Będzie kompromis UE-Rosja ws. trzeciego pakietu w WTO? Kreml nie podjął decyzji ws. prywatyzacji Rosnieftu

Gazprom's or Russian policy?
Gazprom’s or Russian policy?

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom nie będzie w tym roku szukał gazu w Arktyce

(Wojciech Jakóbik)

Rosyjski Gazprom poinformował, że nie planuje w tym roku żadnych odwiertów na szelfie arktycznym. Przekonuje jednak, ze będzie prowadził na tamtym obszarze badania sejsmiczne 3D.

– Nie planujemy odwiertów na szelfie ale badania będą prowadzone na przestrzeni 10 tysięcy kilometrów kwadratowych – uspokajał Wsiewołod Czerepanow podczas konferencji firmy.

Plany Gazpromu mogą być związane z sankcjami zachodnimi odcinające jego bank – Gazprombank – od kapitału zachodniego, co w sposób istotny ogranicza inwestycje w sektorze nafty i gazu.

Ukraińcy liczą na utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez ich kraj

(Interfax/Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Ukraiński Ukrtransgaz wyraził nadzieję, że Rosja utrzyma obecny poziom tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

Na początku 2015 roku średni poziom tranzytu wyniósł 105 mln m3 dziennie. Obecnie wynosi 160-170 mln m3. Zdaniem Dyrektora Ukrtransgazu Ihora Prokopiwa trudno ocenić jaka będzie polityka Gazpromu w tym zakresie w przyszłości. Rosyjska firma zapowiedziała, że do 2019 roku całkowicie zrezygnuje z tranzytu przez Ukrainę.

Przepustowość ukraińskiego systemu przesyłu gazu wynosi 288 mld m3 na wejściu i 178,5 mld m3 na wyjściu, z czego 142,5 mld m3 trafia na rynek europejski a 3,5 mld do Mołdawii – podaje Ukrtransgaz.

Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę w tym samym okresie, w którym Ukraińcy zwiększyli zamówienia na dostawy gazu dla Naftogazu. Zwiększenie wynikało ze spadku ceny ropy naftowej, od której uzależniona jest oferta rosyjskiej firmy, która jest obecnie bardziej atrakcyjna cenowo w stosunku do dostaw z kierunku zachodniego.

Ukraińska firma rozpoczęła modernizację i naprawy w systemie przesyłowy gazu w drugim kwartale tego roku. Chodzi o prace na głównym gazociągu tranzytowym Urengoj-Użhorod-Pomary oraz stacjach kompresorowych Stawiszcze, Bar i Bogorodczany. Inwestycje w tym zakresie są kosztowne. Ukraińcy szukają inwestora na Zachodzie, ale na razie brakuje ofert. Naprawy nie spowodują przerw w dostawach przez tę infrastrukturę.

Kreml nie podjął decyzji ws. prywatyzacji Rosnieftu

(Wojciech Jakóbik)

Minister rozwoju ekonomicznego Aleksiej Ułukłajew ocenił, że rząd nie podjął jeszcze decyzji odnośnie prywatyzacji państwowego Rosnieftu. Była to odpowiedź na spekulacje medialne na temat możliwości skupu akcji naftowej spółki przez prywatny Surgutnieftegaz.

Minister nie chciał odpowiedzieć, czy bierze pod uwagę taką możliwość, ale przekonywał, że dowiedział się o niej z mediów.

W listopadzie 2014 roku premier Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o sprzedaży 19,5 procent akcji Rosnieftu prywatnemu inwestorowi za cenę nie niższą od 8,12 dolara za jedną.

Spekulacje na temat kupna akcji Rosnieftu zdementował także Surgutnieftegaz. Więcej na ten temat w analizie BiznesAlert.pl.

Będzie kompromis UE-Rosja ws. trzeciego pakietu w WTO?

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Rosjanie ogłaszają postęp w rozmowach na temat ugody w sprawie skarg w Światowej Organizacji Handlu. – Mamy postęp w co najmniej dwóch czy trzech z tych spraw – zadeklarował Aleksiej Ułukłajew, minister rozwoju ekonomicznego Rosji. Chodzi o wzajemne roszczenia Unii Europejskiej i Rosjan dotyczące między innymi trzeciego pakietu energetycznego ograniczającego m.in. wpływ Gazpromu na europejski rynek gazu.

Moskwa zgłosiła w kwietniu 2014 roku sprawę trzeciego pakietu energetycznego. W odpowiedzi Bruksela zgłosiła swoje zastrzeżenia odnośnie szeregu kwestii, w tym dotyczących cła na samochody z Niemiec i Włoch.

Nie doszło jeszcze do arbitrażu. Negocjacje między UE a Rosją trwają.

 Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s