Polityka Gazpromu - karykatura z sieci
Polityka Gazpromu – karykatura z sieci

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom łagodzi retorykę w sprawie dostaw gazu na Ukrainę

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom ogłosił, że zwrócił się do rosyjskiego rządu o utrzymanie obniżki cen dostaw gazu dla Ukrainy poza okres obowiązywania zimowego pakietu, który opiewa na okres kończący się 31 marca. Kreml odmówił informacji na ten temat.

Naftogaz wysłał do Gazpromu list, w którym domagał się wydłużenia umowy uzgodnionej w zeszłym roku przy mediacji Komisji Europejskiej. Do rozpoczęcia nowego okresu grzewczego w 2015 roku, Ukraińcy chcieliby odbierać nadal gaz z obniżką w wysokości 100 dolarów za 1000 m3. Gazprom proponuje okres kwartalny. Według Rosjan cena surowca będzie niższa niż 330 dolarów a według Kijowa nawet 250 dolarów za 1000 m3. Następne rozmowy gazowe odbędą się w połowie kwietnia. Ostateczny termin nie został dotąd ustalony.

Komisja Europejska ma przekazać na zakupy gazu przez Ukrainę pomoc od 800 do 1 mln dolarów. Te pieniądze mają pomóc, aby przed listopadem tego roku w ukraińskich magazynach znalazło się co najmniej 12 mld m3 potrzebnych zdaniem Rosjan dla utrzymania tranzytu gazu do klientów europejskich. Według ich szacunków ta ilość to odpowiednik 3 mld dolarów, jakie powinien zapłacić Kijów w drugim kwartale tego roku.

OZE zabijają najnowszy projekt gazowy Niemiec

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Ze względu na konkurencyjność cenową energetyki odnawialnej Niemcy są zmuszeni zatrzymać pracę elektrowni gazowej Irsching. To najmłodszy projekt tego typu w Europie.

Siłownie na terenie Niemiec większość czasu pozostają niewykorzystane ze względu na popularność energii pochodzącej z Odnawialnych Źródeł.

Ruch operatora obiektu (E.on) ma wywrzeć presję na Berlin w celu ustalenia mechanizmu wsparcia gwarantującego rentowną działalność tego typu elektrowni w nowych realiach. Niemieckie prawo zobowiązuje operatorów do notyfikowania woli zamknięcia elektrowni z rocznym wyprzedzeniem. Regulator energetyczny może zawetować taki ruch, jeżeli uzna go za groźny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. E.on zapowiada, że w takim przypadku wejdzie na drogę sądową, ale będzie to dla niego „ostateczne rozwiązanie”.

Ustawa o dostawach gazu z Rosji do Chin w Dumie Państwowej

(Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej rządu rosyjskiego pojawiła się informacja o tym, że do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Chin w sprawie współpracy w dziedzinie dostaw gazu ziemnego do Chin przez wschodni szlak.

„Umowa stanowi wzmocnienie współpracy rosyjsko-chińskiej w sektorze energetycznym i określa podstawowe warunki współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego z Rosji na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej poprzez wschodni szlak (gazociąg Siła Syberii – przyp. red.), w tym projektowania, budowy i eksploatacji transgranicznego fragmentu gazociągu” – czytamy w projekcie ustawy, który został wniesiony przez ministerstwo spraw zagranicznych oraz ministerstwo energetyki.

Porozumienie o współpracy między przedstawicielami Rosji i Chin w sferze dostaw wschodnim szlakiem gazu ziemnego z Rosji do Chin podpisano w Moskwie w dniu 13 października 2014 roku. Ze strony chińskiej odpowiedzialność za realizację umowy spoczywa na CNPC, po stronie rosyjskiej na Gazpromie.

Gazprom  i China National Petroleum Corporation (CNPC) w dniu 21 maja tego roku podpisały umowę na dostawy gazu do Chin  tzw. wschodnim szlakiem przez 30 lat w ilości do 38 mld m3 rocznie. Łączna wartość kontraktu to 400 mld. dol. Magistrala wschodniego szlaku ma nazwę Siła Syberii.  Jej budowa ruszyła oficjalnie 1 września tego roku ale projekt napotkał na problemy przez które termin jego oddania do użytku przesunięto z 2018 na 2020 rok.

Gazprom zapłacił Europejczykom bilion dolarów za udziały South Stream

(Novinite/Wojciech Jakóbik)

Po porzuceniu projektu South Stream rosyjski Gazprom zapłacił europejskim partnerom 56,12 bilionów rubli (około 1 bln dolarów) za udziały w przedsięwzięciu.

Chodzi o włoskie ENI, które otrzymało 22,4 bln rubli za 20 procent udziałów oraz francuski EDF i niemiecki Wintershall z 15-procentowymi udziałami, za które otrzymały po 16,8 bln rubli.

Obecnie Gazprom ogłosił, że rury zakupione już na potrzeby budowy podmorskiego odcinka gazociągu zostaną wykorzystane przy budowie jego zastępcy – gazociągu Turkish Stream do Turcji. Gazociągi mają w założeniach taką samą przepustowość 63 mld m3 rocznie.

Zyski Gazpromu wyliczane przez służbę księgową Federacji Rosyjskiej (RAS) spadły o 70 procent w zeszłym roku i osiągnęły 189 mld rubli (3,3 mld dolarów).

Australia wprowadza sankcje wobec Rosji

(Wojciech Jakóbik)

Analogicznie do Unii Europejskiej, USA i Kanady, Australia wprowadza sankcje przeciwko rosyjskim sektorom obronności, energetyki i bankowości – informuje tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych i handlu.

Sankcje uwzględniają między innymi zakaz eksportu sprzętu i technologii dla sektora naftowego Rosji i ukraińskiego Krymu przez nią okupowanego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s