Gaz z węgla o połowę tańszy od rosyjskiego? Po Ukrainie Australijczycy celują w Polskę. Po polskich tania ropa wypłasza Conoco z chińskich koncesji łupkowych

KopalniaAutorski przegląd informacji o energetyce

Australijczycy zwiększają szacunki dla złoża węgla w Polsce

(World Coal/Wojciech Jakóbik)

Australijska firma Prairie Mining podała, że zwiększa szacunki zasobów węgla kamiennego w projekcie wydobycia Lublin.

Australijczycy zwiększają je o 96 procent w stosunku do obliczeń z zeszłego roku – do 333 mln ton. Dane pochodzą z 10 złóż uznanych za perspektywiczne. Projekt Lublin znajduje się w pobliżu Kopalni Bogdanka wydobywającej obecnie około 9,2 mln ton węgla rocznie.

Gaz z węgla o połowę tańszy od rosyjskiego? Po Ukrainie Australijczycy celują w Polskę

(Wojciech Jakóbik)

Ukraina i Australia podpisały memorandum o współpracy przy podziemnym zgazowaniu węgla.

Pracami zajmie się firma Linc Energy LTD, która jest zainteresowana także rynkiem polskim. Z nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl wynika, że Australijczycy rozpoczęli zabiegi o rozwój współpracy w tym zakresie z Warszawą.

Ministerstwo energetyki Ukrainy wyraziło duże nadzieje w związku z projektem. – Wierzę, że to jest tylko pierwsze memorandum i rozszerzymy współpracę na inne sektory energetyki – powiedział Igor Martynenko, wiceminister energetyki i przemysłu węglowego.

Zdaniem prezesa Linc Energy LTD Petera Bonda, projekt to szansa dla zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy. – To jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy naszego kraju z Ukrainą, więc mam nadzieję, że będzie się rozwijał – powiedział.

Ukraina ogłosiła plan budowy obiektów do zgazowywania węgla. Pierwsza instalacja tego typu ruszyła w maju 2014 roku i osiągnęła moc 1,8 MW. Gaz z niej pochodzący kosztuje o połowę mniej od surowca z rynku – podaje Rosinvest.com.

Linc Energy LTD działa także w Polsce. Po początkowym optymizmie, firma przestała informować o rozwoju prac na terenie naszego kraju.

Polacy podejmują własne inicjatywy w tym zakresie. Skarb Państwa chce, aby Grupa Azoty zrealizowała projekt napowierzchniowego zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu – wynika z rządowego dokumentu Śląsk 2.0. Inwestycja może pochłonąć, w zależności od przyjętego wariantu, od ok. 1,8 mld zł do ok. 4,2 mld zł – podał PAP.

Australijskie Linc Energy, które w 2011 roku uzyskało koncesje na wydobycie węgla na Górnym Śląsku, informowało w wakacje 2014 roku, że otrzymało wstępną zgodę polskiego ministerstwa środowiska na demonstracyjne podziemne zgazowanie węgla w okolicach Krakowa. Z koncesji w posiadaniu firmy w przyszłości mogłoby pochodzić nawet 10 mld m3 gazu pochodzącego ze zgazowania węgla rocznie.

Firma szacuje, że ze złóż węgla w jej dyspozycji można zgazować do 800 mld m3 gazu ziemnego. Po nabyciu w 2014 roku koncesji Polanka Wielkie Drogi o złożach szacowanych na 1,2 mld ton i Kobior szacowanej na 2,8 mld ton, firma ocenia swoje portfolio w Polsce na około 4 mld ton węgla.

Linc Energy miało sprowadzić część sprzętu z Australii i rozpocząć ocenę oddziaływania swoich prac na polskie środowisko naturalne. Jej przedstawiciele przekonują, że dzięki zgazowaniu węgla Polska mogłaby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji.

