Gazociąg Jamalski
Gazociąg Jamalski

Chociaż formalnym operatorem Gazociągu Jamalskiego jest polski Gaz-System to zarządza nim EuroPol Gaz, w którym o wpływy walczą polski PGNiG i rosyjski Gazprom. UOKiK przybliża dziś przejęcie kontroli nad tą kluczową magistralą.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której wyraził zgodę na przejęcie  przez GAS Assets Management kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Bartimpex, a także przez  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i GAS Assets Management nad spółką Gas-Trading – podaje urząd.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, ze transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim silna  pozycja PGNiG na wielu rynkach (m.in. importu, wydobycia, produkcji oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) nie zostanie przeniesiona na branże, w których działają Bartimpex oraz Gas-Trading – podaje UOKiK. Ponadto koncentracja nie doprowadzi do zmiany sytuacji w spółce EuRoPol Gaz, będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa. Obecnie Gas Trading posiada w niej  4 proc., a po 48 proc. akcji i głosów mają PGNiG i Gazprom.

Może to skłonić Rosjan do większego wykorzystania alternatywnych szlaków jak Nord Stream lub bardziej ugodowej pozycji w negocjacjach z PGNiG. To ważne w kontekście zgłoszonego do sądu arbitrażowego sporu cenowego, a także nieuzasadnionych, niskich opłat tranzytowych za wykorzystanie utrzymywanych przez Polaków rur jakie płaci Gazprom.

Zmiany w zarządzie i kluczowe decyzje są podejmowane w EuRoPol Gazie za zgodą 80 procent akcjonariuszy i za porozumieniem Gazpromu z PGNiG. Ten relikt w polskim sektorze gazowym może usunąć Bruksela. Dalsze starania o usunięcie rosyjskich wpływów w polskim odcinku gazociągu powinna ułatwić Komisja Europejska, która w śledztwie antymonopolowym zakwestionowała nieuprawniony wpływ Gazpromu na infrastrukturę przesyłową w Europie. Wykorzystywał go do realizacji swoje dyskryminującej polityki, o której więcej w innej analizie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s