Problemy włoskiego wykonawcy polskiego gazoportu. Rosja nadal omija sankcje USA i UE

Terminal LNG w Świnoujściu
Terminal LNG w Świnoujściu

Autorski przegląd informacji o energetyce

Problemy włoskiego wykonawcy polskiego gazoportu

(Wojciech Jakóbik)

Ze względu na anulowanie projektu budowy gazociągu South Stream, jego główny wykonawca – włoski Saipem – stracił możliwość zarobku w wysokości 1,232 mld euro, co wynika z jego sprawozdania finansowego.

Rosjanie porzucili projekt ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej odnośnie przetargów na rury oraz zgodności przedsięwzięcia z zasadami antymonopolowymi. Ma go zastąpić gazociąg Turkish Stream, który również ma problemy z realizacją.

Saipem planuje także zwolnić około 8800 pracowników w nadchodzącym dwuleciu. Jako powód podaje niskie ceny ropy naftowej i porażkę projektu South Stream.

Po publikacji danych finansowych Saipemu, wartość akcji spółki spadła o 9 procent.

Włoska firma serwisowa jest głównym wykonawcą polskiego terminala LNG w Świnoujściu. Polska firma odpowiedzialna za inwestycję – Polskie LNG – prowadziż Włochami trudne negocjacje na temat dokończenia projektu. Według najnowszych zapowiedzi, ma być on gotowy do końca roku. Pierwotnie miał zacząć działać jeszcze w czerwcu 2014 roku.

Więcej o omijaniu sankcji przez Rosję w tekście BiznesAlert.pl

Shell ma zwolnić 6,5 tysiąca pracowników

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Bloomberg podaje, że firma Shell, która kupiła niedawno tradera LNG BG Group za kwotę ponad 70 mld dolarów, planuje na ten rok cięcie zatrudnienia na ilość do 6,5 tysiąca etatów. Ma także zmniejszyć program inwestycyjny o 7 mld dolarów. W ten sposób firma przygotowuje się na „długotrwały spadek”.

Powodem może być utrzymująca się niska cena ropy naftowej uderzająca w zyski koncernów energetycznych oraz rentowność ich nowych projektów wydobywczych oraz infrastrukturalnych.

Bruksela i Kijów chcą rozmawiać z Rosją pod koniec sierpnia

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szewczowicz i minister energetyki oraz przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn poinformowali, że planują zwołać trójstronne spotkanie z udziałem Rosjan 27 i 28 sierpnia.

– Rozmowy prawdopodobnie odbędą się 27 i 28 sierpnia w ramach rocznicy Wspólnoty Energetycznej w Wiedniu, dzięki czemu negocjacje odbędą się w pierwszej połowie września – podał Mychajło Bno-Airiian, dyrektor departamentu integracji europejskiej w ukraińskim resorcie.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak przyznał, że idealnym miesiącem dla negocjacji będzie wrzesień. – Uważamy, że warunki dla Ukrainy zostały wyznaczone, a zatem rozmowy mogą dotyczyć tylko dostaw w ostatnim kwartale tego roku, powinny więc odbyć się we wrześniu – powiedział Nowak.

Rosja nadal omija sankcje USA i UE

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Źródła Kommiersanta w zachodnich dyplomacjach informują, że Waszyngton i Bruksela podjęły działania na rzecz ograniczenia dziur w obostrzeniach wprowadzonych przeciwko Rosji w odpowiedzi na aneksję Krymu i dalszą agresję przeciwko Ukrainie.

Jak podają wspomniane źródła, ze względu na zainteresowanie Europejczyków utrzymaniem dostaw surowców z Rosji, wykluczenie możliwości ominięcia sankcji, szczególnie w sektorze inżynieryjnym, będzie trudne. Jednakże Zachód stara się namierzyć drogi do tego służące, na przykład przy sprzedaży produktów podwójnego użytku lub wymianie technologicznej. Przykładem skuteczności takich działań było skłonienie amerykańskiego Exxon Mobil do zamrożenia współpracy z Rosnieftem.

Mimo to, rozmówcy rosyjskiej gazety przekonują, że USA i UE nie mają zamiaru wprowadzać nowych sankcji. Tymczasem Rosjanie starają się ominąć sankcje poprzez kupno produktów podwójnego użytku i transfer technologii. Zachodowi trudno ograniczyć sprzedaż konkretnego rodzaju maszyn lub części do nich, które mogą być wykorzystane przez rosyjski sektor energetyczny ale nie tylko. W tym celu Rosjanie wykorzystują pośredników, którzy nie są oficjalnie związani z firmami objętymi sankcjami jak Rosnieft czy Gazprom Nieft. Kupują także zamienniki na rynku chińskim i tajwańskim.