– Miło, ze cała nasza ciężka praca i inwestycje przy tworzeniu ośrodka zgazowania węgla w Polsce idą naprzód. Wraz z wprowadzaniem wstępnego sprawdzonego i opatentowanego systemu będzie się zmieniał krajobraz energetyczny Europy, która w końcu będzie w stanie stworzyć samowystarczalność gazową na rynkach, które obecnie są zależne od importu surowca – powiedział w lipcu 2014 roku Peter Bond, dyrektor wykonawczy Linc Energy.

– Ostatecznie Linc przeniesie działalność związaną ze zgazowaniem na poziom komercyjny. Chcemy zapewnić nawet 10 mld m3 gazu rocznie przez następne 80 lat.

Spółka prowadzi działalność w Azji i Australii. Oprócz zgazowywania węgla, skrapla ten surowiec i gaz ziemny – możemy się dowiedzieć z jej komunikatu.

Więcej na ten temat w analizie BiznesAlert.pl

Mafia, panele słoneczne i protesty w Sardynii

(Phys.org/Wojciech Jakóbik)

Jak podje Phys.org, na włoskiej Sardynii kwitnie branża solarów ale jest wspierana przez mafię i blokuje rozwój rolnictwa.

– Tysiące paneli słonecznych błyszczy w słońcu ale wysokiej jakości gleby pod nimi stoją odłogiem. Rozwój energii odnawialnej na włoskiej wyspie wspiera zorganizowana przestępczość – czytamy w portalu.

Chociaż Rzym dofinansowuje rozwój energetyki odnawialnej, Sardyńczycy, wśród których bezrobocie młodzieży wynosi ponad 50 procent, nie widzą zysków z procesu. Tymczasem panele są układane na coraz lepszych glebach. W regionie Narbolia, gdzie stoi ponad 107 tysięcy instalacji miała powstać plantacja aloesu. Chińczycy, którzy postawili solary, będą czerpać zyski z subsydiów obliczonych na dwie dekady oraz ze sprzedaży energii włoskiemu Enelowi – ostrzega Pietro Porcedda, aktywista cytowany przez Phys.org.

Wskazuje, że pozyskane w sten sposób środki opuszczają Sardynię bez zysków dla jej mieszkańców. Rozważają oni podjęcie zorganizowanych protestów.

Turkmeni przygotowują się na eksport gazu do Europy

(Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Turkmenistan planuje do końca 2015 roku uruchomić gazociąg Wschód-Zachód który pozwoli na połączenie systemu przesyłowego gazu, który po rozpadzie Związku Sowieckiego dotąd był podzielony i nie pozwalał na efektywne rozprowadzenie surowca po kraju. Ma to także znaczenie dla eksportu turkmeńskiego surowca, na przykład do Europy.

Turkmeni zdołali zmodernizować swój GTS na tyle, aby były możliwe istotne dostawy gazu ziemnego do Chin.

Dzięki budowie gazociągu Wschód-Zachód o przepustowości 30 mld m3 rocznie, podobne ilości surowca mogłyby trafiać na Zachód, przez gazociągi Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską. Ze względu na zmniejszenie dostaw do Rosji, ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

W celu jego realizacji niezbędna będzie jednak budowa Gazociągu Transkaspijskiego, przeciwko której może wystąpić na drodze sądowej Rosja, która kwestionuje prawo Aszchabadu do jednostronnej decyzji o budowie. Rosjanie uznają, że bez konsensusu państw Morza Kaspijskiego inwestycja nie będzie możliwa. Wspiera ją jednak Komisja Europejska, która w tym roku zintensyfikowała rozmowy na ten temat w ramach dyplomacji energetycznej – jednej z inicjatyw Unii Energetycznej.

Gaz z Turkmenistanu może być tańszy od rosyjskiego. Chińczycy odbierają go w cenie około 250 dolarów za 1000 m3, podczas gdy Rosjanie oferują im surowiec o około 100 dolarów droższy.

Gaz z Rosji – Jakucja zamiast Chin?

(Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Rosja zamierza zainwestować do 2,5 mld rubli w gazyfikację Jakucji. Pozwoli to na doprowadzenie gazu do ponad 2 tysięcy domów. Do końca 2018 roku ma dojść do gazyfikacji ponad 17 tysięcy obiektów mieszkalnych.

Całkowity poziom gazyfikacji w Rosji wynosi 64 procent. Gazyfikacja Jakucji osiągnęła poziom 24 procent.

Postęp procesu będzie miał znaczenie dla rentowności planowanego gazociągu Siła Syberii, który ma doprowadzać gaz ze złóż we Wschodniej Syberii (właśnie w Jakucji) do Chin. Jeżeli rynek chiński nie będzie wchłaniał wystarczających ilości surowca, będzie on mógł w coraz większym stopniu trafiać do Jakucji.

Rosja: powrót Iranu nie wpłynie znacząco na ceny ropy

(Wojciech Jakóbik)

Zdaniem ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka rynek ropy naftowej już jakiś czas temu uwzględnił możliwość powrotu Iranu do eksportu surowca w jego cenie.

Według Nowaka większy wpływ na ceny na nadpodaż spowodowana łupkową rewolucją w Ameryce Północnej. Minister przypomniał, że powrót Iranu do eksportu ropy wymagać będzie redystrybucji kwot ilościowych w ramach kartelu OPEC, przez co wpływ nowego wolumenu na ceny będzie ograniczony. Jego zdaniem średnia cena ropy utrzyma się na poziomie około 60 dolarów z baryłkę.

Należy przy tym zaznaczyć, że Rosjanie wobec wzrostu wydobycia ropy łupkowej w Ameryce Północnej także utrzymywali, że nie będzie ona miała wpływu na ceny surowca. Obecnie uznali już ten czynnik za fakt. Ceny ropy Brent spadły już do okolic 54 dolarów za baryłkę. To poziom najniższy od marca tego roku.

Po polskich tania ropa wypłasza Conoco z chińskich koncesji łupkowych

(Ukrainska Energetyka/Wojciech Jakóbik)

Narodowy Dziennik Ekonomiczny Chin podaje, że amerykański gigant naftowy ConocoPhillips zatrzymał wszystkie projekty poszukiwania i wydobycia gazu z łupków na terenie Państwa Środka.

Jest to skutek zakończenia terminu obowiązywania kontraktu Conoco z chińskimi CNPC i Sinopec-iem. Amerykanie przekonują, że jego nieprzedłużenie nie oznacza wycofania firmy z Chin na zawsze.

Zwrot Conoco może być skutkiem zniżkujących cen ropy naftowej, które obniżają rentowność wydobycia niekonwencjonalnego. Z podobnych powodów firma mogła opuścić Polskę.

Francja dalej nie wie co zrobić z Mistralami dla Rosji

(RIA Novosti/Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że decyzja w sprawie śmigłowcowców Mistral, których sprzedaż Rosji została zablokowana, ma zapaść „w nadchodzących tygodniach”.

Bloomberg podaje, ze decyzja ma dotyczyć rozstrzygnięcia, czy sprzedaż Mistrali Rosjanom zostanie ostatecznie anulowana, czy będzie można jej dokonać, po spełnieniu szeregu warunków.

Trwają negocjacje na ten temat w Moskwie. Rosjanie zaapelowali o zwrot systemu telekomunikacyjnego ich produkcji zamontowanego na okrętach. Rosyjska ekipa, która miała ćwiczyć na nich została odwołana.

W umowie z Rosjanami zawarto karę w wysokości 1,2 mld euro w razie anulowania jej. Została ona zamrożona w odpowiedzi na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

Pierwszy okręt – Władywostok – miał trafić do Rosji w 2014 roku. Sewastopol miał tam dotrzeć w 2015 roku. Obecnie śmigłowcowce stacjonują we Francji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Jedna uwaga do wpisu “Gaz z węgla o połowę tańszy od rosyjskiego? Po Ukrainie Australijczycy celują w Polskę. Po polskich tania ropa wypłasza Conoco z chińskich koncesji łupkowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s