Ukraiński oligarcha lobbuje w Warszawie. Bruksela konsultuje nadzór KE nad umowami z Gazpromem

GazpromAutorski przegląd informacji o energetyce

Ukraiński oligarcha lobbuje w Warszawie

(Polskie Radio dla Zagranicy)

Olena Babakowa z Polskiego Radia dla Zagranicyinformuje, że ukraiński oligarcha Dmitro Firtasz wysłał swoich przedstawicieli do Warszawy, aby zaprezentować projekt agencji modernizacji Ukrainy.

Firtasz jest posądzony o korupcję i pośrednictwo w handlu gazem z Rosji przez Ukrainę. Uniknął on ekstradycji do USA na mocy decyzji austriackiego sądu. Eksperci cytowani przez Polskie Radio przypominają, że działania ukraińskiego oligarchy to element lobbingu na rzecz przeprowadzenia reform nad Dnieprem w sposób nieszkodliwy dla jego interesów.

O takiej działałaności informował BiznesAlert.pl.

Bruksela konsultuje nadzór KE nad umowami z Gazpromem

(Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik)

Komisja Europejska rozpoczęła 30 lipca konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia nadzoru tej instytucji nad umowami o zakupie surowców energetycznych podmiotów europejskich ze stronami trzecimi. Od przyszłości tego pomysłu zależeć będą losy koncepcji Unii Energetycznej w wersji promowanej przez Polskę.

Konsultacje dotyczą porozumień międzyrządowych. Komisja rozważa ich rewizję ex ante, czyli jeszcze przed podpisaniem. Inicjatywa stworzenia Unii Energetycznej, czyli pogłębionej integracji sektora energetycznego we Wspólnocie, z którą wyszła Polska, zakłada zmniejszenie zależności od rosyjskich dostaw i zmuszenie rosyjskich firm do przestrzegania unijnego prawa. Polacy domagali się między innymi wglądu KE do umów gazowych z Gazpromem, do których zastrzeżenia wysuwają kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz sama Komisja w toku śledztwa antymonopolowego przeciwko tej firmie.

Konsultacje potrwają do 22 października tego roku. Swoje uwagi obywatele Unii Europejskiej mogą zgłaszać pod adres mailowy ENER-IGA-DECISION-REVIEW@ec.europa.eu

Więcej w tekście: Śledztwo przeciwko Gazpromowi to test dla Unii Energetycznej

Dlaczego Turcja hamuje rozmowy o Turkish Stream

(Reuters/Trend/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Turcja hamuje rozmowy w sprawie gazociągu Turkish Stream z Rosji. Są dwa powody – zmiany polityczne oraz nierealne oczekiwania Rosjan.

Po wyborach parlamentarnych w Turcji dojdzie do zmiany rządu. To czynnik hamujący negocjacje w sprawie budowy gazociągu Turkish Stream, który miałby dostarczać rosyjski gaz do tego kraju i, być może, dalej na rynek Europy Południowej z pominięciem Ukrainy. Nowy rząd mógłby zakończyć rozmowy jesienią.

Źródła Reutersa przekonują, że Rosjanie oczekują od Turków, że w zamian za zgodę przyjmą ich ofertę rabatu na dostawy gazu dla BOTAS-u liczoną od ceny kontraktowej, tymczasem Ankara oczekuje obniżki względem ceny bazowej, co jest dla niej bardziej korzystne, bo cena kontraktowa i tak spada ze względu na taniejącą ropę naftową.

Rozmówcy Reutersa przekonują także, że Turcja nie chce się zgodzić na więcej, niż jedną z czterech nitek Turkish Stream, o całkowitej planowanej przepustowości 63 mld m3 rocznie. Dlatego Rosja zaoferowała podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie jednej nitki, co jednak będzie się wiązało z rewizją projektu i jego terminarza.

Jak poinformowała wczoraj turecka gazeta Haberturk powołując się na swoje źródła w rządzie Ankara ,,zamroziła” projekt budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream.

