Gazprom: W czerwcu Saipem położy pierwsze rury dla Turkish Stream. OPEC odrzuca zaloty Rosjan

Turkish Stream. Rosyjska grafika błędnie oznacza Krym jako terytorium rosyjskie.
Turkish Stream. Rosyjska grafika błędnie oznacza Krym jako terytorium rosyjskie.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom: W czerwcu Saipem położy pierwsze rury dla Turkish Stream

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom przekonuje, że na mocy odnowionego kontraktu z włoskim Saipemem, kładzenie rur dla planowanego gazociągu Turkish Stream rozpocznie się w czerwcu tego roku.

Rury, które miały posłużyć anulowanemu projektowi South Stream, który został zablokowany przez Komisję Europejską, posłużą do budowy odcinka morskiego Turkish Stream po tej samej trasie, ale z zakończeniem w Turcji, a nie Bułgarii.

W tym roku Rosjanie chcą położyć 50 z 4000 km Siły Syberii

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom poinformował, że w 2015 roku planuje położyć 50 km gazociągu Siła Syberii z rosyjskich złóż we Wschodniej Syberii do Chin. Firma informuje, że 15 km rur już zostało zmontowanych a Stroitransgaz wygrał przetarg na budowę kolejnych 208 km.

Gazociąg ma osiągnąć długość blisko 4000 km i łączyć złoża w Jakucji z portem we Władywostoku, gdzie miał powstać nowy terminal LNG Gazpromu ale projekt jest zagrożony przez sankcje, podobnie jak inne inwestycje z Siłą Syberii włącznie. Stamtąd gazociąg miał doprowadzać surowiec także do Chin.

OPEC odrzuca zaloty Rosjan

(The Moscow Times/Wojciech Jakóbik)

Pomimo starań Moskwy, jak przyznaje dyrektor Łukoila, kartel naftowy OPEC nie koordynuje polityki eksportu ropy z Rosją.

Wagit Alekperow przekonuje, że jego kraj nigdy nie chciał przyłączyć się do OPEC i dlatego nie koordynuje swojej polityki. Mimo to rosyjska dyplomacja zabiegała w ostatnim czasie o współpracę z kartelem, ze względu na brak jego woli zmniejszenia kwot eksportowych ropy naftowej, co według części analityków, mogłoby doprowadzić do podniesienia obecnie niskiej ceny surowca na światowych ryn

Giuli: Rosja może zablokować kaspijski gaz przy użyciu Turkish Stream

Zdaniem Marco Guiliego z European Policy Center budowa gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji może pozwolić tej pierwszej na zalanie tureckiego rynku surowcem i zablokowanie rozwoju łańcucha gazociągów Korytarza Południowego za pomocą dumpingu cenowego

– W pewien sposób to powtórzenie historii rywalizacji Nabucco i South Stream, dwóch politycznych projektów, które poniosły porażkę ze względu na niezdolność do dostosowania do warunków ekonomicznych oraz prawnych w Unii Europejskiej – przekonuje ekspert cytowany przez Azernews.

1 grudnia 2014 roku Gazprom oraz turecka spółka BOTAS podpisały memorandum dotyczące budowy gazociągu z Rosji do Turcji przez Morze Czarne. W założeniach pierwsza nitka gazociągu Turkish Stream, długości 900 km będzie mieć przepustowość 15,75 mld m3 rocznie, ale z gotowymi czterema nitkami rura będzie transportować 63 m3 gazu rocznie. Z tego wolumenu gazu ponad 47 mld m3 rocznie będzie dostarczane do nowego węzła gazowego na granicy turecko-greckiej. Turcja ustaliła z Gazpromem 8 lutego, że chce pobierać tym szlakiem 16 mld m3 rocznie.

Południowy Korytarz Gazowy składa się z kilku elementów. Z jednych z największych na świecie złóż gazu Szach Deniz, Gazociągu Południowokaspijskiego (SCP) z Azerbejdżanu do Gruzji, Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) do Turcji i Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z granic Turcji do Albanii i Włoch.

W przyszłości te gazociągi może uzupełnić Gazociąg Transkaspijski (TCP) do Turkmenistanu.

Ukraina zwiększa import gazu z Rosji

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Od 15 maja Ukraińcy sprowadzają o 1,5 raza więcej gazu z Rosji, niż w pierwszej połowie tego miesiąca. Z danych Ukrtransgazu wynika, że w okresie od 1 do 14 maja dostawy z tego kierunku wyniosły od 16,5 do 23,4 mln m3 dziennie ze średnim poziomem 19,9 mld. Od 15 do 17 maja było to już od 29,9 do 31,9 ze średnią 30,1 mln m3 na dobę.

Ukrtransgaz podaje, że średnia cena surowca z Europy wynosi obecnie 258 dolarów za 1000 m3 a z Rosji 247 dolarów za tę samą ilość. Dlatego Ukraina, choć ma dostęp do surowca z rewersów na granicy z Unią Europejską, sięga po tańszy surowiec z Rosji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s