Iran zaprasza Niemców do największego złoża gazowego. Bułgaria chce powrotu Nabucco. Nie będzie nowej umowy gazowej Rosja-Chiny na Dzień Zwycięstwa?

Rosyjskie propagandowe porozumienia z Chinami
Rosyjskie propagandowe porozumienia z Chinami

Autorski przegląd informacji o energetyce

Iran zaprasza Niemców do największego złoża gazowego. Bułgaria chce powrotu Nabucco

(Mehr/Ukrainska Energetyka/Wojciech Jakóbik)

Po tym jak Bułgaria wezwała Iran do dołączenia do projektu Nabucco, Teheran wezwał Niemców do inwestycji w złoże gazowe Południowy Pars z którego mógłby pochodzić surowiec dla Europy.

Złoża zawiera do 34 bln m3 gazu ziemnego. Wiceminister przemysłu, górnictwa i handlu Iranu Mojtaba Khosrotaj poinformował, że jego kraj jest gotów przyjąć inwestorów z Niemiec na złożu, co w wypadku zniesienia sankcji zachodnich na Teheran pozwoliłoby na transport surowca stamtąd pochodzącego do Europy za pomocą planowanego Korytarza Południowego.

Nowa runda negocjacji w sprawie sankcji Unii Europejskiej przeciwko Iranowi odbyła się w Sofii, gdzie Bułgarzy zaapelowali do Iranu o włączenie się w europejski projekt doprowadzenia nowego surowca na rynek Starego Kontynentu. Wezwali do powrotu projektu Nabucco-West czyli gazociągu od granicy tureckiej do Austrii mającego doprowadzać surowiec z Azerbejżanu i innych państw regionu przez Gazociąg Południowokaukaski (SCP) i Gazociąg Transanatolijski (TANAP).

Azerowie wybrali do dalszego tranzytu Gazociąg Transadriatycki (TAP) i tym samym przekreślili szanse gazociągu Nabucco-West, jego rywala. Sofia liczy na to, że Teheran mógłby przeforsować na nowo ten projekt. Jest tym zainteresowana szczególnie po anulowaniu projektu South Stream przez Rosjan.

Nie będzie nowej umowy gazowej Rosja-Chiny na Dzień Zwycięstwa?

(PRIME/Wojciech Jakóbik)

Źródło agencji PRIME zbliżone do kręgów w rosyjskich władzach zajmujących się przemysłem przekonuje, że podpisanie przez Gazprom i CNPC umowy o dostawach gazu za pomocą zachodniego szlaku w maju jest mało prawdopodobne. Wcześniej media spekulowały, że do sygnowania kontraktu mogłoby dojść na obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja, gdzie będzie obecny przywódca Chin.

Umowa miałaby w założeniach opiewać na dostawy do 30 mld m3 gazu ziemnego rocznie za pomocą Gazociągu Ałtaj, który dopiero miałby zostać zbudowany. Byłoby to uzupełnienie podpisanego już kontraktu ramowego na dostawy szlakiem wschodnim, przez gazociąg Siła Syberii. W dobie sankcji Ałtaj jest bardziej realistyczny bo doprowadzałby surowiec z już eksploatowanych złóż, tańszą trasą.

Źródło agencji PRIME nie wyklucza, że umowa mogłaby zostać podpisana podczas forum ekonomicznego w Petersburgu zaplanowanego na czerwiec. Przekonuje, że termin majowy nigdy nie był brany pod uwagę. Inaczej twierdzą rosyjskie media papierowe.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s