rocznie zysków. Cena energii elektrycznej ma wzrosnąć o co najmniej 5 euro za MWh. Razem ze wzrostem wynikającym z odejścia od atomu (4 euro za MWh) dałaby wzrost cen energii elektrycznej o 30 procent.

RWE ostrzega, że proponowana regulacja może być formą dyskryminacji, której nie zaakceptuje Komisja Europejska i niemiecki Trybunał Konstytucyjny.

Bułgaria dalej forsuje swój hub gazowy

(Publics/Wojciech Jakóbik)

Dzięki pieniądzom europejskim Bułgargaz i rumuński Transgaz wybudują połączenie gazowe Bułgaria-Rumunia, co przybliży realizację pomysłu budowy węzła gazowego w kraju premiera Bojko Borysowa.

Jego zdaniem budowa hubu będzie łatwiejsza w realizacji niż rosyjski projekt Turkish Stream. Jego zdaniem przez interkonektor grecki do Bułgarii będzie można sprowadzać gaz z Azerbejdżanu i Rosji lub podmorskich zasobów bułgarskich w ilości do 30 mld m3 rocnzie. Zdaniem analityków ta liczba jest dalece przesadzona.

Borysow ponownie zaprzeczył, jakoby Rosjanie oficjalnie zatrzymali projekt South Stream.

Ciąg dalszy rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja

(Wojciech Jakóbik)

Spotkanie KE-Ukraina-Rosja w Brukseli z 20 marca nie przyniosło rozstrzygnięć. Jednakże Rosja poinformowała, że jest gotowa przedyskutować zasady dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę jeszcze przed wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie w tej sprawie.

Zimowy pakiet czyli tymczasowe porozumienie o rabacie na dostawy i zniesieniu klauzuli take or pay wygasa 31 marca. Rosja przekonuje, że wtedy klauzula zostanie odwieszona. Zdaniem ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka obecna umowa gazowa powinna zostać utrzymana w mocy i warunkach do 2019 roku kiedy skończy się jej termin obowiązywania. Cena ma być rewidowana co kwartał. Obecnie w ramach zimowego pakietu Ukraińcy płacą obniżoną cenę 329 dolarów za 1000 m3 rosyjskiego gazu.

Ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn przekonuje z kolei, że take or pay pozostanie w kontrakcie tylko nominalnie, bo Rosjanie nie wprowadzą kar za jej niewypełnienie. Klauzula ma w nim zostać ze względu na strategię rosyjską w arbitrażu. Oczekuje, że w drugim kwartale tego roku cena gazu z Rosji powinna wynieść około 250 dolarów za 1000 m3 razem z obniżką przyznaną w ramach pakietu zimowego. Kijów nie uważa, aby musiał w tej sprawie kierować kolejne formalne zgłoszenie o obniżkę.

Ukraińcy chcą nowego, letniego pakietu, który mógłby powtarzać warunki zimowego. Komisja Europejska chciałaby aby obowiązywał on już do końca 2016 roku, kiedy w Sztokholmie ma zapaść werdykt w sporze o zobowiązania między Gazpromem a Naftogazem.

Kołomojski nie chce kontroli działalności w Ukrtransnafcie

(Wojciech Jakóbik)

Oligarcha Igor Kołomojski, który odwiedził biuro Ukrtransnafty wraz z uzbrojoną eskportą i nie dopuścił do kontroli firmy poinformował, że ustalił z władzami ukraińskimi rozpoczęcie przetargu na audyt w firmie niezależny od pełniącego obowiązki dyrektora Ukrtransnafty Jurija Mirosznika.

Kołomojski nie zgodził się na przejęcie przez niego stanowiska w miejsce Oleksandra Lazorko, jego przyjaciela podejrzanego o nielegalny handel ropą naftową na czarnym rynku. Rada nadzorcza uznała, że jego miejsce powinien zająć Mirosznik.

Saudowie wiercą więcej

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Arabia Saudyjska zwiększa ilość wiertni naftowych w odpowiedzi na spadającą ich ilość w USA.

Rijad wykorzystuje swą zdolność do szybkiej zmiany wydobycia w celu utrzymania dostaw ropy na rynek na wysokim poziomie, w oczekiwaniu na spodziewany wzrost zainteresowania kupców. Ilość wiertni wyniosła w lutym 155. To wzrost ze 150 w styczniu o 146 w grudniu 2015 roku.

Eksperci cytowani przez Reutersa tłumaczą, że wraz z wyczerpywaniem się kolejnych złóż Saudowie muszą wiercić więcej, by wydobyć tyle samo surowca.

Arabia Saudyjska podtrzymuje swoje stanowisko, że nie zmniejszy wydobycia ropy naftowej w celu podniesienia jej ceny na rynkach światowych. Jej zdaniem taki efekt byłby możliwy tylko w wypadku udziału krajów z Ameryki Północnej w ograniczeniu eksportu. Te jednak ślą na rynki coraz więcej taniej i wysokiej jakościowo ropy, zagrażając pozycji kartelu OPEC.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s