Według gazety powodem zamrożenia projektu jest to, że obydwie strony nie mogą osiągnąć ostatecznego porozumienia w sprawie projektu.

Jak wcześniej poinformowało dziennikarzy źródło w rosyjskim ministerstwie energetyki Moskwa przesłała dla Turcji projekt umowy międzyrządowej dotyczącej budowy pierwszej nitki Turkish Stream. Natomiast w kwestii jego pozostałych nitek ma zostać przygotowany osobny dokument.

– Wysłaliśmy (projekt umowy międzyrządowej – przyp. red.) dotyczący pierwszej nitki. Strona rosyjska przygotowała swoje propozycje dotyczące pierwszej nitki Turkish Stream i przesłała ja dla strony tureckiej – powiedziało cytowane przez gazetę źródło.

Ponad pół setki projektów wydobywczych w Iranie czeka na zachodnich inwestorów

(News.Az/Wojciech Jakóbik)

Dyrektor brytyjskiego BP Bob Dudley poinformował, że jego firma jest zainteresowana wejściem do sektora wydobycia ropy naftowej w Iranie, jeżeli sankcje przeciwko Teheranowi zostaną zniesione.

– Jako firma pracująca na całej kuli ziemskiej uznajemy to za naturalny ruch – powiedział Press TV.

W zeszłym tygodniu Iran poinformował, że oferuje inwestorom ponad 50 projektów węglowodorowych wartych 185 mld dolarów. Liczy na pieniądze i technologię z zagranicy, które nie mogły płynąć do kraju Persów przez sankcje ONZ.

Wobec osiągnięcia układu o utrzymaniu cywilnego charakteru irańskiego programu atomowego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji, w kolejce po konrakty w Iranie ustawiły się największe zachodnie koncerny. Oprócz BP chodzi o Shell, Total, ENI, E.on, Chevron i inne spółki. Rozmowy podjęły także polskie PGNiG i PKN Orlen.

Iran proponuje nowy rodzaj kontraktu – zintegrowana umowa naftowa – która ma zainteresować zagraniczny kapitał irańskim sektorem energetycznym.

Dostawy ropy z Iranu do Turcji mogą zostać przywrócone

(Wojciech Jakóbik)

Irańska firma NIGC poinformowała, że wszelkie przeszkody techniczne dla dostaw gazu z Iranu do Turcji powstałe w wyniku zamachu terrorystycznego na gazociąg tranzytowy zostały usunięte. Dostawy będą mogły zostać wznowione gdy tylko turecki BOTAS wyrazi gotowość do ich odebrania.

Po ataku terrorystcznym, o którym donosił BiznesAlert.pl, doszło do przerwania dostaw gazu ziemnego przez gazociąg z Iranu do Turcji. Ankara oskarża o zamach Kurdów i używa tego argumentu do usprawiedliwienia ataków na lud, którego siły zbrojne stawiają opór Państwu Islamskiemu.

Do ataku nie przyznała się Kurdyjska Partia Pracy. Mimo to Turcy obwiniają ją za to zdarzenie. Ogłosili walkę z terroryzmem. Traktują Kurdów na równi z fanatykami religijnymi Państwa Islamskiego i zapowiadają walkę z obiema frakcjami.

Arktyczne złoża dla Gazpromu i Rosnieftu bez przetargu. Łukoil dalej czeka

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Gazeta RBC donosi, że rosyjskie Rosnieft i Gazprom otrzymały od ministerstwa środowiska cztery koncesje na poszukiwanie węglowodorów u brzegów Arktyki bez przetargu. Dziennikarze gazety dotarli do szkicu rozporządzenia w tej sprawie.

Chodzi o złoża Gusinozemelski na Morzu Barentsa oraz Olutorski Haturski na Morzu Beringa dla Rosnieftu oraz złoże Szarapowski na Morzu Karskim dla Gazpromu. Oznacza to rezygnację z pomysłu dopuszczenia do szelfu firm prywatnych, na czele z rywalizującym z dwiema wspomnianymi spółkami Łukoilem. Możliwe także, że firma Wagita Alekperowa otrzyma inne koncesje w późniejszym terminie.

