Zyski Gazpromu spadły siedmiokrotnie przez rubla i Ukrainę. Iran chce powrotu Nabucco

Pierwotny kształt projektu Nabucco. Czy może zostać  wskrzeszony dzięki połączeniu nowych inicjatyw w regionie?
Pierwotny kształt projektu Nabucco. Czy może zostać wskrzeszony dzięki połączeniu nowych inicjatyw w regionie?

Autorski przegląd informacji o energetyce

Europejczycy wpompują gaz do ukraińskich magazynów?

(Ukraińska Prawda/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn wyraził zadowolenie z trwających rozmów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o dofinansowaniu wpompowania gazu ziemnego do magazynów na terenie Ukrainy.

– Omawiamy możliwość sfinansowania takiej procedury z kilkoma instytucjami finansowymi. Jest pewien postęp w rozmowach z MFW i EBOiR. Szukamy także innych opcji – powiedział minister.

W 2015 roku Kijów planuje wpompować do swoich magazynów o całkowitej pojemności 32 mld m3do 13,88 mld m3 w celu zabezpieczenia tranzytu gazu ziemnego przez jego terytorium do klientów europejskich. W tym celu niezbędne jest odpowiednie ciśnienie w systemie przesyłowym.

Zyski Gazpromu spadły siedmiokrotnie przez rubla i Ukrainę

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała agencja RIA Novosti według raportu Gazpromu w 2014 roku zysk netto jego akcjonariuszy, zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF), w porównaniu do 2013 roku zmniejszył się siedmiokrotnie i wyniósł 159 mld rubli.

W tym czasie przychody ze sprzedaży wzrosły o 6,47% do 5,589 bilionów dolarów rubli. Skorygowany zysk EBITDA (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) w okresie sprawozdawczym zmniejszył się o 2,3% do 1,96 bilionów rubli. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie netto wyniosło 1,6 bilionów rubli wobec 1,12 biliona rubli w 2013 roku.

Czynniki wpływające na spadek to zmniejszenie dostaw na Ukrainę oraz dewaluacja rubla.

Alijew: Azerbejdżan będzie głównym dostawcą gazu na południe Europy

(Oil and Gas Eurasia/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ocenił podczas otwarcia konferencji w Baku, że jego kraj jest jedynym nowym źródłem dostaw gazu dla Europy.

– Przez dwadzieścia lat wprowadzaliśmy strategię wydobycia, która przekstałciła całkowicie mapę energetyczną w regionie. Połączyliśmy morza Kaspijskie, Śródziemne i Czarne za pomocą ropociągów. Ropa z Morza Kaspijskiego z całego regionu trafia na światowe rynki – przypomniał.

– Południowy Korytarz Gazowy składa się z kilku elementów. Z jednych z największych na świecie złóż gazu Szach Deniz, Gazociągu Południowokaspijskiego (SCP) z Azerbejdżanu do Gruzji, Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) do Turcji i Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z granic Turcji do Albanii i Włoch – przypomniał przywódca. Przyznał, że jego kraj uwzględnia w projekcie udział Bułgarii, która zakontraktowała dostawy w ilości 1 mld m3 z Azerbejdżanu.

Jego zdaniem w latach 2018-2019 zakończy się budowa wszystkich elementów Korytarza zostanie zakończona a do projektu dołączą kolejne państwa bałkańskie. – Połączenia gazowe już są budowane, co popieramy w pełni – powiedział.

Dywersyfikacja tras dostaw jest ważna ale jeśli źródło pozostaje to samo, nie ma ona sensu – ocenił Alijew. – Nie chcę jednak mówić, że inne źródładostaw nie są ważne, nie chcemy z nikim konkurować – podkreślił. Dodał, że źe mimo to pojawiają się nowe, inne niż azerskie źródła.

Prezydent Azerbejdżanu odniósł się  ten sposób do planów Rosji uruchomienia gazociągu Turkish Stream do Turcji, który miałby pozwolić na eksport nawet 47 mld m3 gazu do Unii Europejskiej.

Iran chce powrotu Nabucco

(Wojciech Jakóbik)

Irański ambasador w Bułgarii Abdollah Nouri zaproponował włączenie jego kraju w projekt Nabucco.

