Nord Stream.  Grafika: Gazprom
Nord Stream. Grafika: Gazprom

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom pominie Polskę w tranzycie gazu? Rosyjskie media oskarżają NSA o szpiegowanie na ten temat

(Wojciech Jakóbik)

Rosjanie kontynuują spekulacje w swoich mediach reżimowych na temat powodów inwigilacji części niemieckich obywateli przez Narodową Agencje Bezpieczeństwa (NSA). O tej działalności ujawnia kolejne materiały uciekinier do Rosji Edward Snowden oraz ośrodek WikiLeaks.

Zdaniem rozmówców propagandowego Sputnika, Gerhard Schroeder był śledzony przez NSA ze względu na chęć zbadania umów rosyjskiego Gazpromu z europejskimi firmami. Pod lupę miały zostać wzięte kontrakty gazowe firmy.

Planowana rozbudowa Nord Stream, której patronował Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, ma posłużyć do pominięcia Ukrainy i innych krajów tranzytowych, w tym Polski w dostawach gazu do Europy. Ten scenariusz potwierdza Komisja Europejska, która prowadzi śledztwo przeciwko Gazpromowi i wysunęła zarzuty nieuprawnionego wykorzystywania pozycji na rynku europejskim przez te spółkę.

Niewykluczone, że po zakończeniu projektu Nord Stream 2 w okolicach 2019 roku Rosjanie zaczęliby lobbing za budową nowej nitki do Polski lub przekierowania tranzytu gazu z Gazociągu Jamalskiego do Nord Stream. W 2022 roku kończy się umowa na dostawy od Gazpromu dla PGNiG. Sukces Rosjan podważyłby rentowność gazoportu budowanego przez Polskie LNG oraz plany zwiększania importu surowca od nowych dostawców.

O konsekwencjach dla Polski można przeczytać w analizie BiznesAlert.pl.

Zielony sojusz przeciwko wsparciu dla brytyjskiej elektrowni atomowej

(EurActiv/Wojciech Jakóbik)

Grupa firm zaopatrujących klientów z energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii z Austrii i Niemiec złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie planowanego wsparcia rządu brytyjskiego dla rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point.

Zdaniem grupy Komisja Europejska błędnie zaakceptowała wsparcie w postaci dopłat do cen energii elektrycznej sprzedawanej z obiektu. Obawia się ona, że zgoda na takie wsparcie wywoła destabilizację rynku energii i nieuzasadnioną przewagę energetyki jądrowej.

Rośnie import LNG do Europy. Coraz więcej gazu zostaje na kontynencie

(Cedigaz/Wojciech Jakóbik)

Według organizacji Cedigaz import LNG do Europy w pierwszej połowie 2015 roku wzrósł o 27,8 procent w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Wyniósł on 15,9 mln ton. W pierwszym półroczu zeszłego roku było to 12,4 mln ton. Wzrost był obserwowany głównie w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Spadek zanotowały Francja i Hiszpania. Największa część wzrostu przypada na pierwszy kwartał tego roku. Cedigaz przewiduje, że całoroczny wskaźnik nie będzie już tak imponującym wzrostem.

Spada ilość przeładunków w Europie, z 3,26 mln ton w pierwszej połowie 2014 roku do 1,67 mln ton przeładowanych w minionym półroczu tego roku. Stąd bierze się spadek importu w Hiszpanii, która przoduje w przeładunkach odpowiadając za 65 procent transakcji tego typu na kontynencie. Ilość przeładunków w tym kraju spadła z 2,08 do 0,59 mln ton czyli o 71,7 procent.

Cedigaz tłumaczy ten spadek spadkiem cen w Azji zmniejszającym różnice cen między tamtejszym rynkiem, a europejskim. W pierwszej połowie zeszłego roku różnica wynosiła średnio 7,4 dolarów za mmbtu a w minionej połowie 2015 roku już tylko 0,77 dolarów. Koszty przeładunku w Europie i słania gazu dalej do Azji są zbyt wysokie, by było to obecnie opłacalne.

O zwrocie LNG do Europy i szansach z nim związanych można przeczytać więcej w komentarzu BiznesAlert.pl.

Zapasy gazu na Ukrainie powoli rosną

(RBC/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Ilość surowca znajdującego się w magazynach gazu na Ukrainie wzrosła 15 lipca o 0,11 procent do 12,413 mld m3 – podaje Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Magazynów Gazowych (GSE).

Magazyny sa zapełnione w 40.11 procentach. Na terenie Ukrainy znajduje się 12 magazynów o łącznej pojemności 31 mld m3.

