Protesty górnicze na Ukrainie finansowane przez oligarchów. Czyżow: Rosja chce ugody z UE w sprawie Gazpromu

yogaAutorski przegląd informacji o energetyce

Ukraińskie magazyny gazowe są wypełnione do jednej czwartej pojemności

(MSZ)

Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) przedstawiło informację o aktualnie zgromadzonych w podziemnych zbiornikach NAK „Naftogaz Ukrainy” zapasach gazu ziemnego.

Zgodnie z tą informacją, na dzień 23 kwietnia 2015 r. w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 8,04 mld m³ gazu ziemnego, czyli podziemne zbiorniki wypełnione są w 26%.

Protesty górnicze na Ukrainie finansowane przez oligarchów

(Wojciech Jakóbik)

Prezydent Petro Poroszenko zapowiedział, że nie pozwoli aby oligarchowie destabilizowali jego kraj – Ukrainę. To odpowiedź na protesty górników rzekomo opłacane przez Rinata Achmetowa, jednego z najbogatszych Ukraińców i wpływowego gracza w sektorze energetycznym.

Poroszenko zadeklarował, że Kijów doprowadzi przed wymiar sprawiedliwości oligarchów, którzy są odpowiedzialni za podważanie porządku publicznego. Nie wymienił jednak żadnego z nazwiska. Przyznał przy tym, że kondycja ukraińskiego górnictwa jest obiektywnie zła i wymaga działań, ale nie należy wierzyć, że ataki tituszek (ukraińskich kiboli) i inne incydenty związane z protestami górniczymi są spontaniczną reakcją górników.

Irański gaz będzie rywalizował z rosyjskim w Europie i Azji

(PRESS TV/Wojciech Jakóbik)

Iran zamierza przedstawić Szwajcarii zrewidowany plan uruchomienia dostaw gazu do tego kraju. W 2007 roku szwajcarska grupa EGL ogłosiła podpisanie umowy gazowej na dostawy 5,5 mld m3 gazu ziemnego z Iranu przez 25 lat. Wobec sankcji zachodnich plan został zawieszony. Teraz gdy rośnie szansa na ich zniesienie w czerwcu, wraz z planowanym osiągnięciem porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego, Teheran chce powrócić do realizacji kontraktu.

Z informacji Press TV wynika, że jedyną barierą poza sankcjami jest obecnie postawa Turcji, która chciałaby sowitych opłat tranzytowych za przesył gazu z Iranu przez jej terytorium.

Iran rozważa także przedłużenie swojego gazociągu do Pakistanu o odcinek do Chin w ramach inicjatywy Pekinu o nazwie „Jeden pas, jedna droga”. Państwo Środka ogłosiło, że w pięć lat zamierza zwiększyć ilość połączeń infrastrukturalnych w regionie. Zdaniem przedstawicieli irańskich dostawy gazu z Iranu do Chin byłyby w interesie wszystkich stron projektu.

Dostawy z hubu gazowego w irańskim Assalujehdo Pakistanu będą możliwe gdy Islamabad znajdzie środki na budowę połączenia. Szuka ich obecnie w Chinach. Projekt opisany w 1995 roku zakładał także dostawy do Indii ale Delhi wycofało się z niego.

Gaz z Iranu dla Chin, podobnie jak surowiec dla Szwajcarów i całej Europy, może stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji. Rosjanie planują wybudować gazociągi Turkish Stream, Ałtaj i Siła Syberii, którymi chcieliby słać nowe ilości surowca do klientów w Europie i Azji. Rosnąca konkurencja z krajów jak Iran podważa te plany.

Czyżow: Rosja chce ugody z UE w sprawie Gazpromu

 (EurActiv.com/Wojciech Jakóbik)

W rozmowie z portalem EurActic.com ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow ocenił, że śledztwo antymonopolowe Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi to „od początku sprawa polityczna”.

Rosjanin uznaje, że Komisja nie może wprowadzić retroaktywnie zasad trzeciego pakietu energetycznego z 2009 roku na zasady współpracy gazowej z Rosją implementowane na mocy Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy z 1997 roku. – Artykuł 34 Porozumienia mówi o tym, że obie strony muszą powstrzymać się przed działaniami które pogorszyłyby działalność biznesową w stosunku do stanu sprzed ich podjęcia – wskazuje Czyżow.

– Cała sprawa została zainicjowana nie przez jakieś ekonomiczne byty, nie przez firmy energetyczne w UE które teoretycznie mogłyby zgłosić swoje zastrzeżenia do kontraktów ale zrobił to rząd państwa członkowskiego zaangażowanego wówczas w arbitraż z Gazpromem – dodał rosyjski polityk, przyznając, że chodzi o Litwę. – To była Litwa, sprawa była publiczna i w tym kontekście Wilno przedstawiło kilka zdecydowanych stanowisk w których chwaliło się sukcesem uruchomienia śledztwa. To pozostawia wrażenie, że sprawa jest polityczna od samego początku – twierdzi Czyżow.

Zdaniem Rosjanina Porozumienie o Partnerstwie i Współpracy dopuszcza rozwiązanie podobnych sporów poza śledztwem. To kolejny już sygnał z Kremla, że Rosja chce ugody z Komisją Europejską.

– Zarzuty Komisji są procedowane. Nie znamy zakończenia procedury – przyznaje.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza o możliwość uruchomienia importu LNG z USA do Europy jako alternatywy dla dostaw rosyjskich polityk śmieje się i przekonuje, że „w możliwej do przewidzenia przyszłości ani Rosja nie zamierza uruchomić wydobycia gazu łupkowego ani USA nie planują otwierać swojego rynku gazu niekonwencjonalnego na Europę”.

 Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Jedna uwaga do wpisu “Protesty górnicze na Ukrainie finansowane przez oligarchów. Czyżow: Rosja chce ugody z UE w sprawie Gazpromu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s