Kolejna szarża Rosjan na greckie gazociągi. Ukraina rezygnuje z części gazu z Europy bo rosyjski jest tańszy. Teheran liczy na współpracę energetyczną z Europą i Azją

Grecki GTS
Grecki GTS

Autorski przegląd informacji o energetyce

ENERGETYKA

Kolejna szarża Rosjan na greckie gazociągi

(Wojciech Jakóbik)

Źródło Kommiersanta w rosyjskim rządzie przekonuje, że Moskwa zamierza zaproponować Atenom podczas wizyty jej premiera zaplanowanej na 8 kwietnia wymianę rabatu na dostawy gazu oraz pożyczek za dostęp do infrastruktury i „aktywów”, których nie chciał wymienić informator.

Rosjanie próbowali przejąć operatora greckich gazociągów DESFA, ale porozumienie zostało zablokowane przez Brukselę. Firmę mieli przejąć Azerowie z SOCAR ale nowy, prorosyjski rząd w Atenach wysunął w tej sprawie nowe żądania, których Baku nie chce spełnić (tańszy gaz azerski i wyższe taryfy tranzytowe).

Grecja jest kluczowym krajem projektu Gazociągu Transadriatyckiego, który z Turcji ma czerpać od 10 do 20 mld m3 gazu ziemnego z Azerbejdżanu i, być może, innych krajów basenu kaspijskiego, tworząc alternatywę dla dostaw z Rosji.

W Budapeszcie spotkają się europejscy zwolennicy rosyjskiego gazociągu

(Wojciech Jakóbik)

Ministrowie spraw zagranicznych Grecji, Macedonii, Serbii i Węgier spotkają się dziś w Budapeszcie aby omówić perspektywy udziału w rosyjskim projekcie gazociągu Turkish Stream, który ma zastąpić odwołany South Stream.

Spotkanie odbędzie się przed wizytą greckiego premiera Aleksisa Tsiparasa w Moskwie zapowiedzianej na środę i czwartek (8-9.04). W Budapeszcie ma zostać przyjęta wspólna deklaracja o zainteresowaniu udziałem w projekcie.

Rosja realizuje projekt samodzielnie. W przeciwieństwie do South Stream, projekt Turkish Stream nie zyskał dotąd udziału europejskich partnerów. W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainie Bruksela odnosi się sceptycznie do projektów mających deprecjonować ten kraj tranzytowy. Mimo to część stolic europejskich prze ku kooperacji z Moskwą w tym zakresie.

Ukraina rezygnuje z części gazu z Europy bo rosyjski jest tańszy

(Wojciech Jakóbik)

Ukraina zmniejszyła ilość gazu importowanego z Węgier o ponad 80 procent. To skutek pomyślnego finału rozmów gazowych z rosyjskim Gazpromem.

Według węgierskiego FGSZ import gazu przez Węgry na Ukrainę wynosił dziennie od 4,6 do 7,2 mln m3w marcu. Obecnie spadł do 1,9 mln m3 dziennie, by w szczytowym okresie wynieść 0,7 mln m3 dziennie.

Jak informował BiznesAlert.pl Z prezentacji Naftogazu wynika, że w pierwszym kwartale tego roku (kiedy obowiązywał pakiet zimowy) firma sprowadzała gaz przez rewersy w Unii Europejskiej za 304 dolary za 1000 m3 a surowiec od Gazpromu za 337 dolarów za tę samą ilość. Dla porównania w ostatnim kwartale 2014 te ceny wynosiły odpowiednio 353 i 385 dolarów. W trzecim kwartale poprzedniego roku wynosiły zaś 353 i 369 dolarów za 1000 m3.

Na mocy ustaleń z 1 kwietnia  cena gazu dla Ukrainy w drugim kwartale tego roku wyniesie 247,18 dolarów za 1000 m3. Z danych Naftogazu wynika, że na początku kwietnia średnia cena gazu na europejskich rynkach spotowych wyniosła 271,70 dolarów za 1000m3. Gazprom utrzymuje, że obecnie jego oferta jest lepsza od europejskiej.

Teheran liczy na współpracę energetyczną z Europą i Azją. USA ostrzega przed zbyt wielkimi oczekiwaniami

(Wojciech Jakóbik)

Zdaniem prezydenta USA Baracka Obamy porozumienie atomowe Zachodu z Iranem jest czynnikiem stabilizującym Bliski Wschód, co nie oznacza, że tamtejszy region został ustabilizowany. Odradza także pokładanie nadziei, że po dobiciu targu Teheran zmieni swoje nastawienie do Izraela, któremu odmawia prawa do istnienia.

– Oczekiwanie, że w porozumieniu zawarlibyśmy warunek, że Iran pozbędzie się broni atomowej ale jednocześnie uzna Izrael to jak powiedzieć, że nie podpiszemy umowy dopóki nie zmieni się natura tamtejszego reżimu – przekonywał Barack Obama w telewizji NPR. Dodał, że właśnie ze względu na to, iż Waszyngton jest przekonany o tym, że system władzy w Iranie szybko się nie zmieni, priorytetem jest powstrzymanie go przed uzyskaniem własnej broni atomowej.

Irański program atomowy, oficjalnie cywilny, ma według izraelskiego wywiadu posłużyć do stworzenia broni atomowej. Ramowe porozumienie z Zachodem zakłada jego ograniczenia i weryfikację postępów w celu uniknięcia takiego scenariusza.

Jeżeli 1 lipca porozumienie wejdzie w życie, zniesienie sankcji wobec Teheranu pozwoli na zachodnie inwestycje w jego sektor naftowy i eksport surowców irańskich do Europy i Azji. Irańczycy sygnalizują zainteresowanie zwiększeniem eksportu ropy na tych kierunkach oraz uruchomienie eksportu gazu ziemnego do Europy.

Pieniądze BRICS na projekty infrastrukturalne jak Siła Syberii

(Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik)

Neftegaz.ru donosi, że Rosjanie przyjęli ustawę o ratyfikacji traktatu tworzącego koszyk rezerw w zagranicznych walutach wart 100 mld dolarów. Stworzą go Chiny (41 mld dolarów), Brazylia, Indie i Rosja (do 18 mld dolarów na państw oraz RPA (5 mld dolarów).

Alokacją środków zajmą się struktury BRICS czyli organizacji zrzeszającej wymienione państwa. Zgoda na wykorzystanie środków zostanie udzielona pod warunkiem, że pożyczkobiorca ma ustalony program restrukturyzacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, poza przypadkami w których finansowanie nie przekroczy 30 procent państwowego limitu.

Zeszłego lata w Brazylii został powołany Nowy Bank Rozwoju z kapitałem 100 mld dolarów. Znajduje się on pod kontrolą grupy BRICS. Następny szczyt organizacji odbędzie się w lipcu 2015 roku w Ufie.

Fundusz pomoże Rosji realizować projekty mające problemy z finansowaniem w obliczu sankcji zachodnich, jakimi został obłożony rosyjski sektor bankowy, naftowy i zbrojeniowy. Z tego powodu pod znakiem zapytania stoją gazociągi Turkish Stream, Siła Syberii i Ałtaj, projekty LNG oraz nowe projekty wydobywcze.

O tym w jaki sposób pieniądze BRICS i inne środki gromadzone w Azji mogą pomóc Rosji w realizacji przedsięwzięć blokowanych przez sankcje zachodnie przeczytasz w naszej analizie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s