Jak informował BiznesAlert.pl, Ukraina potrzebuje pomocy finansowej w wysokości około 1,5 mld dolarów na zapełnienie magazynów gazu. Odpowiedni poziom surowca w nich jest niezbędny, aby możliwe było utrzymanie tranzytu gazu do klientów europejskich.

Jak informowaliśmy, w Charkowie dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na Ukrainie Sevki Acuner powiedział, że bank może udzielić dla Kijowa 250-300 mln dolarów kredytu na zakup gazu.

Według Rosjan musi się tam znaleźć 19 a według Ukraińców 16,5 mld m3. Według niego Kijów potrzebuje także dofinansowania tego typu zakupów szacowanego na 1,5 mld dolarów. Liczy w tym zakresie na Komisję Europejską.

Gazprom ma problem z rurami

(Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Federalny Urząd Antymonopolowy zagroził Gazpromowi, że jeśli nie zmieni dostawców rur do swoich projektów na krajowych przed końcem lata, sprawa skończy się w sądzie.

Do prezesa Gazpromu Aleksieja Millera trafił list z takim ostrzeżeniem. Urząd podejrzewa, że Gazprom konstruował zamówienia w taki sposób, który uniemożliwiał udział w przetargu małym, rosyjskim dostawcom. Zyskiwali na tym pośrednicy zbierający realizatorów dużych zamówień.

Od początku 2014 roku i w pierwszej połowie tego roku firma złożyła zamówienia na rury warte w sumie 220 mld rubli. Według Wiedomosti prawie 30 procent dostaw realizuje firma Trubnie Innowacionne Technologi (Nowoczesne Technologie Rurowe), która – co ciekawe – sama nie zajmuje się produkcją rur.

Gruziński MSZ protestuje przeciwko grabieży terytorium z odcinkiem ropociągu

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Jest kontynuacja sprawy przesunięcia granicy seperatystycznej Osetii Południowej o fragment terytorium, przez który ciągnie się kluczowy ropociąg. Gruzini protestują.

Ministerstwo spraw zagranicznych Gruzji skierowało notę protestacyjną w sprawie unilateralnej decyzji nieuznawanych przez świat władz Osetii o zmianie granicy. Została ona przekazana Rosjanom przez ambasadę Szwajcarii w Gruzji, która jest od 2008 roku pośrednikiem w relacjach między stronami.

Jak informowaliśmy 13 lipca, specjalny przedstawiciel Gruzji ds. relacji z Rosją Zurab Abaszydze ocenił, że władze samozwańczej Południowej Osetii rozpoczęły prowokację poprzez oznaczanie rzekomej granicy republiki przy pomocy plakatów i billboardów. W ramach tej działalności władze nieuznawanej przez świat Południowej Osetii włączyły w obszar swej jurysdykcji część ropocągu Baku-Supsa.

Ropociąg ten zarządzany przez BP i znany także jako Ropociąg Wschodniego Szlaku Eksportu (WREP) ciągnie się od Azerbejdżanu do naftoportu gruzińskiego w Supsie. Jego przepustowość to 100 tysięcy baryłek dziennie. Zdaniem Abaszydzego to oczywista prowokacja. Dyplomata obawia się, że następnymi krokami będzie postawienie zasieków lub innych barier, które utrudnią funkcjonowanie okolicznej ludności.

Działania marionetkowych władz Osetii mogą być elementem wojny hybrydowej Rosji, której celami są m.in. Ukraina i Gruzja, o czym więcej w tekście BiznesAlert.pl

Rosyjskie spółki naftowe szykują się do wizyty w Chinach

(Wojciech Jakóbik)

Rosnieft i Transnieft konsultują z ministerstwem energetyki Rosji strategię dostaw ropy naftowej do Chin przed zbliżającą się wizytą prezydenta Władimira Putina w tym kraju.  Mają ustalić warunki dostaw na następne dwa lata oraz ewentualną rozbudowę ropociągu ESPO w celu zwiększenia ilości ropy słanej nad Żółtą Rzekę.

Putin odwiedzi Pekin 3 września, by świętować ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Chinach. Pod koniec 2 września 1945 roku Cesarstwo Japońskie skapitulowało.

Na mocy kontraktu Rosnieft-CNPC z 19 czerwca 2011 roku Chiny mają otrzymywać do 30 mln ton ropy z Rosji rocznie. W celu zwiększenia wolumenu dostaw potrzena jest rozbudowa ropociągu po stronie chińskiej (Odnoga ESPO – Skowordino-Mohe-Daqing). W kontrakcie zapisano początek budowy na 1 stycznia 2018 roku ale przygotowania do niej zatrzymały się. Rosjanie będą nalegać na ich przyspieszenie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading