Fantazyjna koncepcja gazociągu South Stream
Fantazyjna koncepcja gazociągu South Stream

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom znów upomina się o pełen dostęp do niemieckiego gazociągu

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje TASS, rosyjski Gazprom zamierza ponownie ubiegać się o uzyskanie dostępu do pełnej przepustowości gazociągu OPAL transportującego surowiec z Nord Stream przez terytorium Niemiec.

– Prowadzimy rozmowy od nowa z pozycji ustalonych w październiku 2013 roku. W marcu Gazprom zwrócił się do niemieckiego regulatora o pozyskanie 100 procent mocy przesyłowych OPAL-u – poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Komisja Europejska ma ponownie rozważyć zgodę na wykorzystanie mocy w stu procentach. Trzeci pakiet energetyczny wyklucza rezerwowanie mocy dla jednego dostawcy. Komisja może jednak dopuścić wyłączenie. Obecnie Gazprom uzyskał je dla 50 procent mocy OPAL-u. Niemiecki regulator wyraził już zgodę na jego rozszerzenie.

Nagranie z wnętrza Fukushimy. Robot przestał działać po trzech godzinach

(The Guardian/Wojciech Jakóbik)

Robot penetrujący budynki elektrowni jądrowej w Fukushimie został zniszczony przez promieniowanie po trzech godzinach pracy. Zdążył jednak przekazać nagranie wideo z wnętrza obiektu.

W marcu 2011 roku doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Fukushimie wskutek zalania reaktorów przez wodę morską, która zalała obiekt podczas tsunami. W wyniku tej katastrofy okolice elektrowni zostały skażone materiałem radioaktywnym. Wycieka on także do wód gruntowych. Firma TEPCO odpowiedzialna za siłownię przy wsparciu rządu próbuje ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Po katastrofie Japonia odłączyła od sieci elektroenergetycznej wszystkie elektrownie jądrowe. Miało to istotny wpływ na rynek LNG w Azji, bo zamówienia Japończyków windowały ceny surowca. Teraz Tokio pracuje nad ponownym włączeniem reaktorów do sieci.

Parlament azerski ratyfikował umowę o wspólnym poszukiwaniu węglowodorów na Półwyspie Abszeron przez SOCAR i brytyjskie BP.

Iran chce słać gaz do Europy

(Wojciech Jakóbik)

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif zadeklarował, że jego kraj ma taki sam jak Rosja potencjał zapewnienia gazu Europie. Podkreślił jednak, że nie chce w tym zakresie rywalizować z Moskwą.

Europejczycy rozważają włączenie Iranu w budowę gazociągów Korytarza Południowego w wypadku, gdyby sankcje wobec Teheranu zostały zniesione wobec powodzenia rozmów atomowych, których finał został zapowiedziany na czerwiec tego roku.

Turkish Stream będzie drogi jak South Stream ale Gazprom buduje go sam

(Wojciech Jakóbik)

Zdaniem Gurkana Kumbaroglu, wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Ekonomii Energetyki, koszty budowy gazociągu Turkish Stream będą porównywalne z ceną położenia zawieszonego projektu South Stream.

– Nasze kalkulacje jeszcze trwają. Wiemy jednak, że długość gazociągu pozostała taka sama. Myślę, że także koszty będą porównywalne – powiedział podczas konferencji Klubu Wałdajskiego poświęconego energetyce europejskiej.

Jego zdaniem z punktu widzenia ekonomicznego Turkish Stream jest bardziej praktyczny w porównaniu z South Stream i będzie „korzystny dla Unii Europejskiej, Turcji i Rosji”.

Koszty South Stream szacowano na 15,5 mld euro. Projekt został zawieszony wskutek oporu Komisji Europejskiej wobec jego realizacji na rosyjskich warunkach. Tym samym Gazprom odpowiedzialny za inwestycje stracił europejskich partnerów inwestycji i ma zamiar wybudować gazociąg do Turcji samodzielnie.

MAE apeluje o rozwój współpracy energetycznej UE i Azji Centralnej

(UPI/Wojciech Jakóbik)

Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała raport w którym postuluje dalszą liberalizację sektora energetycznego na świecie w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na poziomie regionalnym.

Agencja potwierdza, że europejski rynek jest wysoce zależny od dostaw surowców z Rosji, które są transportowane przez Europę Środkową i Wschodnią, gdzie kolejne kryzysy gazowe pokazały słabość takiego układu.

– Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej w coraz większym stopniu zależy od wydobycia i bezpiecznego transportu surowców przez kraje tranzytowe – oceniła przedstawicielka Komisji Europejskiej Mechthild Worsdorfer. Z tego względu Agencja zaleca krajom Europy Wschodniej i Azji Centralnej do otwarcia własnych sektorów energetycznych i wejścia na europejski rynek.

– Długoterminowo połączenia energetyczne w i poza Unię Europejską pomogą przezwyciężyć napięcia polityczne i stworzyć solidarność – stwierdził Worsdorfer. MAE apeluje też do krajów bogatych w surowce o reformę energetyki zwiększającą transparentność i efektywność pracy sektora. – Izolacja i schematyczne myślenie nie są w najlepszym interesie regionu – dodała dyrektor MAE Maria van der Hoeven.

Jemen LNG zawiesza pracę wskutek walk

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Produkcja LNG w Jemenie została zatrzymana ze względów bezpieczeństwa – podał operator tamtejszego obiektu do skraplania gazu i terminala w Balhaf. Firma Jemen LNG ogłosiła także stan siły wyższej, dzięki czemu nie musi realizować opłat wynikających z niewywiązania się ze swoich kontraktów z klientami.

Warta 4,5 mld dolarów instalacja jest kontrolowana przez francuski Total i ma trzy kontrakty długoterminowe na dostawy LNG dla GDF Suez, Kogas i Total Gas and Power. Przepustowość gazoportu to 6,7 mln ton rocznie.

Na terenie Jemenu trwa wojna domowa w którą zaangażowane są Arabia Saudyjska i Iran. Konflikt narasta.

Więcej w przeglądzie BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading