Poroszenko: Węgrzy zbudują nasz odcinek Gazociągu Polska-Ukraina. Zbliża się szczyt OPEC. Saudowie zapowiadają zwrot energetyczny

Podstawowe informacje na temat OPEC.
Podstawowe informacje na temat OPEC.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Partnerstwo Wschodnie popiera Korytarz Południowy

(TASS/Wojciech Jakóbik)

W szkicu ostatecznego oświadczenia po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze można przeczytać, że kraje członkowskie organizacji popierają budowę Korytarza Południowego, czyli sieci gazociągów łączących Europę z kaspijskimi złożami gazu, niezależnymi od Rosji – informuje TASS.

Uczestnicy szczytu docenili postęp w budowie niezbędnej infrastruktury energetycznej do Azerbejdżanu – Gazociągu Południowokaukaskiego, Transanatolijskiego i Transadriatyckiego (SCP, TANAP i TAP).

Konsorcjum Szach Deniz wybrało projekt TAP w czerwcu 2013 r., jako inwestycję, która doprowadzi gaz ze złoża Szach Deniz 2 do Europy. Udziały w konsorcjum mają: po 20 proc. BP, SOCAR i Statoil, koncern Fluxys – 19 procent, ENAGAS – 16 proc. i Axpo – 5 proc. Po rezygnacji z budowy South Streamu przez Gazprom, TAP jest największą inwestycją energetyczną w tej części Europy z perspektywą na zwiększenie przepustowości z pierwotnie zakładanych 10 mld m3.

Konsorcjum budujące Gazociąg Transadriatycki zasygnalizowało gotowość do podwojenia przepustowości rury z 10 do 20 mld m3 rocznie, jeżeli pojawi się nowe źródło gazu. W ten sposób przez Południowy Korytarz Gazowy do Europy mogłoby docierać więcej surowca z regionu kaspijskiego.

Ukraina chce nowego porozumienia gazowego na cały okres grzewczy

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Dyrektor ukraińskiego Naftogazu Andrij Kobolew poinformował media, że planuje przed końcem czerwca zainicjować nowe rozmowy w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat dostaw gazu na Ukrainę w ciągu całego sezonu grzewczego.

Obecne porozumienie ustala cenę dostaw z rabatem i znosi klauzulę take or pay co daje więcej swobody Ukraińcom. Obowiązuje do końca obecnego kwartału.

– Tak jak w zeszłym roku, planujemy rozpocząć w czerwcu trójstronne rozmowy i podpisać bardziej długoterminowe niż kwartalne porozumienie. Powinno dotyczyć całej nadchodzącej zimy – zadeklarował Kobolew.

Poroszenko: Węgrzy zbudują nasz odcinek Gazociągu Polska-Ukraina

(Wojciech Jakóbik)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował na spotkaniu ze swoim słowackim odpowiednikiem Andrejem Kiską, że Naftogaz podpisał umowę z węgierską firmę na budowę ukraińskiego odcinka nowego połączenia gazowego z Polską. Nie zdradził jej nazwy.

Koszt projektu jest szacowany na 245 mln euro.

Do końca lipca ma być gotowe studium opłacalności budowy połączenia gazowego Polska-Ukraina. Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach ewentualnej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe.

Projekt Gaz-Systemu jest realizowany niezależnie od Ukraińców. Oni są odpowiedzialni za budowę swojego odcinka do Drozdowiczów.

Dzięki możliwości słania gazu z polskiego rynku do ukraińskich magazynów gazowych, Ukraina zyskałaby stabilność systemu przesyłu gazu oraz dostęp do nowego surowca, a Polacy i inne nacje Grupy Wyszehradzkiej, zyskałyby moce magazynowe o czym więcej w analizie BiznesAlert.pl.

Za 2-3 dni decyzja w sprawie przejęcia akcji rosyjskiej firmy przez Schlumberger

(Reuters)

Komisja rządu rosyjskiego ma zdecydować w przeciągu dwóch, trzech tygodni w sprawie przetargu na zakup 45,65 procent akcji Eurasia Drilling przez amerykański Schlumberger.

Federalna Służba Antymonopolowa poinformowała, że nie ma zastrzeżeń do porozumienia ale ostatnie słowo należy do komisji. Schlumberger zamroził porozumienie wobec sankcji zachodnich nałożonych na rosyjski sektor naftowy.

Zbliża się szczyt OPEC. Saudowie zapowiadają zwrot energetyczny

(Reuters/Financial Times/Wojciech Jakóbik)

5 czerwca odbędzie się szczyt OPEC w Wiedniu. Analitycy Capital Economics przekonują, że kartel naftowy, tak jak podczas poprzedniego szczytu w listopadzie zeszłego roku, nie podejmie decyzji o redukcji eksportu ropy.

Powodem ma być twarde stanowisko Arabii Saudyjskiej, która jest przekonana o sukcesie swojej polityki niskiej ceny i wysokiej produkcji ropy naftowej, dzięki której utrzymała konkurencyjność na rynku azjatyckim, pomimo istotnego spadku cen surowca na przełomie roku.

Tymczasem w piątek 22 maja ropa naftowa taniała. Brent w kontraktach na lipiec kosztował 66,36 dolarów za baryłkę (spadek ceny o 0,27 procent) a WTI 60,58 dolarów (spadek o 0,23 procent). Jest to mimo wszystko wzrost w stosunku do cen z początku maja. Powoduje go rosnące zapotrzebowanie i nieco lepsze dane gospodarcze z Chin oraz wyjście Japonii z recesji gospodarczej.

Arabia Saudyjska chce zrezygnować z paliw kopalnych. Minister ropy naftowej Ali al Naimi zapowiedział, że jego kraj nie będzie ich potrzebował „w 2040, 2050 lub późniejszym roku”. Jest to jednak według niego pewne.

Zapowiedział, że królestwo zamierza stać się „globalną potęgą energetyki odnawialnej”. Zamierza w przyszłości zarabiać w większym stopniu z eksportu energii elektrycznej, niż paliw kopalnych, w ten sposób uniezależniając się od tego rodzaju dochodów budżetowych. To w budżet petrostate jak kraje OPEC uderzyła najmocniej obecna obniżka cen ropy naftowej. Saudowie chcą się dlatego od niej uniezależnić.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s