Grecja przedstawia Gazociąg Południowoeuropejski (SEGP) dla Turkish Stream. Rosnieft liczy na pieniądze emerytów ale nie wie jeszcze z którego funduszu

Grecki GTS
Grecki GTS

Autorski przegląd informacji o energetyce

Grecja przedstawia gazociąg dla Turkish Stream

(Trend)

Grecy przedstawili nazwę dla gazociągu, który zgodnie z ich porozumieniem z Rosją miałby doprowadzać gaz z Turkish Stream na rynek europejski. Są przekonani, że nie zaszkodzi europejskiemu projektowi Gazociągu Transadriatyckiego (TAP).

Minister energetyki Grecji Panagiotis Lafazanis powiedział, że odnoga gazociągu Turkish Stream, Gazociąg Południowoeuropejski (South European Gas Pipeline – SEGP) ma osiągnąć przepustowość 47 mld m3, czyli tyle, ile zostanie z 63 mld m3 Turkish Stream po odprowadzeniu wolumenu na rynek turecki. Połączenie ma być gotowe w 2019 roku, czyli wtedy, gdy według Rosjan zacznie pracę ich turecki projekt.

Zdaniem Lafazanisa, nie będzie on stanowił konkurencji dla Gazociągu Transadriatyckiego o przepustowości 10 mld m3, przeznaczonego na dostawy gazu przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP) przez Turcję z Azerbejdżanu. – Oba gazociągi wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Europy i będą przynosić zysk ich właścicielom – ocenił Grek.

O tym w jaki sposób Turkish Stream będzie konkurował z innymi projektami można przeczytać w analizie BiznesAlert.pl

Naftowi giganci z Europy jadą do Teheranu

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Jak donosi Financial Times na przestrzeni maja i czerwca tego roku firmy naftowe z Europy odwiedziły wielokrotnie Iran, aby rozmawiać o współpracy, która będzie możliwa w wypadku zniesienia sankcji przeciwko temu krajowi. Odwiedzili go między innymi przedstawiciele Shella i ENI.

Według ośrodka Wood Mackenzie przy obecnej produkcji w wysokości 2,7 mln baryłek ropy dziennie, Iran mógłby zwiększyć ją o 600 tysięcy baryłek dziennie do końca 2017 roku, jeżeli sankcje zostałyby zniesione i miałby prawo do eksportu surowca na rynki. Wtedy, do 2025 roku, produkcja mogłaby wzrosnąć nawet do 4,4 mln baryłek dziennie. Do końca tej dekady Teheran planuje osiągnąć zdolność do wydobycia na poziomie 5 mln baryłek dziennie.

Tymczasem za kulisami negocjacji atomowych P5+1 z Iranem wrze a media snują spekulacje na temat możliwości przeniesienia terminu ich zakończenia z 30 czerwca na późniejszą, nieznaną jeszcze datę, ze względu na brak konsensusu między światowymi potęgami a Teheranem.

Rosnieft liczy na pieniądze emerytów ale nie wie jeszcze z którego funduszu

(Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Rosnieft jest pewien swej kondycji ekonomicznej. Firma informuje, że w obecnych warunkach nie musi występować o dodatkowe pożyczki a jej finanse są w dobrej kondycji. Wiedomosti donosiły wcześniej, że spółka chce zebrać dodatkowe 500 mld rubli z pożyczek od prywatnych funduszy emerytalnych ale będzie w stanie pozyskać tylko 100 mld.

Firma przekonuje, że rozmawiała z funduszami na zaproszenie rosyjskiego ministerstwa rozwoju ekonomicznego. Rosnieft nadal nie otrzymał dofinansowania z państwowego funduszu emerytalnego – Funduszu Bogactwa Narodowego.

Rosyjskie ministerstwo energetyki przewiduje wzrost eksportu ropy naftowej w tym roku. W stosunku do 2014 roku ma to być wzrost o od 5 do 10 mln ton. W zeszłym roku Rosjanie eksportowali 221,6 mln ton ropy naftowej.

Rosja rozważa kupno turkmeńskiego gazu

(Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak ocenił, że jego kraj może zwiększyć zakupy gazu w Turkmenistanie gdy będzie to opłacalne.

Chociaż Gazprom podpisał umowę o możliwości zakupu do 11 mld m3 rocznie, strony zredukowały te zakupy do minimum ze względu na brak opłacalności.

Surowiec turkmeński stanowi konkurencję dla rosyjskiego na rynku chińskim, a w przyszłości będzie z nim konkurował w Europie, jeśli powiedzie się plan Komisji Europejskiej doprowadzenia kaspijskiego surowca na rynek.

Rosjanie przygotowują się do rozmów gazowych z KE i Ukrainą

(Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Aleksander Nowak spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby przedstawić mu stanowisko Gazpromu w sporze gazowym z ukraińskim Naftogazie, którego arbitrem w ramach trójstronnych rozmów jest Komisja Europejska. Następne spotkanie miało odbyć się w czerwcu ale Rosjanie nie potwierdzili daty 30 czerwca zaproponowanej przez Ukraińców.

Odniósł się do planu wpompowania do ukraińskich magazynów gazu wolumenu niezbędnego do utrzymania tranzytu zimą. – Według naszych wspólnych z Komisją Europejską wyliczeń Ukraińcy potrzebują tam 19 do 20 mld m3. Obecnie w magazynach znajduje się 11,5 mld m3 surowca – powiedział Nowak. Komisja rozważa dofinansowanie zakupu gazu potrzebnego do realizacji tego celu.

Władimir Putin zastrzegł w rozmowie z Nowakiem, że Ukraina nie może dłużej otrzymywać rabatu cenowego na skalę tak dużą, jak obecnie. Dodał, że powinna płacić za surowiec tyle, co jej sąsiedzi, jak Polska.

Rząd Armenii wychodzi naprzeciw protestującym przeciwko drogiej energii elektrycznej

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Premier Armenii Howik Abrahamjan poinformował, że pomimo narastających protestów Elektrycznego Erewania, jego rząd nie zamierza odstąpić od planu podwyżki taryf na energię elektryczną, który stał się zarzewiem niepokojów społecznych w jego kraju.

– Z naszych wyliczeń wynika, że przez podwyżkę cena energii elektrycznej wzrośnie tylko częściowo o około 1400 dramów (niewiele ponad 3 dolary) biorąc pod uwagę, że średnio jedna rodzina w Armenii zużywa 200 kWh energii elektrycznej – powiedział premier.

Rząd obiecał także pomoc finansową dla najbiedniejszych rodzin, które mogą nie udźwignąć droższych rachunków za prąd. Zapowiedział także, że będzie walczył ze spekulacją cenową.

Obywatele Armenii protestują przeciwko wysokim cenom energii elektrycznej. Uważają je za nieuzasadnione, dlatego wznoszą hasła jak – „nie dla kradzieży”. Część protestujących zabarykadowała się na środku Alei Baghramian. Policja próbuje negocjować ale uczestnicy protestu nadal szukają lidera swego ruchu.

Więcej o protestach w analizie BiznesAlert.pl

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s