Tymczasem niemiecki Siemens wydaje się nie mieć problemów z nieuznawaną przez zachodnich polityków aneksją ukraińskiego Krymu. Sprzedaje turbiny gazowe do tamtejszych elektrowni. Aby uniknąć kary z tytułu złamania sankcji zostały one zafakturowane jako dostawy dla elektrowni w Tamani, w Rosji. Jednak według dziennika Wiedomosti stamtąd trafią prosto na Krym.

Trwa walka o rosyjski rynek gazu

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Kommiersant donosi, że Federalny Urząd Antymonopolowy (FAS) w Rosji może wprowadzić jedną taryfę na transport gazu ziemnego dla wszystkich firm, co pozbawiłoby przywilejów Gazprom i sprawiło, że spółka Aleksieja Millera jeszcze szybciej będzie tracić udziały w rynku krajowym na rzecz Rosnieftu oraz Novateku.

Gazprom ma niższe taryfy transportowe, co tłumaczy koniecznością utrzymania gazociągów na terenie Rosji, w tym tych eksportowych. Jednak niezależni przekonują, że nie ma to znaczenia, bo i tak firma Millera ma monopol na eksport przy ich użyciu. Rosnieft i Novatek lobbują także za pozbawieniem Gazpromu tego przywileju. Do tej pory ministerstwo energetyki nie uległo tym zabiegom.

Udziały Gazpromu w rynku krajowym systematycznie spadają na korzyść „niezależnych dostawców” jak wspomniane wyżej konkurencyjne spółki. Tam gdzie taryfy dla Gazpromu są najwyższe, firma posiada najmniejsze udziały w stosunku do konkurencji, szczególnie na wschodzie Syberii. Dlatego spółka lobbuje za zwiększeniem obciążeń dla „niezależnych”.

Zdaniem FAS konkurencja byłaby zdrowsza, gdyby odbywała się na giełdzie gazu SPIMEX, ale jej obroty są nadal marginalne w stosunku do handlu w oparciu o umowy długoterminowe.

Rośnie eksport rosyjskiej ropy do Chin

(Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

W okresie od stycznia do czerwca 2015 roku przez odnogę ropociągu ESPO – Skowordino-Mohe, ciągnącą się z Rosji do Chin przepompowano 7,78 mln ton ropy naftowej. To wzrost o 27 procent w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Rosja jest drugim po Arabii Saudyjskiej dostawcą tego surowca na rynek chiński.

Dostawy odbywają się na mocy umowy Rosnieft-CNPC z 19 czerwca 2011 roku. Dotyczy ona wolumenu w wysokości 300 tysięcy baryłek ropy dziennie. W czerwcu 2013 strony zgodziły się na podwojenie dostaw. W październiku 2013 roku Rosnieft i Transnieft zgodziły się na rozbudowę ESPO o odcinek do Chin w oparciu o finansowanie ze specjalnej taryfy.

Ukraina domaga się 1240 pocisków Javelin do walki w Donbasie

(Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie „tylko 1240” sztuk pocisków przeciwczołgowych Javelin, które miałyby zostać wykorzystane do walki z rosyjskimi bojownikami w Donbasie.

W wywiadzie dla Wall Street Journal przypomniał, że USA były jednymi z sygnatariuszy memorandum budapesztańskiego z 1994 roku, czyli gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w zamian za zbycie broni atomowej przez ten kraj po uzyskaniu niepodległości. Pozostali sygnatariusze to Rosja, Chiny i Wielka Brytania.

Pociski Javelin są zaawansowane technologicznie. Po namierzeniu celu same go dosięgają, atakując pionowo z góry części pancerza czołgu, które są najbardziej wrażliwe. Mogą być także wykorzystane do zwalczania nisko latających śmigłowców. Część amerykańskich polityków opowiada się za dostarczeniem ich Ukrainie, ze względu na fakt, że Rosja zapewnia swoim bojownikom czołgi.

Amerykanie sprzedadzą Saudom Patrioty na osłodę układu z Iranem

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Departament Stanu USA zaakceptował sprzedaż pocisków PAC-3 Patriot Arabii Saudyjskiej za sumę 5,4 mld dolarów. Kontrakt ma poprawić zdolności bojowe Saudów, którzy sa kluczowymi partnerami Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie.

Porozumienie zostało osiągnięte niedługo po oprotestowanym przez Rijad układzie o zniesieniu sankcji wobec Iranu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s