Więcej na ten temat w tekście BiznesAlert.pl

USA chcą utrudnić Rosjanom omijanie sankcji

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Departament Skarbu USA wprowadził środki zaradcze przeciwko omijaniu sankcji przez podmioty z Rosji nimi objęte. Czarna lista resortu została powiększona o 11 ludzi i 15 osób prawnych, w tym rodziny Giennadija Timczenki i Borysa Rotenberg, koncern Izmasz, szereg portów komercyjnych na Krymie oraz spółka-córka Rosnieftu – VEB.

O możliwości wprowadzenia takich środków pisaliśmy 30 lipca. osjanie starają się ominąć sankcje poprzez kupno produktów podwójnego użytku i transfer technologii. Zachodowi trudno ograniczyć sprzedaż konkretnego rodzaju maszyn lub części do nich, które mogą być wykorzystane przez rosyjski sektor energetyczny ale nie tylko. W tym celu Rosjanie wykorzystują pośredników, którzy nie są oficjalnie związani z firmami objętymi sankcjami jak Rosnieft czy Gazprom Nieft. Kupują także zamienniki na rynku chińskim i tajwańskim.

Tymczasem niemiecki Siemens wydaje się nie mieć problemów z nieuznawaną przez zachodnich polityków aneksją ukraińskiego Krymu. Sprzedaje turbiny gazowe do tamtejszych elektrowni. Aby uniknąć kary z tytułu złamania sankcji zostały one zafakturowane jako dostawy dla elektrowni w Tamani, w Rosji. Jednak według dziennika Wiedomosti stamtąd trafią prosto na Krym.

Dzięki eksportowi LNG rynek gazu w USA wyjdzie z uśpienia

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Amerykańskie Cheniere Energy uruchomi w tym roku pierwszy terminal eksportowy LNG w Luizianie. Według ośrodka Wood Mackenzie wejście Amerykanów na rynek LNG w Azji i Europie doprowadzi do wzrostu sezonowych wahań cen gazu ziemnego w kraju w okresie ostrej zimy.

Paradoksalnie, oczekiwanie tego trendu wspomaga wzrost obrotów na rynku gazu ziemnego w USA, który nie przynosił dotąd zysku ze względu na utrzymującą się niską cenę surowca.

W Chinach rośnie ilość energii wytwarzanej z wiatru. W Niemczech branża spowalnia rozwój

(Wojciech Jakóbik)

Narodowa Agencja ds. Energetyki Chin podała, że w pierwszej połowie 2015 roku w Chinach za pomocą turbin wiatrowych wyprodukowano 97,7 mld kWh energii elektrycznej. To o 20,7 procent więcej w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Tymczasem w Niemczech doszło do spowolnienia rozwoju energetyki wiatrowej. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zainstalowano 1,1 GW nowych turbin. To o jedną trzecią mniej niż w pierwszej połowie 2014 roku, w którym padł rekord nowych instalacji. Jedną z przyczyn mogło być ograniczenie subsydiów dla energetyki odnawialnej.

Kommiersant: Jest porozumienie ws. Mistrali dla Rosji

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Źródła rosyjskiej gazety Kommiersant przekonują, że negocjacje na temat rozwiązania kontraktu na dostawy francuskich śmigłowcowców Mistral do Rosji zostały zakończone. Paryż ma zwrócić 1,2 mld euro, a okręty Władywostok i Sewastopol nie trafią do rosyjskich portów. Kommiersant przekonuje, że Francuzi chcieli początkowo zwrócić 784,6 mln euro, jednak Rosjanie wycenili swoje straty wyżej.

Według gazety oficjalne zakończenie rozmów ma nastąpić w pierwszym tygodniu sierpnia.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s