Energetyczne plany Rosji wobec Krymu. Komentarz dla TV Trwam

Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku - Naftogaz.
Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku – Naftogaz.

Rosja podejmuje kolejne kroki, by na stałe odciąć Krym od Ukrainy. Moskwa chce, by półwysep był niezależny energetycznie od Kijowa. Rosyjskie ministerstwo energetyki podpisało umowę o wartości ponad 800 mld dolarów na budowę infrastruktury energetycznej na Krymie.

W marcu ubiegłego roku Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu. Jest to niezgodne z prawem międzynarodowym.

W tym momencie świat cywilizowany nie uznaje tego, co Rosja zrobiła na Krymie. Problem polega na tym, że Rosjanie już mówią, że umieścili  tam broń jądrową. To jest ruch, który nie pozwala na interwencję zbrojną, nie pozwala na normalna dyskusję z użyciem argumentów. Armia rosyjska – jak w historii wielokrotnie bywało – nie poczyni żadnego kroku wstecz jeśli nie zostanie do tego zmuszona, a na razie świat zachodni nie ma apetytu, by zrobić coś z tym problemem – powiedział Wojciech Jakóbik, analityk rynku energetycznego.

W tej sytuacji Rosja podejmuje kroki, by Krym stał się niezależny energetycznie od Ukrainy. Jak informuje “The Moscow Times” – rosyjskie ministerstwo energetyki podpisało umowę o wartości 47,3 mld rubli czyli 830 mln dol. na budowę infrastruktury energetycznej na Krymie. Inwestycja ma zostać sfinalizowana do końca 2020 roku.

Rosjanie ogłaszają szumne deklaracje na temat mostu drogowego np. na Krym czy też kabla po dnie cieśniny Kerczeńskiej, który doprowadzi energię elektryczną. Problem polega na tym, że jest to teren bardzo aktywny tektonicznie, głęboki, trudny, wiec jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne, wymagające z czym Rosja w dobie sankcji i problemów ekonomicznych może sobie nie poradzić. Dlatego mówimy o terminie 2020 – stwierdził Wojciech Jakóbik.

W tej chwili półwysep nadal pozostaje w 70 proc. zależny od dostaw z Ukrainy. Zdaniem gazety “Wiedomosti”, w godzinach szczytu zależność ta osiąga nawet poziom 90 procent. Budowa infrastruktury energetycznej jest częścią szerszego rosyjskiego planu rozwoju półwyspu do 2020 roku. Kreml ma ten cel przeznaczyć łącznie 13 mld dolarów.

Źródło: TV Trwam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s