– Biorąc pod uwagę plany stworzenia hubu gazowego w Bułgarii, projekt może ruszyć za wsparciem Iranu – powiedział ambasador. Sofia odpowiedziała już pozytywnie na taki pomysł o czym informował BiznesAlert.pl.

Bułgaria wezwała Komisję Europejską do ponownego rozważenia projektu Nabucco. Ten kraj chce dywersyfikować dostawy z Rosji odpowiedzialne za realizację 80 procent zapotrzebowania bułgarskiego na gaz.

Nowa runda negocjacji w sprawie sankcji Unii Europejskiej przeciwko Iranowi odbyła się w Sofii, gdzie Bułgarzy zaapelowali do Iranu o włączenie się w europejski projekt doprowadzenia nowego surowca na rynek Starego Kontynentu. Wezwali do powrotu projektu Nabucco-West czyli gazociągu od granicy tureckiej do Austrii mającego doprowadzać surowiec z Azerbejżanu i innych państw regionu przez Gazociąg Południowokaukaski (SCP) i Gazociąg Transanatolijski (TANAP).

Azerowie wybrali do dalszego tranzytu Gazociąg Transadriatycki (TAP) i tym samym przekreślili szanse gazociągu Nabucco-West, jego rywala. Sofia liczy na to, że Teheran mógłby przeforsować na nowo ten projekt. Jest tym zainteresowana szczególnie po anulowaniu projektu South Stream przez Rosjan.

Rosnieft zwiększy wydobycie na złożu Wankor

(Rosnieft/Wojciech Jakóbik)

Spółka córka Rosnieftu – Vankorneft – odpowiedzialna za wydobycie na złożu Wankor w Arktyce wydobyła 100-milionową tonę ropy naftowej. Wydobycie trwa tam od 2009 roku.

Surowiec trafia do ropociągu Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny w ilości do 25 mln ton rocznie. Wydobycie ma rosnąć dzięki zasobności sąsiadujących złóż Suzun.

Kommiersant potwierdza, że chińskie CNPC ma uzyskać 10 procent udziału w złożach w ramach projektu Wankornieft należącego obecnie do rosyjskiego Rosnieftu. Byłoby to bezprecedensowe dopuszczenie zagranicznego kapitału do złóż przez Rosjan.

Złoża Wankor to największe odkrycie naftowe Rosji w ostatnim trzydziestoleciu. Pozwoli na utrzymanie wydobycia ropy i opracowanie metodologii wydobycia dla całej Wschodniej Syberii. Rosjanom brakuje jedynie kapitału, który mogą zapewnić Chińczycy. Dlatego kuszą ich udziałami w złożu, czego do tej pory wystrzegali się.

Gazprom Nieft i Novatek rozpoczynają nowe wydobycie na Jamale

(Wojciech Jakóbik)

Spółka joint venture Gazprom Nieftu i Novateku o nazwie Arktikgaz rozpoczęła wydobycie z trzeciego pola gazowego na złożu Jaro-Jakińskoje na Półwyspie Jamalskim.

Wydobycie ma sięgnąć około 7,7 mld m3 gazu ziemnego i 1,3 mln ton kondensatu gazowego rocznie. Złoża Arktikgazu mają odpowiadać w przyszłości za jedną czwartą wydobycia węglowodorów Gazprom Nieftu.

Saudyjski następca tronu na trudne czasy

(Wojciech Jakóbik)

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Saud wykluczył z sukcesji swego brata przyrodniego i wskazał na następcę swoje bratanka. Nowy książe, Mohammed bin Najef jest także ministrem spraw wewnętrznych odpowiedzialnym za walkę z terroryzmem. Z tego tytułu kilka razy próbowano go zabić w zamachach terrorystycznych do czego przyznała się m.in. Al Kaida.

Analitycy wiążą decyzję z rosnącym napięciem na Półwyspie Arabskim wywołanym działalnością wspieranych przez Iran Huti w Jemenie ogarniętymwojną domową. Rijad dołączył także do koalicji pod przywództwem USA przeciwko Państwu Islamskiemu. Wojna może zagrozić dostawom ropy naftowej przez cieśninę Bab el Mandeb i przez to zachwiać całym rynkiem tego surowca.

 Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s